Akcie Fórum Knižnica Linky Správy Web-mapa Zoznam


Fotografia

pridané 19.12. 2003
 SUUNTO – nový počítač GEKKO nahradzuje FAVOR a OCTOPUS
Opäť môžeme predstaviť novinku od fínskej firmy SUUNTO, ktorou si upevňuje svoje postavenie vo výrobe potápačských počítačoch. Touto novinkou je počítač GEKKO, ktorý má nahradiť na trhu svojich predchodcov FAVOR a OCTOPUS.
Tento počítač je určený aj na používanie pri potápaní so zmesou Nitrox. Dokáže zobrazovať úplné informácie aj v dekompresnom režime. Svojou kapacitou pamäte a funkciami je vhodný pre rekreačných potápačov, ktorí nebudú chcieť používať pripojenie k PC, resp. nepotrebujú využívať funkcie simulátora a nechystajú sa na vážnejšie ponory.

Hardware
S ovládaním prístroja nie sú žiadne problémy. Vďaka veľkým tlačitlám a zrozumiteľnému menu sa ľahko ovláda. Pokiaľ bude mať pocit, že vám je jeho výzor známy, bude to tým, že vám bude pripomínať SUUNTO Vytec, je zabudovaný v identickom púzdre. Može byť nosený samostatne na zápästí, alebo zabudovaný v konzole s inými prístrojmi. Vďaka veľkým číslam na displeji, sa hodnoty rýchlo a ľahko odčítavajú, čo napomáha rýchlej orientácii v údajoch.
Všetky parametre displeja, ktoré platili pre Vytec platia aj pre Gekko. Zaujímavá je možnosť výmeny batérie aj bez návštevy servisného centra, čo ocení veľká časť užívateľov.

Software
Pochopiteľne, aj tento prístroj disponuje algoritmom výpočtu známym pod názvom „Redukovaný gradient bublinového modelu“ – RGBM (Reduced Gradient Bouble Model), pričom tento dekompresný model uvažuje okrem množsta rozpusteného dusíka a ďalších inertných plynov aj s voľným plynom v krvi a tkanivách potápača. Výhodou modelu RGBM SUUNTO je dodatočná vyššia bezpečnosť v rámci jeho schopnosti sa adaptovať na meniace situácie a rôzne profili ponorov, ako napr. niekoľkonásobné zmeny hĺbok, rezervné profily aj viacnásobne opakované potápanie.
Rozšírená pamäť prístroja umožňuje záznam až 50 hodín profilov ponorov a rôznych dát vrátane časov zahájenia aj ukončenia ponorov, dátumu, celkovej dĺžky ponoru, minimálnej teploty a maximálnej hĺbky. Počítač uchováva vo svojej pamäti 999 zostupov a 999 hodín strávených pod vodou ako aj maximálnu dosiahnutú hĺbku vôbec.
Majiteľ si sám môže nastaviť v predvoľbách merné jednotky v metrickej alebo imperiálnej sústave.

Zdroj informácií: PRO-DIVE potápačský občasník/november 2003.


Tu nájdete ďalšie informácie: