O nás     Priatelia     Správy     Web-mapa     Kolektív     Kontakt     Web STUBA DIVERS klub
STUBA DIVERS – Guláška
Kto sme
   a odkiaľ
  sme?

 
             Logo STUBA DIVERS download link
             Logo STUBA DIVERS
             Download
 

 
 
             Projekt EKOPOTÁPAČ
             EKOPOTÁPAČ facebook EKOPOTÁPAČ
 
 
             Projekt ZELENÉ OÁZY – KŠP HIPPOCAMPUS Martin
Foto: © 2012 Miroslav Zverka, STUBA DIVERS
Po západe na Guláške 29.4.2012

STUBA DIVERS potápanie

Nové webové stránky klubu STUBA DIVERS

Web STUBA DIVERS
– potápanie na Slovensku od roku 2003

Skupina priateľov rozširujúca potápanie podľa systému
Doing It Right (DIR) s Hogarthian výstrojom, potápanie so sidemount prevedením.
Kolektív venujúci sa rekreačnému potápaniu, technickému, jaskyniarskemu potápaniu, kondičnému plávaniu ako aj plutvovému potápaniu.
Pripravujú potápačov na GUE kurzy Fundamentals, Tech1, Cave1 (www.gue.com), vykonávajú výskum lokalít, približujú potápanie verejnosti.
Občianske združenie STUBA DIVERS v spolupráci s HDS CZ vyhľadáva históriu potápania (vrátane športového, pracovného) na území SR.
Nastaviť túto stránku ako vašu domácu!

Novinky STUBA DIVERS – 2018, 2017, 2016, 2015, 2014


pridané 25.08.2015Speleopotápačský prieskum Kečovskej prvej vyvieračky 23.–24.7.2015 – krátka správa

Speleopotápačský prieskum Kečovskej prvej vyvieračky 23.–24.7.2015
Foto: © 2015 OSJM, Michal Ševeček (Speleo-Bratislava)
Na fotografii: Zuzana Schusterová pri prieskume vstupného sifónu v Kečovskej veľkej vyvieračke
Pohľady do tyrkysovo sfarbených vodných hladín nachádzajúcich sa v plazivke v miestach len pár metrov za vstupom do zatopeného sifónu dlhé roky vyvolávali túžbu potápačov zanoriť sa do tohto vodného sveta pod južnou časťou Silickej planiny.
Táto vyvieračka zanechala v členoch Oblastnej skupiny Jána Majku, svoje stopy už v dobách sondovacích prác len pár metrov nad jej hladinou, presnejšie v Kečovskej starej vyvieračke niekedy na prelome 20. a 21. storočia. OSJM prvý skutočný prieskum úvodných častí sifónu urobila až 26.3.2014 kedy… Čítaj viac
Zdroj: OSJM, www.osjm.sk

pridané 15.07.2015Pozvánka – RETRO POTÁPĚNÍ A SETKÁNÍ FANOUŠKÚ HISTORIE POTÁPĚNÍ

Pozvánka – RETRO POTÁPĚNÍ A SETKÁNÍ FANOUŠKÚ HISTORIE POTÁPĚNÍ
Foto: © 2011 HDS CZ
POZVÁNKA
Společnost pro historii potápění ČR (HDS CZ) pořádá setkání členů a příznivců HDS na potápěčské základně POTYA v lomu Bořená hora-Štětkovice u Sedlčan ve dnech 11. až 13.9. 2015.
Kontakt: Jaroslav Klepal, e-mail: j.klepal@worldonline.cz, prípadne volajte na mobilný telefón: 00420 603 543 551. www.hdsczech.cz
Kolektív retro potápania HDS CZ


pridaná reakcia 14.07.2015 k článku: Nejen konec vodníků v Čechách…

Mary poslala svoju reakciu k článku z roku 2011: Nejen konec vodníků v Čechách ale i zvláštní vývoj některých slovenských potápěčských škol
Výučba/reakcia – Nejen konec vodníků v Čechách…
Výučba/reakcia – Nejen konec vodníků v Čechách…

