STUBA DIVERS STUBA DIVERS STUBA DIVERS STUBA DIVERS
OBČIANSKE ZDRUŽENIE
O nás Priatelia Správy Web-mapa Kolektív Kontakt Web STUBA DIVERS klub
Absolventi GUE Fundamentals na Slovensku v marci 2008 – Copyright 2008 Zoltán Hodúr Ako a čo
sme sa
naučili?
Foto: © 2008 Zoltán Hodúr
Absolventi GUE Fundamentals na Slovensku v marci 2008



>>Vyucba\GUE Fundamentals 2008     časť: 1  2

GUE Fundamentals na Slovensku – 2. časť

Napísali: Ivan Dobry, Miroslav Zverka, © STUBA DIVERS 2008
Dňa: 03.04.2008

O organizácií GUE sa hovorí, že učia to, že v systéme D.I.R. je všetko striktne dané. Je to pravda?
To povie iba niekto, kto mal málo skúseností s organizáciou GUE alebo dokonca žiadne. Prípadne ten kto nepochopil D.I.R.
Najväčším prekvapením bola otvorenosť a variabilnosť vysvetľovania systému D.I.R, čiže nie tak ako sme si mysleli, že toto musí byť presne takto, hento tak a nijak inak. Vôbec nie! Na všetko sme dostali vysvetlenie niekoľkých možných spôsobov riešenia a použitia, ale hlavne to ako o probléme a jeho riešení uvažovať.

Počuli sme veľa názorov o tom, že ľudia v GUE a ich okolí sú iba vegetariáni a podobne. To je vec každého jedinca, životospráva je dôležitá, fyzická príprava rovnako tak a fajčenie a alkohol bez miery už dávno nepatria do dnešnej spoločnosti, to s GUE nemá nič spoločné, to je fakt. Fajčenie sa absolútne zakazuje rovnako tak požívanie väčšieho množstva alkoholu. Za to sa vyhadzuje z kurzu. Životný štýl, je vecou každého jedinca. GUE odporúča pravidelne cvičiť a správne sa stravovať.

Počas kurzu sme nepočuli inštruktora povedať jednu zbytočnú nepremyslenú vetu a že s ním bola dobrá uvoľnená atmosféra, to nás veľmi potešilo, pretože máme celkovo z tohto kurzu príjemný zážitok na celý život.

 Nácvik S-DrillPohľad na chatu JMN
odrážka  Nácvik S-Drillu bol veľmi precízny, nesmeli sme spraviť ani najmenšiu chybičku, dovtedy sme to skúšali stále dokola.odrážka  Diskusia s našimi priateľmi prebiehala v prestávkach prednášok. Mohli sa zapájať aj do otázok, tak vznikali dlhé diskusie.


Treba sa učiť o všetkom, čo súvisí alebo môže súvisieť s danou aktivitou, niekedy vám to môže zachrániť aj život. Sme radi, že my sme to tak robili aj napriek tomu, že veľa ľudí nám tvrdilo, že to je zbytočnosť, to nepotrebuješ, niektorí sa dokonca posmievali, alebo tvrdili, že to je výmysel sa niečo takéto učiť. Treba sledovať vývoj a aj nové veci. Nie je dobré, keď človek nemá rozhľad. A za najväčší problém vidíme to, že ľudia nechcú rozdávať svoje vedomosti, prípadne niektorí ich nechcú prijímať. To je veľmi zle! Takto to robiť nemá význam. Práve človeka s takýmito názormi a správaním označujeme ako STROKE. Títo ľudia, všetko vedia, všetkému rozumejú, tvária sa, že majú právo hodnotiť iných. Je tu veľa remeselne zručných ľudí, ale nediskutujú to čo robia so špičkou v potápaní – s tými, čo majú najlepšie výsledky. A to je rovnako veľký problém.

