STUBA DIVERS STUBA DIVERS STUBA DIVERS STUBA DIVERS
OBČIANSKE ZDRUŽENIE
O nás Priatelia Správy Web-mapa Kolektív Kontakt Web STUBA DIVERS klub
Sidemount – Copyright 2008 Zo scény
sidemount
potápania
Foto: © 2008
Konfigurácia Sidemount

O sidemount s Alešem Melkou
a Ľubomírom Kurianom (jar 2010)

Napísal: © 2010 Miroslav Zverka, STUBA DIVERS
Pri pátraní po faktoch z histórie potápania v našich jaskyniach som narazil aj na prvé pokusy so sidemount potápaním v našich lokalitách v období 80-tych rokov. Mňa ale zaujímalo, ako sa u nás na potápanie so sidemount pozerá dnešná mladá generácia. Vyspovedal som jednu z dvojíc potápačov, ktorí sa venujú tejto problematike v našich jaskyniach ale aj na bežných lokalitách – Aleš Melka (člen ČSS ZO 6-14 Suchý žleb) a Ľubomír Kurian (člen SSS Oblastná skupina Jána Majku).

1. Prečo sa niekto vôbec rozhodol potápať s fľašami vedľa tela (sidemount)?

A: Například už v 50. letech minulého století pracovali v Irsku a v Anglii skupiny, které používaly montáž lahví na boku většinou při snaze o překonání řady sifonů, které střídaly suché části jeskyně. Myslím, že tehdy, ale i dnes se používal a používá tento sytém právě kvůli snazší logistice a nízkému profilu potápěče při ponoru.

Ľ: Podľa mojich vedomostí sa prvé oficiálne sidemount potápanie datuje do 60-tych rokov a na meno Mikea Boonea (britský cave diver), ktorý sidemount podľa záznamov použil na prechod zatopených chodieb. V 70-tych rokoch bol jedným z významných sidemount potápačov Woody Jasper, ktorý použil sidemount s upraveným žaketom k explorácii menších jaskýň Floridského akviferu. Podľa mňa sa sidemount používa aj dnes najme preto, že bez tohto spôsobu by bol postup pri exploráciách niektorých jaskýň nemožný. Aj keď dôvodov môže byt podstatne viac.

Sidemount a Ľubomír Kurian
medzera  Umiestnenie fľaše na postroj.
Sidemount Ľubomír Kurian 02/2010.


2. V čom je výhoda a v čom nevýhoda pri potápaní so sidemount?

A: Sidemount je specifický způsob potápění. Jinak umístěné lahve, jiný gas management, jiný způsob vyvážení. Zatím co někde může jít o přednosti, při jiných ponorech může být tento způsob nevýhodný. Výhoda při jeskynním potápění..., nevýhoda při vrakovém potápění na otevřeném moři.

Ľ: Z môjho pohľadu jednoznačne transport materiálu jaskyňou. Lebo u nás je práve ten transport „kameňom úrazu“. No a najmä je to zvýšenie bezpečnosti v sifónoch, kde by bol twin na chrbte už rizikom s možnosťou zaseknutia sa a pod.


3. Je to jednoduchšie na nosenie k vode či k dieram?

A: Myslím si, že ano. Pokud pominu pojem sidemount, tak se běžně s úspěchem v jeskyních používají nepropojené lahve (independent) nebo- li francouzský způsob, právě kvůli transportu například. Takže v tomto to má určitě svoje přednosti.

Ľ: Jednoznačne je tento systém ideálny na transport materiálu v našich jaskyniach. Ale ani transport na otvorenej vode nie je žiaden problém. Aspoň ja nemám negatívnu skúsenosť s transportom.


4. Je táto konfigurácia použiteľná a vhodná v našich jazerách k bežnému potápaniu počas roka?

A: My se takto potápíme, cvičíme. Sidemount lze použít na otevřené vodě, na vracích, v jeskyni, pod ledem...

Ľ: Podľa môjho názoru je určite vhodná na bežné potápanie. A to nie len na jazerách alebo lomoch.


5. Používa sa v tomto štýle potápania nejaká špeciálna časť výstroja špecifická iba pre sidemount?

A: Asi bych vyzvedl uchycení lahví, resp. popruhy s karabinami. Ale určité specifikum je v konfiguraci automatik, i v postroji samotném.

Ľ: No určite to bude spôsob vedenia hadíc a ich dĺžky ktoré sa používajú. Routovanie hadíc je tiež čiastočne individuálna záležitosť. A taktiež spôsob umiestnenia záťaže.