Mary: Nesúhlasim
Ahojte,
sama som absolvovala kurz so zľavou cez zľavový portál pred 4 rokmi. Jediný rozdiel medzi mnou a ostatnými kurzistami (bolo nas asi 50/50 v počte akciových a neakciových) bola cena kurzu. Odborný prístup ľudí s AA dive centra, 2-3 inštruktori na každom ponore, okazmžitá a individuálna pomoc keď mal ktokoľvek problémy. Dodnes s nimi potápam, napotápaných mám okolo 120 ponorov.


pridané 6.6.2015Výstava – POTÁPANIE VČERA A DNES – Východoslovenské múzeum v Košiciach (2015)


Video: Víkendové rozhovory 17.05.2015 – Peter Ferdinandy, regiontv

Milí priatelia,
srdečne vás pozývam na výstavu s názvom
„Potápanie včera a dnes“,
ktorá začína 15. mája 2015 o 17:00 hod. v priestoroch
Východoslovenského múzea v Košiciach, Nám. Maratónu mieru.

Výstava bude trvať do 16. augusta 2015.

Teším sa na Vás!

Peter Ferdinandy


Aktualizované 15.2.2015Aktualizovaný zoznam potápačských foto a video galérií v ČR, SR a vo svete

Ďakujeme za vaše reakcie a upozornenia na nefungujúce či chýbajúce odkazy. Pripravili sme pre vás aktuálny zoznam s odkazmi na potápačské foto a video galérie od ľudí zo Slovenska i zo sveta.
Pokiaľ máte záujem o pridanie ďalšieho odkazu do nášho zoznamu, prípadne ste našli nefunkčný odkaz, neváhajte nás kontaktovať. Všetci máte možnosť tvoriť obsah týchto stránok, stačí sa zapojiť.
Kontaktná osoba: M. Zverka, mobil: 00421 902 852 502, stubadivers@stubadivers.sk
Čítajte viac


pridané 11.02.2015PAF Tachov 2015

PAF Tachov 2015
Foto: © 2014 PAF Tachov
Už 37. ročník mezinárodního festivalu potápěčské fotografie, filmu a dětské výtvarné tvorby.
Tachov 27. -29. března 2015

Poslední termín doručení soutěžních filmů a fotografií je 20. března 2015.

Akci pořádá Svaz českých potápěčů, koná se ve spoluráci a za finanční podpory města Tachova.


pridané 05.02.2015Nová možnosť objednať si potápačské knihy

Historie potápění v Českých zemích a na Slovensku – vyšlo v roce 2013, Co všechno neodnesl čas… – vyšlo v roce 2014
Foto: © 2014 HDS CZ
Je tu jedinečná príležitosť doobjednať si knihy s potápačskou tematikou. Čím viac záujemcov, tým nižšia cena.
Dajte o tejto možnosti vedieť vašim kamarátom a okoliu. Spýtajte sa ich, či o tom vedia?
Kdo hodlá objednat cokoliv z níže uvedených titulů pro sebe či pro své kamarády či známé, nechť odpoví na moji e-mail adresu mirek@netrefa.com

Do objednávky napište počet výtisků pro jednotlivé tituly:
1) Historie potápění v Českých zemích a na Slovensku – vyšlo v roce 2013 (bez úprav).
2) Co všechno neodnesl čas…(příběhy českých potápěčů) – vyšlo v roce 2014 (bez úprav).
3) Připravovaný titul „Co všechno neodnesl čas – 2. díl,“ předpoklad vydání v roce 2015, v tomto druhém díle bude pokračování vzpomínek a fotografií dalších autorů a veteránů potápění v Čechách.

