STUBA DIVERS STUBA DIVERS STUBA DIVERS STUBA DIVERS
OBČIANSKE ZDRUŽENIE
O nás Priatelia Správy Web-mapa Kolektív Kontakt Web STUBA DIVERS klub
Ľubomír Kurian – 0. ročník stretnutia sidemount potápačov Senec 2016 – Copyright 2016 Miroslav Zverka Sidemount
Senec
feb 2016
Foto: © 2016 OS Jána Majku, Miroslav Zverka
Ľubomír Kurian, sidemount stretnutie február 2016 Senec

Sidemount stretnutie potápačov v SR
– nultý otvárací ročník, Senec 2016

Napísal: © 2016 Miroslav Zverka (29.2. 2016), pre STUBA DIVERS

Počas víkendu 27.–28.2.2016 Ľudovít Černuška pozval potápačskú verejnosť na tzv. nultý ročník sidemount stretnutia potápačov, ktoré prebiehalo v sobotu, v hoteli Zelený dvor v Senci od deviatej do pätnástej hodiny. V nedeľu doobeda pre dopredu nahlásených záujemcov bola pripravená možnosť skúšania si rôznych sidemount postrojov na brehu, ale aj v otvorenej vode Gulášky.

O stretnutí som prvý raz počul v decembri 2015 a oficiálne info som zachytil koncom januára. Priznám sa, že som netušil o čom to vlastne bude a pochopiteľne, mal som aj vlastné očakávania ako by som si také úzko špecifické stretnutie pre sidemount potápačov predstavoval. V sobotnom programe organizátori sľubovali štyri tematicke prednášky: prvá o sidemount na Slovensku – Ľubomír Kurian, druhú mal mať Ľudovít Černuška – prehľad sidemount postrojmi s opisom jeho osobných skúseností, možnosti v zahraničí, ďalšou témou bola Otorinolaryngológia (ORL) – možné problémy pri potápaní, ktoré mal účastníkom priblížiť MUDr. Norbert Lukán, posledná téma – prezentácia FINN SUB-u Sidomount FLY a ich svetlá. Témy ma zaujali, ale hlavne zo zvedavosti som sa rozhodol navštíviť toto sľubne vyzerajúce stretnutie.

Hneď v úvode pri 12 prítomných účastníkoch nastala organizačná zmena. Chvíľu po začatí sme sa dozvedeli, že prednáška FINN SUB nebude (nemohli sa pre chorobu dostaviť) a ako prvý blok začala prednáška o problémoch z oboru ORL od MUDr. N. Lukána. Z teórie prešiel prednášajúci plynulo do diskusie s alternatívami riešenia zdravotných problémov s nosovými dutinami, či bolesťami hlavy, problémami s orientáciou, prípadne astmou. Zapojili sa prítomní inštruktori a preberali sa aj problémy, s ktorými sa stretli počas ich výučby. Nasledoval príspevok od Ľ. Čermušku o prehľade jednotlivých postrojov pre sidemount potápanie, ktoré si on sám mohol vyskúšať v priebehu posledných troch rokov. Spomenul pár rád, výhod alebo nevýhod u jednotlivých riešeniach pri týchto setoch. K tomuto celku boli doplnené ešte aj skúsenosti prísediacich, ktorí spoločne prebrali množstvo postrojov: Armadillo, HOLLIS SMS, DECO, Razor 1 a 2, Sidemount Easy, Sidemount FLY side a ďalšie…


  Postroj FINN SUB Sidemount FLY side Postroj Armadillo Golem Gear sidemount A2
medzera  Postroj od FINN SUB sidemount FLY side.
Foto: © 2016 FINN SUB
medzera  Postroj Armadillo sidemount A2.
Foto: © 2016 Golem Gear

Posledný príspevok od Ľubomíra Kuriana bol stručným prehľadom jeho skúseností so sidemount na Slovensku, ktoré získal predovšetkým pri potápaní v jaskyniach. V začiatkoch ešte spoločne s Alešom Mělkom svoje sidemount postroje testoval a vyvíjal pre ne úpravy. Následne priblížil históriu vzniku Sidemount Easy postroja a skúsenosti získané v posledných rokoch. Prísediaci sa dozvedeli aj nateraz známou stručnú históriou potápania v konfigurácii sidemount na území SR (žiaľ, viac informácii nie je zatiaľ nikde publikovaných). Ku koncu svojho príspevku dokonca prezentoval svoj systém konfigurácie automatík a spôsob striedania automatík, ktorý vyvíjal s Alešom Mělkom v rokoch 2009–2010, v období, kedy bol sidemount diving u nás ešte stále v plienkach.

Dnes je už situácia našťastie iná. Prekvapením pre mňa bolo, že inštruktorov sidemount potápania je u nás už viacero ako aj inštruktorov trénerov sidemount-u. Teda aj z tohto faktu vidieť, že sidemount diving je smer, ktorým sa už v súčasnosti môže vyberať aj slovenská potápačská verejnosť a nič jej nebráni zbierať skúsenosti ako aj prispieť k rozvoju systému potápania so sidemount postrojmi. O využiteľnosti sidemount potápania a použitia tohto štýlu ako vhodnej alternatívy pre exploračné potápanie v našich jaskyniach, prítomných utvrdil svojimi komentármi a ukážkou vlastného postroja Ján Blaho. Stručne upozornil na minimalizmus a nové vlastné skúsenosti získané pri prieskume jaskýň v posledných dvoch rokoch s využitím sidemount postrojov. Ostatní prísediaci inštruktori zas vyzdvihli výhody a možnosti sidemount konfigurácie v rekreačnom potápaní. Odznelo aj využitie pre tzv. tech diving.

     medzera  Rekreačné vrakovavé potápanie.
     Video: © 2014 ATOLL SCUBA
     Odkaz na video: https://youtu.be/XGxQLyisMIs

Ku koncu padla aj výzva smerovaná organizátorom aby toto stretnutie pokračovalo aj ďalšími ročníkmi, pretože by bola škoda nechytiť svetový trend hlavne, keď potenciál využitia je u nás oveľa väčší ako pri flat potápaní (back mount diving). Nultý ročník prebehol formou fóra – diskusií a ukážkami vlastných skúseností pri konkrétnych postrojoch a konfiguráciách.

V nedeľu prebiehala ukážka postrojov na suchu a kto chcel, mohol si postroj vyskúšať vo vode Gulášky. Prikláňam sa aj ja k názoru, že toto je práve tá správna forma stretnutia pre konkrétnu tému sidemount divingu, mám na mysli fórum s workshopmi, kde si účastníci môžu navzájom vymieňať skúsenosti. Sidemount diving totiž nie je iba o postroji, je to hlboká myšlienka dostať sa tam, kde sa s iným postrojom a konfiguráciou dostať nedá. Organizátorom držíme palce a tešíme sa na 1. ročník stretnutia sidemount potápačov v SR.

Zapísal: M. Zverka, pre STUBA DIVERS

     medzera  Glass Factory Steve Bogaerts.
     Video: © 2015 Steve Bogaerts, Go Side Mount, www.gosidemount.com
     Odkaz na video: https://www.youtube.com/embed/V6R_UlLEXGo

---------------------------------------------------------------------------------------

Poslať komentár k článku
Vaša e-mail adresa
Vaše meno (prezývka)
Názov reakcie
= 1 + 3 - 2 (Napíšte výsledok – ochrana proti spamom)
Vaša reakcia k článku:--------------------------------------------------------------------------------------

Reakcie od čitateľov
Sidemount vo svete:
Steve Bogaerts

Steve Martin

Lamar Hires


Akékoľvek pripomienky adresujte na e-mail: stubadivers@stubadivers.sk

ĎakujemeContact: STUBA DIVERS
City: Bratislava ; Country: Slovak republic
Contact person: Miroslav Zverka
E-mail: stubadivers@stubadivers.sk ; Mobile: +421 902 852 502
© 2003–2018 STUBA DIVERS