Pri odstrojovaní vám môžu pomôcť kolegovia
© 2010 STUBA DIVERS
medzera  Z vody odchádzate iba so základným výstrojom na popruhoch. Fľaše sú z popruhov dole.
Pri odstrojovaní – Ľubomír Kurian (rok 2010).6. Keďže sú fľaše samostatné a nie sú prepojené, nie je to nebezpečné a náročné na gas managment?

A: Existuje řada pravidel, pro gas management u oddělených lahví obecně. Je potřeba se tím řídit, pak bych řekl, že to není nebezpečnější než potápění s twinem.

Ľ: Nebezpečné to môže byt len pre toho kto nebude dodržiavať zásady, ktoré by sa mali pri tomto spôsobe dodržiavať. Ale to iste platí aj pre twin gas management.


7. Pri hogarthian konfiguácii je možnosť zväčšiť zásobu plynu, teda aj rezervu plynu prídavnými fľašami. Ako sa to rieši pri sidemount potápaní?

A: Já bych volil vyloženě jako postupové lahve v tomto případě, které se odloží během ponoru a část ponoru pro kterou byl zvolen právě sidemount už bych dělal jen s bokovkami. Stages by překážely a tím by se i popřel primární význam využití sidemountu při ponoru.

Ľ: Toto je skôr nesprávne položená otázka. Ak by sme sa pýtali na to, či je možné zväčšiť zásobu plynu pri sidemount konfigurácii tak odpoveď bude jasná, že áno vieme použitím stages rovnako ako pri twine. Reálne nie je problém použiť 3, 4 alebo aj viac stages na ponor. Ale následne je tu otázka zmyslu použitia sidemount konfigurácie, čiže nízkeho profilu pre použitie v nízkych alebo úzkych reštrikciách. A tam by prídavné stages len zavadzali a spôsobovali komplikácie. Čiže by sa zmysel sidemount výstroja stal bezvýznamným.


8. Existuje viacej modifikácii sidemount výstroja?

A: Ano existují různé postroje, část z nich je použitelná jen ve specifickém prostředí za určitých podmínek (když není potřeba brát stages, když je možné použít mokrý oblek...).

Ľ: Určite áno. Na trhu je ich minimálne 3 až 4. Všetko rôzne postroje na sidemount potápanie.


9. Ktorý štýl sidemount potápania preferujete a prečo?

A: Styl je asi stejný – lahve jsou na bocích. Spíše se to liší tím postrojem. V našich vodách se nám zdá obecně nejvhodnější postroj, který je současně i kompenzátorem, ale opět záleží na prostředí a na konkrétním ponoru.

Ľ: Ja aj Aleš v súčasnosti používame postroj Armadillo pre jeho vynikajúce spracovanie a možnosť použitia. Zároveň mám možnosť testovania postroja aký používa Steve Bogaerts.


10. Používate sidemount pri každom vašom ponore?

A: Ano..., ...neustále je zapotřebí trénovat a učit se, takže za poslední více než rok jsem jej měl na každém ponoru.

Ľ: V súčasnosti potápam na 98% len so sidemount konfiguráciou, keďže ponory na otvorenej vode využívam ako tréningové. A na ponor v jaskyni používam výlučne sidemount konfiguráciu.


Aleš Melka
© 2010 STUBA DIVERS
medzera  Príprava pred ponorom a použitý výstroj.
Na fotografii: Aleš Melka a sidemount postroj 02/201011. Od vašich počiatkov potápania ste začínali hneď so sidemount?

A: Prošli jsme si klasické začátky se žaketem a jednou lahví, pak i klasickou DIR konfigurací a vším co k tomu patří.

Ľ: V mojom prípade určite nie lebo som začínal ako freediver a následne ako bežné OWD s 15l fľašou a žaketom


12. Na čo ste si museli najdlhšie zvykať pri prechode na sidemount?

A: Nevím, jestli bych to nazval zvykáním. Určitě je řada věcí, které se musí člověk naučit víc vnímat...střídání automatik a kontrola zásoby plynu třeba...ale jinak byl pro mne přechod na sidemount příjemný a docela rychlý.

Ľ: Nespomínam si, že by som si musel na niečo extra zvykať pri prechode na sidemount.