Vzhledem k tomu, že se jedná o nízkonákladové tisky, je nutno znát přesné počty kusů pro tisk. Berte prosím tuto informaci závazně a objednejte pokud možno obratem do 20.2.2015, než na tento krok zapomenete. Další dotisky se již asi nebudou opakovat. Před tiskem jednotlivých titulů budete vyzváni k úhradě ceny za objednané výtisky. Zdravím všechny a odpovězte obratem.
Kontakt: Ing. Miroslav Netrefa, Praha, +420 602 335827, e-mail: mirek@netrefa.com


aktualizácia 05.02.2015Medzinárodný Techmeeting potápačov 2015
už je známy program – veľmi bohatý

Techmeeting
Foto: © 2014 www.techmeeting.eu

aktualizácia 14.1.2015
Od uskutočnenia Techmeetingu 2015 v Bratislave nás delí už naozaj len pár dní a niektorí slovenský potápači ani netušia, že sa pripravuje Techmeeting 2015.
Dnes som počas práce, náhodou spoznal dvojicu potápačov, o ktorých som pred tým ani netušil. Slovo dalo slovo a dozvedel som sa, že už potápajú viac ako 15 rokov a majú za sebou aj rôzne ponory v zahraničí, naozaj na exotických miestach. Keďže z toho čo mi vyprávali som pochopil, že chlapci majú dosť prehľad a skúseností, poznajú množstvo potápačov, samozrejme, nedalo mi, a spýtal som sa ich, či sa chystajú na Techmeeting 2015. „Aký Techmeeeting, kde, kedy?“ dostal som záplavu otázok. „No ten, teraz čo bude v Bratislave,“ snažil som sa ich usmerniť. Ako som zistil, chlapi o ničom nevedeli. Hovorím si, „veď to nie je možné,“ spomínajú mi, že chodia sem-tam aj po webových stránkach a o ničom nevedia? Tak som si dal teda námahu a išiel som sa pozrieť čo je nové na jednotlivých stránkach slovenských potápačských klubov o pripravovanom techmeetingu. Prezrel som si ako webové stránky tak i verejne dostupné siete. A ostal som prekvapený, lebo chlapi mali pravdu. Nikde nič, proste nič. A uvedomil som si, že vlastne ani ja som žiadnu pozvánku nedostal. Tiež som sa o akcii dozvedel náhodou na konci októbra 2014.

Medzitým som stretol niekoľko potápačov, ktorí o akcii ešte nevedeli. A v polovičke novembra som mal šťastie, keď som sa osobne stretol s organizátorom Petrom Kubičkom, hoci v tej chvíli som sa ešte nič konkrétne pochopiteľne nemohol dozvedieť, lebo to bolo v príprave a o niečom hovoriť konkrétne by bolo priskoro. No na stránkach www.stubadivers.sk správa o techmeetingu je zverejnená od konca októbra aj keď so šťastím. Ako to, že žiadne iné kluby túto aktivitu na Slovensku mediálne nezdieľajú? Hmm, pravdepodobne aj toto vypovedá o súčasnom stave u nás.

Tak mi neostáva nič iné len dúfať, že stránky STUBA DIVERS i naďalej budú hojne navštevované kvôli ich aktuálnosti tak ako boli v minulosti v rokoch 2010, 2011, 2012 a i vďaka nim sa bude šíriť o potápaní na Slovensku viac informácií medzi potápačskou verejnosťou.

No k dnešnému dňu 14.1.2015 na stránkach www.techmeeting.eu, prípadne na facebookovej sieti k akcii sa čitateľ stále nevie dopátrať ku konkrétnemu programu, tak pravdepodobne sa ešte stále pripravuje.


Aktualizácia 2.1.2015
Od uskutočnenia Techmeetingu 2015 v Bratislave nás delí už len pár dní a bežný slovenský potápač sa pýta, že prečo sa Techmeeting organizuje na Slovensku a čo mu to má teda priniesť?

Na doteraz prístupných stránkach k Techmeetingu 2015 určených pre širokú verejnosť, venujúcich sa príprave techmeetingu sa okrem samotných informácií o prednášajúcich, ktorí dosiahli extrém v dĺžke či hĺbke ponorov, prípadne množstva reklám na spoločnosti, ktoré dodali nejakú cenu do tomboly, záujemca nemá čo dozvedieť a nájsť tak svoju motiváciu k účasti, teda ak ho neláka konkrétna cena a verí si, že ju vyhrá, prípadne že ju nebude musieť predávať rok v internetových bazároch ako po poslednom techmeetingu na Slovensku v roku 2012. Otázne ale je, že či je táto akcia vôbec určená aj pre bežných slovenských potápačov, pretože už aj v názve akcie je „techmeeting“? A koľko „tech“ potápačov, resp. potápačov, ktorých zaujíma táto téma, žije na Slovensku? Určite by to chcelo trochu čísiel aby sme boli v obraze ako na tom Slovensko vlastne je a ako bolo v minulosti.