Dobre, ale čo vám to dalo?
Píšeme tu o tom celý čas, nadhľad v potápaní a rešpekt voči vode.
Ako príklad uvedieme hneď začiatok nášho kurzu, kde sme riešili Balanced Rig – správne vyváženie. Ako prvé padla otázka: „Čo si myslíte že je pre plánovanie ponoru najdôležitejšie? Mám na mysli prípravu výstroja pre potápača.“ „Je to správne vyváženie, ktoré docielite správnou váhou a správnym nastavením výstroja.“ Koľký z vás rátajú v príprave ponoru s váhou výstroja, ktorý beriete so sebou do vody? Uvažujete pri tom o Minimal Gas, o odpore vo vode, o správnej veľkosti BCD? No, keď sa obzeráme po tzv. „Technických potápačoch“, tak máme pocit, že je tu len veľmi málo takých, ktorí o tom vôbec niečo tušia, prípadne, že by robili takúto úvahu v príprave na ponor. Teraz si poviete, že „Po bitke je každý generál!“, áno, ale to sú skúsenosti, ktoré sme chceli nadobudnúť a sme ich aj nadobudli. Veľa malých vecí tvorí veľký celok!

Naučili sme sa ako sa zdokonaľovať, ako pripravovať začiatočníkov, a to je to najcennejšie a najdôležitejšie v D.I.R.

Bolo to ťažké spraviť? Bolo to drahé?
Hoci sme mali dobrú prípravu, veľa vecí sme sa naučili počas kurzu. Platí, že čím prídete viac pripravený, o to viacej vedomostí si odnesiete z kurzu.

Či to bolo drahé? Nikto z účastníkov neľutuje, že dal za toto peniaze. Potápačskú dovolenku by ste si za to nekúpili. Platili sme podľa oficiálneho cenníka organizácie, ktorý je roky stabilný. Profesionalita inštruktora bola na veľmi vysokej úrovni, nám doteraz nevídanej. Množstvo informácií a naše napredovanie za 5 dní bolo také veľké, že sme mali večer po kurze pocit, že skôr naše predchádzajúce kurzy boli nesmierne drahé.

Stane sa, že niekto kurz nespraví?
Áno, bežne, málo kedy sa stane, že niekoho z kurzu nevylúčia kvôli jeho nedostatočnej príprave. Potom mu neostáva nič iné len počkať minimálne pol roka–rok na opravu a medzi tým sa to doučiť. Usmernenie od skúsenejších je dôležitá súčasť prípravy.

 Analýza zmesi a označovanie zmesiZáchrana potápača
odrážka  Meranie zmesi vo fľašiach a robenie označenia pri samotnej analýze pod dohľadom svojich partnerov v tíme.odrážka  Záchrana potápača nie je jednoduchá ani príjemná záležitosť, preto to treba aspoň poriadne a priebežne trénovať.


Chcete v tomto prúde potápania pokračovať?
Ak ste si pozorne prečítali predchádzajúce riadky tak vám to musí byť jasné. Už teraz sa pripravujeme so skúsenejšími ľuďmi z okolia Slovenska. Snažíme sa komunikovať naše otázky s potápačmi zo sveta a musíme priznať, že kurz nám ešte viac otvoril oči. Určite to radi odporučíme každému, kto chce potápať bezpečnejšie než doteraz.

Čo je podmienkou pre prihlásenie sa na kurz v GUE?
Splniť požiadavky uvedené na www.gue.com a dobrá znalosť angličtiny, prípadne materinského jazyka inštruktora. Dobrý zdravotný stav, vyplniť všetky položky vo formulároch na stránkach GUE, ktoré máte vo svojom profile po prihlásení sa na konkrétny kurz. Podľa doložených informácií sa rozhoduje o tom, či vám umožnia prístup na kurz.

Máte z kurzu niečo, na čo určite budete spomínať celý život?
Určite áno, “small steps, small steps” – odporúčanie nášho inštruktora. To nám bude ešte dlho rezonovať v ušiach a chodiť po mysli.

