STUBA DIVERS STUBA DIVERS STUBA DIVERS STUBA DIVERS
OBČIANSKE ZDRUŽENIE
O nás Priatelia Správy Web-mapa Kolektív Kontakt Web STUBA DIVERS klub
Absolventi GUE Fundamentals na Slovensku v marci 2008 – Copyright 2008 Zoltán Hodúr Ako a čo
sme sa
naučili?
Foto: © 2008 Zoltán Hodúr
Absolventi GUE Fundamentals na Slovensku v marci 2008>>Vyucba\GUE Fundamentals 2008     časť: 1  2

GUE Fundamentals na Slovensku v marci 2008

Napísali: Ivan Dobry, Miroslav Zverka, © STUBA DIVERS 2008
Dňa: 03.04.2008
Viacerý ste nám pred a po kurze dávali rovnaké otázky, preto sme sa rozhodli spraviť článok formou odpovedí na vaše otázky.

Poďakovanie:
Úvodom chceme poďakovať Robovi Jakubcovi, že nám vybavil možnosť zúčastniť sa tohto kurzu, vôbec prvého svojho druhu na Slovensku a rovnako musíme aj potvrdiť jeho kvality v našej príprave na kurz. Rovnako nám veľmi pomohol Róbert Korim, ktorý nám plnil EAN 32. Rišovi Glendovi sme vďační za perfektný preklad a zo to, že bol ochotný voziť fľaše na plnenie a spať. S chalanmi máme pekné zážitky na celý život.

Kedy a prečo ste sa rozhodli ísť na kurz GUE Fundamentals?
Nestačili vám predchádzajúce kurzy?
Na začiatku roku 2007 sme sa niektorí v našej skupine začali rozhodovať o tom, či pôjdeme na kurz GUE Fundamentals, a či to vôbec zvládneme, či to nie je ešte pre nás priskoro. O tom, že je náš výber spôsobu potápania správny a potrebný, nebolo pochýb. Chceli sme vedieť potápať bezpečne, chceli sme všetkému rozumieť. Páčila sa nám filozofia D.I.R. (Doing It Right) pochádzajúca z Floridy, z polovičky 90-tich rokov 20. storočia. Členovia skupiny WKPP (Woodville Karst Plain Project) na Floride vytvorili v roku 1995 organizáciu GUE (GLOBAL Underwater Explorers), ktorá tento systém vyučuje do dnešného dňa svojimi inštruktormi po celom svete.

Tento systém sa vyvíja dodnes, niektorí ľudia sa mylne domnievajú, že D.I.R. je už história. Celé je to o tom, že systém malých vecí tvorí veľký celok – vlastne funguje to ako stavebnica. Vzhľadom na to, že je to veľký komplex maličkostí, existuje malá pravdepodobnosť, že ho jedná nová vec zmení. Pokiaľ sa robia zmeny v systéme, treba to prediskutovať so skúsenejšími.

 Vyberanie backup lightKde má končiť backplate
odrážka Vyberanie backup light s pod gumičky na prsnom popruhu si vyžaduje nácvik podľa správnej procedúry.odrážka  Približné miesto, kde má pri nastavovaní končiť backplate. Všetko to je jednoduché, ale treba si to nastavovať v podoblečení.


A práve táto filozofia, s ktorou sme sa oboznamovali približne tri roky, nás presvedčila, že GUE je pre nás ďalší správny krok v potápaní a vzhľadom na naše možnosti, priam nevyhnutný. Rozhodla skutočnosť, že síce sme sa tri roky snažili získavať vedomosti a praktické skúsenosti od ľudí pre nás dostupných, stále sme mali veľa nezodpovedaných otázok a mali sme pocit, že akosi stojíme na mieste. To sa prelomilo, keď sme oslovili Roba Jakubca s prosbou či by nás bol ochotný pripraviť na skúšku. On sám sa ešte pripravoval na tento kurz, ktorý mal na jeseň v roku 2007. Robo svojím rozhodnutím učiť sa potápať v Čechách u skupiny DIR-CZ nadobudol potrebné skúsenosti a bol ochotný sa podeliť neskôr o ne aj s nami. Vedeli sme, že už nejaký čas vybavuje v organizácii GUE aj možnosť aby sa tento kurz mohol realizovať priamo na Slovensku. Príprava začala s teóriou, kde bolo pochopiteľne aj vysvetľovanie dôležitostí jednotlivých životných návykov ako je životospráva, fyzická kondícia a pod. V septembri 2007 Róbert Jakubec úspešne absolvoval kurz GUE Fundamentals. Tešili sme sa na jeho návrat z Nemecka, kde prebiehal kurz, aby sme si po jeho návrate ujasnili najnovšie postupy výučby potápania. Síce sme sa ich snažili sledovať, žiaľ, okolo nás podľa nich nikto nepotápal. A tak sme sa len ťažko mohli posunúť ďalej, to bol aj dôvod, prečo sme išli do GUE. Robo sa vrátil a začali sme najprv na suchu preberať detaily a potom samotné procedúry vo vode. Potrebovali sme usmerniť, prípadne niečo vysvetliť a natrénovať, presne to s nami Robo robil.

