Foto: © 2006 STUBA DIVERS,
Peter SýkoraKaras obyčajný
Rozšírenie a výskyt:
V celej strednej a východnej Európe. Nevyskytuje sa v západnej Európe a južnom Francúzsku, na Pyrenejskom polostrove, v Taliansku a na väčšej časti ostrovov Veľkej Británie. U nás je všeobecne rozšíreným druhom, výskyt je miestny, viazaný na zátoky, tiché ramená, zabahnené jazierka a miestne rybníky.
Popis:
Pripomína kapra. Krátke, vysoké a ploché telo je celé pokryté šupinami. Hlavu má veľmi krátku, ústa sú koncové a bez fúzikov (rozdiel voči kaprom). Tvar tela premenlivý. Postavenie plutiev je normálne, chrbtová dlhá, horný okraj zaoblený, najväčšia kosť jemne ozubená, chvostová plutva jemne vykrojená. Zafarbenie šedozelené, chrbát tmavý, boky svetlejšie, brucho zlatožlté. Kríži sa s kaprom obyčajným a kríženci sa nazývajú kaprokarad.
Biológia:
Najčastejšie žije v uzavretých stojatých vodách silne zabahnených a zarastených. Veľmi odolná, znáša i extrémne podmienky. Žije ukrytá v málo početných skupinách. Potravu tvorí zooplankton, bentos, rastlinné prvky. Dožíva sa zvyčajne 4–6 rokov, v nádržiach žije aj 8–10 rokov. Dorastá do dĺžky 40 cm a má hmotnosť 1 kg. Rekord v ČR z roku 2006 má hodnoty 51 cm a 3,43 kg. Pohlavne dospieva vo veku 2–3 rokov. Trenie prebieha v máji a júni na rastline v období, kedy voda dosahuje 15 až 18 °C. Samica sa trie v 2-3 dávkach s odstupom 10–14 dní.
|
 |  |
Detailný pohľad na ústa a tvar hlavy. Krásne vidieť rozdiely voči kaprovi.
| Porovnanie v pozadí Karasa obyčajného a kapra v popredí – ten má fúzy (hlavný rozoznávací znak).
|
Význam:
Karas obyčajný väčší hospodársky význam nemá. Slúži ako potrava dravcov a je používaná ako návnada pri ich love.
STUBA DIVERS
Použitá literatúra (20.5.2009):
Ryby v naších vodách: http://hrudik.sweb.cz
Původní druhy ryb: http://www.rybareni.com/seznam/karas-O.htm
MRK.cz – Stále na rybách: http://www.mrk.cz