Akcie Fórum Knižnica Linky Správy Web-mapa Zoznampridané
 11.01. 2005
 Ako si upraviť masku podľa filozofie Hogartha
Jedno krásne dopoludnie na Guláške nás presvedčilo o tom, že aj to najmenšie podcenenie pravidiel v úprave výstroja, nás môže dostať do poriadne veľkého problému, ktorý ľahko cez psychickú nepohodu vyústi do paniky. Od tohoto momentu máme veľmi blízsko Zubatú, doslova za chrbtom. V spomínaný deň to naštastie nebolo také kritické, treba poznamenať, že len vďaka tomu, že sme dodržali to, čo sme sa už naučili. Ale predsa malé zaváhanie. Čo sa stalo?
Môj partner plával po ľavej ruke. Zničoho nič mi stisol ruku. Pozrel som sa mu do tváre. Práve si naprával masku, aspoň som si to myslel. Keď mi stisol ľavú ruku po druhý-krát a ja som sa za ním opäť obzrel znovu si vyfukoval vodu z masky. Hoci mi to bolo podozrivé nechápal som, čo sa deje. Pozeral som sa mu do tváre a on si stále držal tri prsty cez masku. Myslel som si, že mi dáva nejaký signál. Ale aký, lebo takýto signál som nepoznal. Potom si otočil hlavu tak, že mu tvár smerovala k mojim nohám a ja som mu uvidel na odvrátenú stranu masky. Chýbal tam remienok k maske a už som pochopil, čo sa deje a prečo si stále drží masku. Praskol mu remienok – to bola moja prvá úvaha. Zamyslel som sa, čo urobíme. Potom ma napadlo, že mám v ľavom vrecku backup masku. Vytiahol som mu ju a partner si vymenil masku. Potom si opravil svoju pokazenú masku. Opäť si nasadil svoju a ja som si odložil svoju náhradnú. Dopadlo to dobre, naštastie. Táto situácia však vôbec nemussela nastať ak by sme poslúchli radu smerujúcu k úprave masky. Remienok má byť pevný, maximálne jednoduchý. Môj partner si sám hovoril pred touto nehodou, že to je prehánanie, a že jemu sa nikdy nič také nestane. Netrvalo to dlho a stalo sa. Ako si vylepšiť masku podľa Hogarthovej jednoduchosti? Kto je Hogarth?
Komponenty potrebné k úprave masky:
maska (podľa možnosti s čo najjednoduchším tvarom s čo najmenším množstvom plastov, výhodné su bezrámové, silikónové masky – ľahko sa zložia do vrecka)
pryžové lano 5 mm (gumycuk)
neoprénový návlek na remienok masky
4 sťahovacie pásky
2 ks teplom sťahovacej bužírky
zapalovač, alebo iný zdroj malého plameňa
Postup – Krok 1.:
Odstránim z masky nepotrebné a zbytočne komplikované uchytenie remienka. Podľa typu masky prevlečiem, resp. nejakým iným spôsobom zafixujem pryžové lanko na jednej strane uchytenia. Navlečiem si z voľného konca predom odstrihnutú bužírku – dĺžka podľa potreby. Navlečiem aj neoprénový návlek. Potom opäť bužírku a druhý koniec pryže prevlečiem cez kotviace oko na druhej strane masky. Neoprénový návlek si môžem dopredu prišiť o pryžové lanko, ale jednoduchšie kvôli presnosti to je až po uchytení pryže napevno k maske. Ako a s čím to prevedieme. Použijeme na to na každej strane pre istotu dve sťahovacie umelohmotné pásky.

Krok 2.:
Pásky poriadne zatiahneme a dávame si pri tom pozor aby zaberali ich hlavičky podľa možnosti nepotrebný priestor. T.j. pod alebo nad lankom. Ak by boli hlavičky stočené do vnútra masky – zavadzali by kukle, pri vytočení do vonkajšej strany zbytočne zväčšujú profil – môžnosť zachztenia sa. Necháme ich smerovať buď dole alebo hore nad pryž. Po zatiahnutí hlavičky opálime plameňom a upravíme tak, aby sme odsránili ostré a vyčnievajúce hrany. Pokiaľ sme toto úspešne zvládli, pripravíme sa na natiahnutie bužírky cez hlavičky aby sme ich chránili a aby sme z celého uchytenia vytvorili jeden kompaktný celok.
Krok 3.:
Natiahneme bužírku a opálime ju zo všetkých dostupných strán plameňom. Dostaneme tak zliatý kompaktný celok a to bol predsa náš cieľ. Spoj je pevný a s malým profilom. Vôbec si ho neuvedomujeme a s ničím nám nekoliduje.

Krok 4.:
Masku dobre umyjeme v jarovej vode a je pripravená na potápanie.
Prajeme Vám veľa príjemných ponorov.