>>Vyucba\GUE Fundamentals 2008     časť: 1  2




Fotografie z kurzu GUE Fundamentals na Slovensku v roku 2008
• Fotografie – GUE Fundamentals, marec 2008




Reakcie od účastníkov
Ahoj potápači
Keď si spätne premietam, čo sme zažili, tak musím konštatovať, že lepšie je raz vidieť ako sto-krát počuť. Som veľmi rád, že som sa mohol zúčastniť kurzu a zažiť to na vlastnej koži. Hlavne mám radosť z toho, že sme sa toho strašne veľa naučili. Po mojich doterajších skúsenostiach nechápem ako môže niekto povedať, kto to ani neskúsil, že takýto kurz je zbytočnosť, alebo že to je len pre „Technických potápačov“. Práve naopak, je to predovšetkým pre rekreačných potápačov, ktorý si chcú užívať svoje ponory spolu s partnermi a mať z dnich krásne zážitky. Pod vedením profesionálneho potápača sme boli usmernení na našej ceste – učiť sa potápať. Bolo to príjemné prekvapenie, našťastie len v dobrom smere.
Čo som si odniesol, to budú slová nášho inštruktora: Neponáhľajte sa, všetko poporiadku a od začiatku, len po malých krokoch napredovať vpred, neprekračujte hĺbky 20 až 30 m – na to máte ešte čas a nie ste v takej kondícii aby ste to momentálne naozaj bezpečne zvládli. Stage fľaše si pripne a prehodí hoci kto, ale pokiaľ tomu nerozumiete, môže to byť váš posledný pokus. Chce to postupne dostať do krvi, všetko čo som vám ukázal. Rád sa s vami uvidím o rok či dva. Počas ponoru skúšajte jednotlivé procedúry a kopy, nedovoľte aby váš tréning presiahol 1/3 času z ponoru. Potápanie je predovšetkým radosť a zábava s priateľmi, ale treba tomu rozumieť, a samozrejme, vedieť to. Potápanie je veľmi kolektívna aktivita.
To bol vlastne aj jeho odkaz pre nás. Je len na každom z nás, či si ho zoberieme k srdcu. Skúste sa na tým zamyslieť aj vy aspoň chvíľu počas vašich voľných chvíľ. Veľmi radi vám pomôžeme, neváhajte sa nás pýtať. Dúfam, že aj v našich vodách budeme postupne čoraz viac potápať a hlavne bezpečnejšie.

Miroslav Zverka
--------------------------------------------------------------------------------------------

Ahojte
Výučba prebiehala v priateľskej a uvoľnenej atmosfére na každú otázku sme našli logickú odpoveď. Očakával som skôr formu toto je takto, toto takto pre toto ak to tak nemáš dovy-dopo :( V tomto ma inštruktorov prístup pozitívne prekvapil. V teórii bol kladený doraz na to aby sme vedeli prečo je to tak a nie len slepo kopírovali niekoho myšlienky. Dosť to zmenilo môj pohľad na DIR ako spôsob potápania, ku ktorému sa aj na ďalej hlásim. Základom praktických cvičení bolo dokonale zvládnutie vztlaku, trimu a všetkých 5 druhou kopov, ostatné cvičenia ako S-drill, V-drill, Basic five sa postupne nabaľovali. Počas celého kurzu som cítil inštruktorov nadhľad nad „vecou“ nie však povýšenectvo až aroganciu, s ktorou som sa na stretol u niektorých iných inštruktorov. Tento kurz môžem vrelo odporučiť všetkým potápačom, čo by sa radi potápali bezpečnejšie a lepšie, ale klasické komerčné školy tipu zaplať a za víkend máš kartičku, ich už neuspokojujú. A hlavne tým čo by radi skúsili vyššie formy potápania ako jaskynné alebo trimixové potápanie a chcú stavať na dobrom základe. Ja osobne sa už teším na kurzy CAVE1, TECH1 a dúfam, že sa s Vami čoskoro stretnem pri vode. A ak by ste mali nejaké otázky, pokojne sa ma pýtajte.

Ivan Dobry




Zúčastnení:

STUBA DIVERS      DIR-SK






Ilustračné fotografie:

GUE Fundamentals Marec 2008
V utorok večer Vysvetľovanie signálov Kontrola backplate-ov
Nácvik S-Drill Fotograf Peter Sýkora Naši priatelia



Dôležité informácie:
GLOBAL Underwater Explorers

WKPP

EKPP



Akékoľvek pripomienky adresujte na e-mail: stubadivers@stubadivers.sk

Ďakujeme



Contact: STUBA DIVERS
City: Bratislava ; Country: Slovak republic
Contact person: Miroslav Zverka
E-mail: stubadivers@stubadivers.sk ; Mobile: +421 902 852 502
© 2003–2018 STUBA DIVERS