Nie je možné vyhovieť všetkým. Organizátor to má veru ťažké – pripraviť v takej malej krajinke akou je Slovensko medzinárodnú akciu, ktorá vlastne nie je obsahovo určená ani pre polovičnú časť potápačskej komunity z krajiny a to v reálnom súčasnom stave v akom sa nachádza. Je ale nesmierne dôležité, že sa o Slovensku píše aj v spojení s potápaním, to určite nikomu neublíži, práve naopak je to rarita a napokon aj u nás je zopár naozaj šikovných ľudí venujúcich sa komerčne potápaniu, medzi ktorých nepochybne patrí aj organizátor Techmeetingu, Peter Kubička – predajca a vlastník potápačského vybavenia značky KUBI.

No a ak sa slovenskí potápači nedočítajú v marketingových článkoch o Techmeetingu čo hľadajú, môžu sa rozhodnúť ako využiť svoj čas a financie iným spôsobom ako na Techmeetingu, ktorí ich neoslovil pretože ani nie sú cieľovou skupinou.

Už 17. konferencia technického potápania sa uskutoční v termíne 6.–8.2.2015. Program je na hlavnej webovej stránke www.techmeeting.eu pre Techmeeting 2015.
Ďalšie info nájdete i na facebook sieti:
Facebook Techmeeting www.facebook.com/techmeeting2015
Čítajte viac
Zdroj: Miroslav Zverka


pridané 29.1.2015Lotte Hass – Dievča na dne oceánu

Lotte Hass
Foto: © www.hans-hass.de
Lotte Hass
So smútkom vám musíme oznámiť, že Lotte Hass zomrela vo veku 86 rokov v stredu 14. januára 2015 po prežití šťastného a dobrodružného života. Tým že bola prvou ženou potápajúcou sa s nezávislým potápačským prístrojom, jej meno Lotte Hass od začiatku dominuje v ženskom svete potápania. Stala sa prvou modelkou pod hladinou držiac v rukách kameru, čím sa natrvalo zapísala do histórie potápania a vďaka čomu otvorila ženám cestu k potápaniu.


pridané 24.1.2015Anketa pro čtenáře BUDDY Potápění

Dobrý den, věnujte prosím několik minut svého času vyplnění následujícího dotazníku.
Výsledky ankety mohou pozitivně ovlivnit obsah časopisu. Vaše odpovědi nám pomohou dělat časopis ještě obsahově lepším a kvalitnějším. Děkujeme za váš čas.
Pěkný den. Tým redakce BUDDY.
Odkaz na anketu: Anketa pro čtenáře BUDDY Potápění
Zdroj informácie: BUDDY potápění – buddymag.cz


pridané 15.01.2015Aktualizácia literatúry 12/2014
v knižnici HDS CZ

Knižnica HDS CZ
Oldřich Lukš z HDS CZ pre vás pripravil aktualizovaný zoznam potápačskej svetovej literatúry a literatúry v českom i slovenskom jazyku vrátane časopisov. Publikácie sa nachádzajú v knižnici spoločnosti HDS CZ. Jedná sa o najucelenejší zoznam potápačskej literatúry v našich končinách.
Pokiaľ máte záujem o pridanie vašej zbierky kníh a časopisov do nášho zoznamu, prípadne si chcete niektorú publikáciu požičať, neváhajte nás kontaktovať.
Kontaktná osoba: O. Lukš, info@hdsczech.cz, alebo M. Zverka, mobil: 00421 902 852 502, stubadivers@stubadivers.sk
Čítajte viacAktualizované 11.1.2015Aktualizovaný zoznam potápačských klubov a organizácií venujúcich sa potápaniu v SR i vo svete