Počas jesene sme pripravovali ubytovanie, miesto kde mal prebiehať kurz, plnenie fliaš, samotný priebeh, potrebné veci pre inštruktora, naše zdravotné prehliadky, proste všetko čo sme museli splniť, aby sa kurz mohol zrealizovať. Prípravy prebiehali až po samotný dátum našej skúšky. Ten sme sa dozvedeli pred Vianocami 2007 a termín sme mali stanovený na 19.-23.03.2008, miesto Guláška Senec-Hlboké jazero. Pridelený inštruktor z GUE, bol Tom Karch, člen EKPP.

Čo také ste sa mohli naučiť?
Veď niektorí z vás sa pripravovali už štyri roky. Dalo vám to vôbec niečo?
Hmm, to je zaujímavé, v dnešnej dobe si každý kto má Twins a Jet-fins myslí, že po dvoch rokoch potápania je z neho D.I.R. potápač. Dovoľte nám aby sme k tomuto vyjadrili.
Nielenže to nie je možné, ale je to aj nezmysel. Medzi nami, čo sme išli na kurz bol rozdiel max. 1,5 roka v dobe, od kedy sme potápali a ako dlho sme sa na kurz pripravovali, ale bolo jasne vidieť rozdielny nadhľad nad systémom. Tí, čo sa pripravovali dlhšie, a dlhšie potápali, malí aj čistejšiu techniku a psychickú vyrovnanosť pri riešení situácií – inými slovami mali väčšie skúsenosti a tie sa nedajú získať za rok či dokonca pol roka, ako sa veľa potápačov domnieva.

Veľa ľudí si myslí, že kurzy GUE sú len skúškou, že na ne musí ísť človek „hotový“. Áno, aj nie. Filozofia výučby spočíva v tom, že vás pripravuje niekto, kto tým prešiel v nedávnej dobe. Na kurz máte ísť pripravený, ale pokiaľ ste sa učili len rok či dva, nemyslite si, že viete všetko, tých informácií je tak strašne veľa, že je to štúdium na celý život. A prečo by ste to mali robiť? Lebo vás to veľmi baví a stotožnili ste sa s názormi na bezpečné potápanie. Pokiaľ to tak nie je, aj tak počúvajte skúsenejších a nechajte si poradiť.

Na kurze vás inštruktor usmerní a každému individuálne objasní jeho slabé miesta a posunie ho na vyššiu úroveň pred zrakmi jeho kolegov v krátkej dobe. Inštruktori GUE sú tvrdý profesionáli, prísne hodnotení a vyberaní ľudia.

