pridané
 30. 08. 2005
  Vysoké Tatry – August 2005 – diel 1.
Nedalo mi to pokoja. Po dlhšej dobe som sa musel vrátiť. Tá túžba bola silnejšia ako povinnosti bežného dňa. Vrátil som sa! Stojím pred tou prírodnou katastrofou a uvedomujem si ako sme my ľudia voči tejto sile bezmocní. Uvidím vás Vysoké Tatry ešte niekedy tak ako si vás pamätám z detstva?


   


Spodná časť Vysokých Tatier pripomína skôr neosídlenú planétu, ako zelené miesto oddychu. Zahraničný turisti rovnako prekvapení ako domáci v tichosti bez slov sledujú počas cestovania Tatranskými elektrickými železnicami (TEŽ), zničenú krajinu od vetra.
Je to vôbec možné, štípu sa na citlivé miesta, či to náhodou nie je iba zlý sen. Nie je. Za pár minút veternej smršte na jeseň v roku 2004 Vysoké Tatry takmer „padli“. Kam ľudské oko dovidí, všade rovina, sem tam kúsok zeme so stromami.
Keď som sa túto skutočnosť snažil zachytiť na snímky fotoaparátu, pochopil som, že to nedokážem aj keď sa budem akokoľvek snažiť. To treba prežiť. Nedá sa to zachytiť len na jeden snímok, spôsobená škoda je v neuveriteľnom rozsahu. O to viac som bol rád, že som prišiel. Mohol som si o tom urobiť presnú vlastnú mienku z vlastných zážitkov. Prekvapený som zostal aj ja. Doteraz poznané zábery z televízie zďaleka nevystihli mieru skutočného stavu vo Vysokých Tatrách.
Popradské pleso
Vydal som sa na prvé miesto, kde ma srdce ťahalo, na Popradské pleso. Prekrásne slnečné ráno so zasneženými vrcholmi Tatier a ja som kráčal po červenej značke zo Štrbského plesa do Mengusovej doliny. Čerstvý vzduch a vlhkosť z predchádzajúích dní spredvádzali turistov až k plesu. Táto časť Vysokých Tatier našťastie neutrpela takmer žiadne veľké škody a tak to bola príjemná prechádzka. Horský chodník vyzdobený tatranskými rastliny nás viedol až ku začiatkom kosodreviny k Hincovmu potoku a potom opäť do lesa k plesu. Po pravej strane sa ukazovali zasnežené vrchy – Klin, sedlo pod Ostrvou, Ostrva.


Priebeh cesty
Asi 1 hod. či 1 hod. 15 min. trvá cesta zo Štrbského plesa na Popradské pleso, podľa počasia a výstroja. Je to veľmi krásna túra s minimálnou obtiažnosťou. Pri plese je horský hotel pod názvom „Horský hotel pri Popradskom plese“. Čistička odpadových vôd bola vybudovaná iba v roku 1989 a je umiestnená až za plesom. Cez pleso vedie kanalizačné potrubie. Od vtedy netrpí ekologický systém plesa a okolia. Veľmi dobrá kuchyňa, krásne prostredie, pohľad na vodnú plochu Popradského plesa, to všetko vytvára nezabudnuteľnú príjemnú a neopakovateľnú atmosféru. Popradské pleso je v 1 494 m n. m. Jeho hĺbka 17 a pol metra je úctihodná. Maximálna teplota počas leta bola nameraná 17 °C. Je to jediné prirodzené zarybnené pleso vo Vysokých Tatrách. Do plesa je intenzívny prítok Z dračieho plesa, Rumanovho plesa a Ľadového plesa. Všetky spomenuté plesá sa vlievajú do Ľadového potoka a ten ústi do Popraadského plesa. Vďaka silnému prítoku je pleso domovom pstruha potočného a v minulosti sa hovorilo aj o výskyte hlaváča pásoplutvého. Svojou čistotou láka pohľady tisícok turistov.

Bližšie informácie:
časopis OCEÁN léto 2005 str. 47
Tatry z oblakov (Ladislav Janiga, str. 20, I. vydanie, marec 2004)
Horský hotel Popradské pleso
Popradské pleso z leteckého pohľadu z Ostrovy
Pohled z Ostrvy (1984 m) na Popradské pleso (1500 m) a do Mengusovské doliny
Pohled z Ostrvy (1984 m) na Horský hotel pri Popradskom plese
Vysoké Tatry – Popradské pleso
Mengusovská dolina
TANAP
Vysoké Tatry CZ
Popradské pleso
JEZERA TŘÍ BAREV


Pripomienky k článku: poslať pripomienky/hodnotenie na stubadivers@stubadivers.sk
Hodnotenie článku od 1 do 3: poslať hodnotenie na stubadivers@stubadivers.sk


Prajeme Vám veľa pekných turistických zážitkov.


Autor: Miro

 

Informujte sa na adrese: stubadivers@stubadivers.sk Maska s trubicou – Oceanic Maska Prizm 2 – Oceanic Skladacia dýchacia trubica – Oceanic

     Pripomienky a nápady k stránke
     stubadivers@stubadivers.sk

     Počet prístupov: [CNW:Counter]   
     od 26.10. 2003

  Potápačská škola, s ktorou spolupracujeme: PRO-DIVE
  Články o športovom potápaní a medicíne: FreedivingDivemed
  Stránka o potápaní u susedov: Strany potápačské
  Niečo o svetovom potápaní: GUEWKPPDIR-CZDIVESTAR
  Publikácie o potápaní: Potápanie
© 2003 Jupi