pridané
 09.02. 2005
 Aware na Guláške pri Modrom domčeku 18. až 19. septembera 2004 – vytiahnutie pneumatík
Na Guláške väčšina z nás potápala už druhý rok, niektorí dlhšie. Vodu máme najradšej čistú, vtedy si môže poriadne vychutnať atmosféru potápania. Aj pre Gulášku platí to isté. O čo viac je voda čistejšia, o to viac nás priťahuje. Táto lokalita je naozaj krásna a neuveriteľne originálna. Je vnej plno života. Zlý dojem robia skútristi, a nedisciplinovaní návševnici lokality. Svojím správaním znepríjemňujú pohodu a čistotu jazera. Nevieme akou presnou históriou prešlo toto štrkovisko, ale nazbieraná kopa pneumatík neďaleko móla v zátoke pri Modrom domčeku, nenasvedčovala ničomu výnimočnému. Žial aj tu bola istého času skládka odpadu, či na brehu alebo vo vode. Nikomu z nás niečo takéto nemôže byť príjemné. Na jar 2004 sme sa ako skupina zúčastnili opätovného aprílového čistenia Gulášky. Počas tejto aktivity sme sa rozhodli vytiahnuť z vody aj tzv. „Gumový reef“ (kopa pneumatík pri bóji). Začali sme prípravy.

Počas leta sme si dobre obzreli miesto a premysleli sme si ako by sa to dalo zrealizovať. Chvíľu sme museli bojavať aj s názormi druhej strany, tých, ktorí tvrdili, že to nie je dobrý nápad. Po rôznych úvahách sme sa definitívne rozhodli na konci leta, že pneumatiky pôjdu von z jazera. Koncom augusta nás oslovil Igor V. Informopval nás. že pripravujú na september program Aware spojený s pokusom o rekord na Slnečných jazerách a s čistením na Guláške. Slovo dalo slovo a tak sme sa dohodli na spolupráci. Igor nám sľúbil zaobstaranie kontajnera na pneumatiky. My sme začali tvrdú prípravu a nasledovali naše prvé neúspešné pokusy s vyťahovaním pneumatík.

Počas skúšok sme prišli k nasledovným tvrdeniam:
igelitové vrecká TESCO nie sú dostatočne pevné
takéto vrecko je veľmi jednoduché rozrezeť pri akejkoľvek malej manipulácii či práci
pri vynorení sa nafúknutého vrecka nad hladinu, dochádza k strate vztlaku – vyfučí aj cez malé dierky
ako zálohu vztlaku používajte napr. vhodné deco bójky, alebo vyzdvihovacie vaky
na vyzdvihovanie radšej ako vrecká použiťe rôzne bandasky z dostatočne odolného materiálu
počas práce vo vode, musí každý člen vedieť o všetkom, čo sa deje
prácu možno urýchliť prácou v skupinkách, tie sa nesmú navzájom ohrozovať
dôležitá je veľmi veľká disciplinovanosť – nutný tréning na suchu


Prvé pokusy:
Ako prvé sme k vytiahnutiu pneumatík skúsili TESCO vrecká. Premysleli sme si spôsob viazania a narezali sme si špagát. Uviazali sme ho o vrecká. Na svoj prvý pokus odplávala skupina s veľkým nadšením. Po pretiahnutí špagátu pneumatikou sme začali pomali nafukovať vrecko. Ľahko sa napúšťajú. Vypustili sme asi osem vreciek. Bolo to ako na vojnovom poli. Výstrely k hladine boli parádne. Avšak potom naslednovalo bombardovanie takto vyzdvihnutými pneumatikami. Totiž po dosiahnuti hladiny, vrecko vyfučalo a pneumatiky padali naspäť ku dnu. Boli naplnené bahnom, preto boli dosť negatívne. V ten deň sme vytiahli iba tri pneumatiky, aj to len pomocou bandasiek naplnených vzduchom, ale skúseností sme nazbierali naozaj veľa. Aspoň z toho sme mali veľkú radosť, keď už sa nám vo vode moc nedarilo. Vyslovili sme záver z pokusov a podľa neho sme sa začali riadiť. Vyplatilo sa.