Počuli sme pár názorov, že prečo ideme k tomu alebo k tomu inštruktorovi, že treba ísť k tým najlepším. Dovoľte nám aby sme sa nad tým pozastavili.
Inštruktora prideľuje GUE, podľa vášho záujmu o potápanie, keď chcete ísť na úroveň Cave, pridelia vám inštruktora, ktorý učí Fundamentals a Cave. Na to aby mohol učiť Cave 2, musí mať absolvovaný kurz minimálne o jednu úroveň vyšie, čiže Cave 3. Ale ani to nestačí, inštruktor musí ročne dokladovať aspoň 25 ponorov z tejto vyššej úrovne pochopiteľne sa to porovnáva s profilom a plánom od partnera. Certifikát inštruktora má len na rok. Ale ani to nie je všetko, raz za dva roky musí každý inštruktor absolvovať z každej špecializácie, ktorú môže vyučovať, aspoň jeden kurz, na ktorom sleduje ako to učí iný inštruktor na vyššej úrovni. Toto všetko si financuje sám. Navyše inštruktori sa zúčastňujú počas roka na jednotlivých projektoch ako napr. WKPP, Mexico, atď. O tom či môže učiť, rozhodujú aj jeho kurzisti. Po skončení kurzu každý študent dostane e-mailom link, kde je umiestnený formulár na hodnotenie inštruktora s náhodne generovanými otázkami, ktoré sa počas roka menia. Je v ňom potrebné vyplniť každú otázku s hodnotením, inak absolvent stráca nárok na certifikát. Keby si takýto štandard držali aj iné agentúry, asi by sa riadne zredukoval počet škôl s výučbou potápania.

Našim inštruktorom bol Tom Karch, videli sme ho potápať vo vode, videli sme ako učí, videli sme čo nás naučil a vieme to porovnať s inými potápačmi, ktorých poznáme a s ktorými sme chodili do vody. Skúsme byť skromný a ohľaduplný voči okoliu. Existuje také porekadlo – Keď máš pocit, že si v tom čo robíš veľmi dobrý, choď od toho preč, môže ťa to zabiť! Žiaľ, u nás na Slovensku chýba u potápačov pokora.

 Práca so svetlom – svetlo je prioritne v ľavej rukeRegulátory a ich postavenie v D.I.R.
odrážka  Aj práca so svetlom má svoje pravidlá, treba si uvedomiť na čo používame pravú a načo ľavú ruku vo vode.odrážka  Veľmi veľký dôraz je v D.I.R. kladený na regulátory. Konfigurácia, funkčnosť a ich spoľahlivosť sú na prvom mieste.


Čistota a profesionalita s ktorou prebiehala výučba sme ani nemali s čím porovnať. Veru, bol to až taký veľký rozdiel. Inštruktor od nás nepožadoval nič čo sám neukázal. Nikto z trojice Zoltán Hodúr, Ivan Dobry, Miroslav Zverka do toho momentu nič podobné nevidel. Jediný, kto mohol už porovnať aj viacerých GUE inštruktorov pri výučbe Fundamentals bol Richard Glenda náš štvrtý partner a potom aj Róbert Jakubec. Spoločne sa zúčastnili kurzu Fundamentals na jeseň 2007. Profesionalita v jednom aj druhom prípade je naozaj pre naše pomery nevídaná. A to nám potvrdzuje, že je zbytočné sa močiť vo vode veľa rokov bezcieľne. Sami sa to nikdy nenaučíte, potrebujete niekoho, kto vás usmerní a vám to vysvetlí. Množstvo argumentov, ktoré sme počuli na kurze boli pre nás novinkou. Od inštruktora sme nevideli ani jeden náznak povýšenosti voči našej a jeho úrovni potápania, či dokonca arogancie alebo nevšímavosti. Sú vám tieto pocity známe z bežných kurzov typu zaplať a máš kartičku? Ak áno, verte, že to nie je všade tak. Nevideli sme, že by niečo nemal naplánované, alebo mu niečo nevychádzalo podľa plánu. Vďaka jeho snahe a odovzdanosti sme si spoločne po dlhej dobe podrobnejšie vyskladali z malých vecí jeden celok ktorému začíname rozumieť, je ním D.I.R. (Doing It Right).

>>Vyucba\GUE Fundamentals 2008     časť: 1  2


Ilustračné fotografie:

GUE Fundamentals Marec 2008
V utorok večer Vysvetľovanie signálov Kontrola backplate-ov
Nácvik S-Drill Fotograf Peter Sýkora Naši priateliaDôležité informácie:
GLOBAL Underwater Explorers

WKPP

EKPPAkékoľvek pripomienky adresujte na e-mail: stubadivers@stubadivers.sk

ĎakujemeContact: STUBA DIVERS
City: Bratislava ; Country: Slovak republic
Contact person: Miroslav Zverka
E-mail: stubadivers@stubadivers.sk ; Mobile: +421 902 852 502
© 2003–2018 STUBA DIVERS