13. Keď ste sa začínali venovať tomuto štýlu, videli ste v tom potenciál využitia, jednoduchosti, uľahčenia, alebo čo vás prinútilo či motivovalo prejsť na sidemount?

A: Částečně už odpověď padla na tuto otázku. Přijatelnější logistika při našem potápění. Tedy u Luba to byla ta logistika, v mém případě zdravotní omezení před více než rokem. Ale teď je pro nás oba sidemount určitě volbou vhodnějšího stylu potápění.

Ľ: Ja som sa práve po reálnej skúsenosti s twinom v Novej Brzotínskej jaskyni rozhodol prejsť na sidemount kvôli zvýšeniu bezpečnosti pri prechode nižšími reštrikciami a zabrániť tak možnému zaseknutiu sa. A následne tiež kvôli lepšiemu transportu výstroja po jaskyni a tiež potenciálu prejsť zúženiami, ktorými sa so štandardným twinom nedalo prejsť. Týmto je omnoho väčší potenciál dostať sa do nových, v súčasnej dobe neobjavených častí jaskýň.


14. Čo všetko sa nastavuje na vercajgu sidemount? Je potrebné pre každú osobu jedinečné nastavenie popruhov atď.? Líši sa to od značky sidemount?

A: U některých výrobců jsou postroje rozdělené podle velikosti, u jichých stačí nastavit popruhy. Je to jako u DIR výstroje, když se 60 kilová potápěčka bude strojit do výstroje po 100 kilovém potápěči.

Ľ: Myslím si, že aj pri sidemount postroji platí to čo pri standard backplate, že je ideálne ak ho má každý potápač nastavený na seba. Pre jednotlivé typy postrojov je, ale určite potrebné individuálne nastavenie. Na 100% by mi Alešov postroj ako ho má on na seba nastavený nesedel, pre odlišnosť našich postav.


Príprava je veľmi jednoduchá vďaka oddeleným fľašiam
© 2010 STUBA DIVERS
medzera  Pred ponorom – príprava je veľmi jednoduchá vďaka oddeleným fľašiam.
Pohľad z boku: Na potápačovi vidieť krídlo s minimálnou veľkosťou.
Aleš Melka v sidemount postroji 02/201015. Používa sa dlhá hadica pri tomto štýle?

A: V tomto se názory asi rozcházejí. My dlouhou hadici používáme, ale řada potápěčů ne.

Ľ: V súčasnosti máme obaja s Alešom nakonfigurované hadice tak, že dlhu hadicu používame.


16. Na niektorých videách vidieť, že potápači so sidemount vôbec nemajú krídlo, žaket, ani suchý oblek, ako riešia vztlak?

A: Je to řešeno volbou hliníkových lahví, určitě v tom hraje roli i síla neoprenu obleku. Jemné korekce vztlaku pak dělá potápěč dechem. Vyžaduje to už víc zkušenností určitě.

Ľ: Sú to videa s použitím postroja Razor od Steva Bogaertsa, ktorý je špecifický tým do akých podmienok bol vyvinutý (tepla voda, neoprén, ...). Vztlak sa pri tomto spôsobe rieši aj vakom na krížoch a dofukovaním cez mini inflátorku.


17. Používate pri vašej konfigurácii aj regulátor zavesený na gumičke okolo krku?

A: Automat na dlouhé hadici máme jen s karabinou stejně jak je tomu u DIR konfigurace automatik a připíná me jej opět stejně jak u DIR stylu na pravý D-kroužek a druhý automat je na gumu pod krk. Je ale řada jiných způsobů umístění automatik.

Ľ: Pri súčasnej konfigurácii máme ja aj Aleš automatiku z pravej fľaše (z pohľadu potápača) zavesenú na gume na krku.


18. Platí aj pri štýle potápania so sidemount, že menej je viac?

A: Řekl bych, že jednoznačně. Vždyť to je i podstata sidemountu. Minimální profil potápěče, výstroj upravená účelně, aby nevyčnívala...

Ľ: Myslím, že všetko záleží na samotnom potápačovi, ale aj pri sidemount je to logická varianta.


Jednoduchosť postroja
© 2010 STUBA DIVERS
medzera  Na prvý pohľad je vidieť voľnosť v pohybe a jednoduchosť postroja.
Na fotografii: Ľubomír Kurian so sidemount postrojom 02/201019. Je sidemount štýl vhodný pre začiatočníkov potápačov?