Pochopili sme, že musíme zvýšiť počet bandasiek a nájsť oveľa objemnejšie s vačším výtlakom. Nakoniec sme si zaobstarali až 50 litrové. Mali sme priebežne zmapovaný počet pneumatík, ja sám som narátal 75 kusov. Nedokázali sme s istotou odhadnúť, koľko ich je naukladaných na sebe, koľko ich je zahrabaných v bahne. Ale aspoň sme mali predstavu o tom, čo nás čaká. No, vtedy sme mali taký dojem. Ďalšie pokusy boli úspešnejšie. Vytiahli sme už aj väčšie pneumatiky. Pri ich vyzdvihovaní museli spolupracovať minimálne dvaja potápači. Objem bahna vo vyťahovanej pneumatike bol poriadne veľký a ťažký.

Deň „D“ – 18.09.2004:
Všetko sme si nacvičili a boli sme presvedčení o tom, že to zvládneme. Keď sme začali v deň „D“ naokolo bolo zopár zvedavcov. Po dvoch hodinách práce sme tam zostali skoro sami, čo nám vyhovovalo. Mohli sme ľahšie pracovať. Nikto neprekážal. Práca to bola ťažká, či už vo vode alebo na suchu. Jednoznačne najťažšie bolo tie pneumatiky vytiahnuť na mólo, tam ich trochu očistiť a potom dostať hore schodmi. Nebolo to jednoduché. Bolo to trochu nebezpečné a dobrodružné. Zvládli sme to. V prvý deň sme vytiahli pneumatík o niečo menej, než sme predpokladali, ale na ďalší deň sme si pohli naozaj poriadne. Podarilo sa ich vyťiahnúť všetky a to v neuveriteľnom počte 127 kusov.


Špeciálne poďakovanie:
Vytiahnuť pneumatiky z jazera bol môj malý sen od toho momentu, keď som ich tam po prvýkrát uvidel. Jednoducho tam nepatria – tak som to cítil a preto som rád, že sa to nakoniec podarilo. Ďakujeme Ľudovi Galovičovi, že nám umožnil bezproblémové pracovné nasadenie a za jeho veľkorysú pomoc. Ďakujeme domácim, ktorí nám veľmi pomohli s nosením pneumatík a nás tam tolerovali celé víkendy. Ďakujeme Igorovi za zabezpečenie kontajneru. Ďakujeme ľuďom ktorí nám usilovne pomáhali.

Svoju vďaku chcem prejaviť nasledovným členom: z našej skupiny za obdivuhodné nasadenie Peter Kundis, ktorý si to dosloval „odmakal“ ako vo vode, tak pri kompresore. Jeho obetavosť ma naozaj dojala, hlavne v nedeľu keď sa obetoval a zostal s nami makať až do neskorého večera. Obdobná vďaka patrí Borisovi Tonhauserovi, svojou činnosťou potiahol celý tím k úspešnemu výsledku práce počas obidvoch dní. Rovnako si to so mnou oddreli počas soboty na móle aj Dušan Reich a Michal Reich. Vďaka ich pomoci sme dostali pneumatiky na mólo a potom hore na dočasnú skládku. Bola to vyčerpávajúca práca. Nenechali sa zahanbiť ani ostatní, ktorím ďakujem za veľmi aktívnu účasť. Sú to členovia – Peter Sýkora, Jana Hrdličková, Oliver - s úctihodným nasadením. Špeciálna vďaka patrí Petrovi Adorjanovi za obstaranie vyzdvihovacích nádob. Ďakujeme všetkým pomocníkom, ktorí sa aktívne zúčastnili tohoto programu.


Prajeme Vám veľa príjemných ponorov.

Autor: Miro Zverka

Informujte sa na adrese: stubadivers@stubadivers.sk Maska s trubicou – Oceanic Maska Prizm 2 – OceanicSkladacia dýchacia trubica – Oceanic

     Pripomienky a nápady k stránke
     stubadivers@stubadivers.sk

     Počet prístupov: [CNW:Counter]   
     od 26.10. 2003

  Potápačská škola, s ktorou spolupracujeme: PRO-DIVE
  Články o športovom potápaní a medicíne: FreedivingDivemed
  Stránka o potápaní u susedov: Strany potápačské
  Niečo o svetovom potápaní: GUEWKPPDIR-CZDIVESTAR
  Publikácie o potápaní: Potápanie
© 2003 Jupi