A: Domnívám se, že není až zas takový problém začínat potápění se sidemountem. Jestli budu mít na zádech velkou lahev nebo v podpaží dvě menší lahve, to je de-fakto jedno. Základy jsou stejné jako u jiného stylu potápění. Pokud má potápěč zdravotní omezení, tak jako jsem měl já, tak to pro něj může být naopak snazší cesta jak se začít potápět. Problém je ale v tom, že sidemount nikdo neučí v rámci začátečnických kurzů.

Ľ: Pri správnom vedení od začiatku si myslím, že by nemal byť problém používať sidemount aj u začiatočníkov. Určite to, ale chce trošku iný prístup začiatočníka hneď od začiatku.


20. Ako dlho trvá človeku kým si zvykne na takýto spôsob potápania, s čím ste mali Vy najväčší problém pri učení sa so sidemount?

A: Asi nejsložitější bylo vyvážení se a umístění zátěže. Toto se ladilo opravdu dlouho a stále se to ladí. Jinak, jak už zde bylo řečeno, je to spíše o tom naučit se vnímat rozdílný způsob potápění.

Ľ: Nepocítil som žiaden zásadný problém pri učení. Skôr pozitívne pocity s lepším vztlakom, trimom a samozrejme plávaním, vzhľadom na podstatne menší hydrodynamicky odpor. Ten je cítiť dosť podstatne v porovnaní s twinom.


21. Skúšali ste viacej typov výstroja v konfigurácii pre sidemount?

A: Ano, postroje od různých výrobců jsme zkoušeli. Každý má to své. Lubo v současné době pracuje na odladění jednoho takového postroje. Takže nejde jen o zkoušení, ale snažíme se přispět i k vývoji.

Ľ: Ja som mal možnosť skúsiť si prototyp sidemount Anhinga a samozrejme Armadillo, ktoré používam. Zároveň som si skúsil aj štandard backplate a na ňom uchytene bokovky čo, ale absolútne nespĺňa požiadavky na reálny sidemount v jeho pravom zmysle slova.


Ľubomír Kurian v potoku so sidemount
© 2009 STUBA DIVERS
medzera  Príprava sidemount vo vyvieračke pred vstupom do jaskyne.
Na fotografii: Ľubomír Kurian vo vyvieračke so sidemount pred vstupom do jaskyne Helena (2009)22. Vedeli by ste záujemcom o tento štýl potápania v prípade že vás oslovia, poradiť?

A: Určitě je důležité, aby si každý vybral sám svůj styl potápění. Styl, při kterém se cítí být v pohodě během ponoru. Pokud se někomu zdá být tím správným stylem právě sidemount, tak i my jsme narazili na pár slepých uliček a dokážeme říct co a jak jsme řešili. Takže je možné, že by naše poznatky někomu mohly ušetřit čas a třeba i zklamání.

Ľ: Či ja alebo Aleš sme si prešli pri potápaní so sidemount určitým vývojom a podarilo sa nám získať určité poznatky, ktoré by začínajúcim potápačom pomohlo predísť nejakým komplikáciám, ktoré by ich postretli. Čiže „pár“ rád by sa určíte našlo.


23. Vyučujú to nejaké agentúry, aj u nás?

A: Sidemount se běžně vyučuje jako jakýsi vyšší stupěň jeskynního potápění, či specializace. Pokud vím, tak kurzy čistě zaměřené na sidemnout a třeba už od stupně OWD či AOWD nejsou, alespoň ne u nás.

Ľ: Podľa mojich info to má v reálnom programe IANTD ako nadstavbu kurzu Full Cave. Ale postupom času tento spôsob uvádzajú do výučby aj ďalšie organizácie.


Napísal: Miroslav Zverka, STUBA DIVERS--------------------------------------------------------------------------------------

Reakcie od čitateľov

10.11.2010 | 23:32 hod. | miro || moznost konzultacie
ahojte,
super clanok.bolo by sa mozne osobne s autormi stretnut a prebrat niektore detaily?
som z sk.
miro

--------------------------------------------------------------------------------------
Ahoj,
díky za reakci.
Dát řeč o tom se určitě dá. V SK je určitě možné se potkat s Lubem, s námi oběma by jsi se mohl teoreticky potkat příští dýden v ČR a nebo se alespoň o teroretických věcech dá promluvit přes skype nebo ICQ. Nenazval bych to ale konzultací, spíš se můžeme podělit o zkušennosti a zážitky :-)

Tak hodně super ponorů!
Aleš

27.04.2010 | 16:56 hod. | Petr Vonka || Pěkný článek
Děkuji za článek, zajímavý a poučný. Konečně mám nějaký alespon základní pojem o Sidemount systemu. Asi to neni pro me, ale kdyz se nekdo zepta tak mu budu moci odpovedet nebo ho alespon nasmerovat.
diky Petr Vonka

08.03.2010 | 11:38 hod. | Martin B. || volnost ruk
Chlapi,
super clanok, taketo informacie z prvej ruky su neocenitelne. Bokovky sa mi velmi pacia, preto sa Vas chcem opytat ako je to s volnostou pohybu ruk. Z pohladu dvojickara mi subjektivne pripada, ze ked mam flase na chrbte, tak mi v predu a pod pazuchami nic nezavadzia. Uz ked pouzivam stage flasku, tak ju citim ako urcite obmedzenie vo volnosti pohybu ruk. Su flase pri side mount konfiguracii na rovnakom mieste ako byva stage, alebo su umiestnene mierne odlisne?
dik za info
Martin

--------------------------------------------------------------------------------------
Ahoj Martine,
předem děkujem za komentář k článku, jsme rádi, že se článek líbí. Dovolil bych si odpovědět alespoň za sebe na Tvůj dotaz. Flaše na sidemountu jsou umístěny úplně odlišně než stage. Podle toho do jaké polohy nastavíš popruh s karabinou na flaši potom máš pozici flaše. Pokud dáš popruh blíže středu flaše, flaša bude níž, tedy blíže k pasu potápěče. Pokud dáš popruh spíše ke spodku flaše, flaša bude výše, tedy více v podpaží potápěče. Flaše drží ve spodní části tedy karabina na popruhu, která je cvaklá na postroji a v horní části drží flašku guma navlečená přes ventil. Ta guma flašku přitáhne k tělu, takže nikde nevyčnívá a nezavazí. Na postroji Armadillo běžne používáme i stage a to úplně stejným způsobem jako se používá stage na klasickém postroji. Toto místo je tedy v případě, že stage při ponoru nepotřebuješ zcela volné. O flaškách během ponoru ani nevíš, ničemu nezavazí. Umístění flašek je dobře vidět na prvním z videí v pravém sloupci vedle článku...."sidemount ukázka - Armadillo".
Aleš

07.03.2010 | 21:57 hod. | LIW || ponoru zdar!
Nakolko jedneho z tychto potapacov poznam osobne a mala som moznost absolvovat s nim navstevu jaskyne, aj ked nie ako potapac, mozem povedat, ze k potapaniu a speleologii ma neskutocne zodpovedny pristup a preto tento prispevok beriem ako velmi bohaty prinos informacii pre ludi, ktorych tato tematika vazne zaujima. Chalani len tak dalej a to, co robite robte aj nadalej s takym elanom ako doposial! Ponoru zdar!

07.03.2010 | 21:13 hod. | Mobius || Sidemount
Kluky znám osobně a měl jsem čest s nimi být na ponoru a byla přitom vidět ta lehkost a pohyblivost. I snížený odpor vody byl znát, člověk s twinem by se ukopal aby je dohnal :-))). Jen tak dál kluci...
Martin

07.03.2010 | 20:19 hod. | Zbyňo || Obdiv
Blahoželám k vydarenému článku. Veľmi príjemne a pútavo napísaný.
Teším sa na ďalšie články napísané v takomto modernom pojatí. Držím palce pri exploráciách.
Zb

07.03.2010 | 20:11 hod. | Sumec || Sidemount
Miro dobry fakt dobry clanok chalani dakujem za odpovede. Rozmyslam co by to znamenalo prejst k sidemountu v pripade fotografovania. Vidim tam mozno vacsiu volnost a manevrovatelnost pri foteni.Vzhladom na veresp. zravotne problemy s vlacenim a nosenim twinsu je to tiez celkom dobre riesenie.

Miro, chalani dakujem este raz za info. Nech sa dari!!!

Sumec

07.03.2010 | 19:58 hod. | Shark || \"konecne" :)
ahojte,
Fajn clanok o poznani CAVE potapania na SK a CZ s touto vystrojou, potapani inom ako \"s beznou\" -DIR konfiguraciou-, a diveri aspon vidia ze aj takto sa potapa v overhead prostredi, aby sa posunuli hranice znameho zas o kusok dalej.. len tak dalej chalani

07.03.2010 | 19:35 hod. | Katka || ;-)
Pekne citanie, konecne nieco ozajstne, nie len clanok prelozeny z anglictiny akych je na nasich weboch plno. ;-)

07.03.2010 | 19:13 hod. | Pepek || Pěkný
Velmi pěkně napsaný, super graficky zpracovaný ! Pěkný !
Pepek

06.03.2010 | 23:43 hod. | Fero || Milé prekvapenie a pochvala
Ahojte!
Pekne spravená stránka so zaujímavými informáciami. Myslel som si, že u nás sa tejto téme a štýlu potápania ešte nikto nevenuje. Chlapci, držím vám palce na dlhej ceste objavovania už dávno objaveného, hlavne, dostať to do praxe.

Fero


Ilustračné fotografie:

Sidemount potápanie
foto foto foto

Video záznamy:
video
Sidemount ukážka

Armadillo


video
Dive Rite Nomad Sidemount

(cylinder trimming)
Sidemount potápanie 2010:
www.deepseasherpa.com
www.unifiedteamdiving.com
www.quietdiver.com
www.sump4.comLogo OS Jána Majku
Logo OS Jána Majku
Prehľad postrojov:
Dive Rite Nomad XT Sidemount
Dive Rite Nomad XT Sidemount

Tento set vyrába firma Dive Rite, je veľmi ublúbený v Amerike a v Mexiku a vďaka svojej variabilite ho vo veľkej miere používajú aj rekreačný potápači.
Armadillo Sidemount Exploration Harness A2
Armadillo Sidemount
Exploration Harness A2

Pravdepodobne najkvalitnejšie spracovaný set na sidemount, ktorý je známy pod názvom Armadillo A2, dodáva na trh firma Golem Gear, Inc. Potápajú s ním ľudia ako v Amerike a Mexiku, tak aj v Európe. Systém sa úspešne využíva aj pre CCR prístroje.
Podrobné informácie sa dočítate v magazíne:
Advanced Diver Magazine
Sidemount – easy
Sidemount – easy

Tento postroj je odvodený od Mexického typu Razor. Verzia „sidemount – easy“ je pôvodom z ČR a hoci sa jedná o množstvo zmien, funkcionalita oboch postrojov je založená na rovnakom princípe. Dôraz je kladený na minimalizmus v extrémnych podmienkach.

Sidemount v akcii
Rozdelenie výstroja pri Sidemount
Rozdelenie výstroja
© 2009
tecrec.files.wordpress.com

Sidemount
Sidemount a skúter
© 2009
http://nsscds.org

Nomad
Sidemount typ Nomad
© 2009
http://www.wendellnope.comBCRF Director Brian Kakuk
© 2006 by Brett Gonzales
www.bahamascaves.com
BCRF Director Brian Kakuk


Na fotografii Ľubomír Kurian
© 2009 Zbyněk
Po vynorení z jaskyne – Kurian
Razor v akcii
gosidemount
Dôraz kladený na minimalizmus
https://youtu.be/8ahQYqho7w4Razor v akcii
Maximálna pohyblivosťSteve Bogaerts – www.gosidemount.com
© 2009 Steve Bogaerts
Absolútny minimalizmus
www.gosidemount.com


Razor harness 2009 – Steve Bogaerts – www.gosidemount.com
© 2009 Steve Bogaerts
Razor harness 2009Razor harness back 2009 – Steve Bogaerts – www.gosidemount.com
© 2009 Steve Bogaerts
Razor harness back 2009Razor 2 harness 2014 – Steve Bogaerts – www.gosidemount.com
© 2014 Steve Bogaerts
Razor 2 harness 2014Razor 2 harness 2014 – Steve Bogaerts – www.gosidemount.com
© 2014 Steve Bogaerts
Razor 2 harness 2014
Akékoľvek pripomienky adresujte na e-mail: stubadivers@stubadivers.sk

Ďakujeme
Video záznamy:
video
Expedition Bjurälven 2008

Markus Nord – Vimeo


video
Sidemount Rebreather 2008

Rob Infante


video
Cave diving 1

Aquavista films


video
Expedition at The Pit

BLUEMOTIONVIDEO


video
A Day In the Life Of A Cave Diver

www.aztectdiving.comContact: STUBA DIVERS
City: Bratislava ; Country: Slovak republic
Contact person: Miroslav Zverka
E-mail: stubadivers@stubadivers.sk ; Mobile: +421 902 852 502
© 2003–2018 STUBA DIVERS