Ďakujeme za vaše reakcie a upozornenia na nefungujúce či chýbajúce odkazy. Pripravili sme pre vás aktuálny zoznam potápačských klubov, centier, organizácií v SR i aktualizáciu medzinárodných organizácií.
Pokiaľ máte záujem o pridanie vašej organizácie do nášho zoznamu, prípadne ste našli nefunkčný odkaz, neváhajte nás kontaktovať. Všetci máte možnosť tvoriť obsah týchto stránok, stačí sa zapojiť.
Kontaktná osoba: M. Zverka, mobil: 00421 902 852 502, stubadivers@stubadivers.sk
Čítajte viac


pridané 4.1.2015Správna kontrola vztlaku je u potápača dôležitý a nevyhnutný návyk

Správna kontrola vztlaku je u potápača dôležitý a nevyhnutný návyk
Foto: © 2014 Rutger Thole
Správne zvládnutie kontroly vztlaku je u potápača dôležité

„Neničte nám korály, neničte nám rastlinstvo!“ Tak znejú v posledných desaťročiach opakované výzvy miestnych ľudí v okolí atolov, pláží, potápačských lokalít i rôznych prírodných jazier, riek, kanálov, nádrží. K nim sa pridávajú rybári, ktorých hnevá nadmerný pohyb potápačov a ich bezduché správanie sa k vodným živočíchom. Posolstvo od rybárov: „Neplašte nám ryby!“ dá každému premýšľajúcemu potápačovi podnet na zamyslenie sa – „Buď po mne vo vode ostane všetko tak ako keď som prišiel, alebo tam nabudúce už nič nenájdem, ani ryby ani rastliny. Ak nič neuvidím, nič nenafotím, potom nebudem mať dôvod potápať sa a nie len ja ale ani iní potápači.“

Vo svete sa už takmer všetky potápačské agentúry snažia zaradiť kurzy nielen pre začínajúcich potápačov, ktoré majú naučiť potápačskú verejnosť efektívnemu pohybu vo vode, správnemu vyváženiu a samozrejme, absolútnej kontrole svojho vztlaku a to s ohľadom na faunu a flóru danej lokality. Medzi takéto agentúry patrí napr. aj PADI. V ich kurze sa môže kurzista dozvedieť všetko dôležité o výhodách správnej kontroly vztlaku i o nevýhodách a nebezpečenstvách, ktoré vznikajú nezvládnutím tejto základnej techniky. Ako to ovplyvňuje partnerov vo vode, čo sa stáva s okolím v ktorom potápate. Ak vaše pohyby pri vyrovnávaní vztlaku napodobňujú Ninja bojovníka, treba sa nad tým zamyslieť a poprosiť niekoho skúsenejšieho v okolí o pomoc k zvládnutiu tejto techniky. Určite vám odporučí vhodnú agentúru – potápačskú školu, kde si svoj vztlak vylepšíte k dokonalosti.

Sám sa pamätám ako som v rokoch 2002–2004 potápal na Guláške plnej vodných rastlín (Červenavec kučeravý, Stolístok klasnatý, hojne posiate dno Charou a keď som mal šťastie videl som i Riečňanku prímorskú, či iné rastliny). Potom nastalo obdobie výraznejších klimatických ročných zmien a rastlín ubudlo. No veľkou mierou sa o úbytok rastlinstva na lokalitách, kde intenzívne v posledných rokoch prebiehal výcvik potápačov a to hlavne začiatočníkov, pričinili samotní inštruktori (vrátane ich vedúcich z prislúchajúcich potápačských škôl), ktorí nezvládli pohyb svojich kurzistov vo vode. Ich kurzisti sa v niektorých prípadoch vynárali ako špeciálni príslušníci jednotiek Navy SEALS, „vyzdobení“ rastlinami, ktoré mali zachytené v rôznych výbežkoch svojho sofistikovaného potápačskeho výstroja.

Hoci ja sa potápaniu venujem veľmi krátko, len 12 rokov, už dávno viem, že problémom správneho vyváženia a kontroly nad svojím vztlakom je bojom vždy i pri malej zmene konfigurácie vybavenia. Stačí niekedy vymeniť hoci len malú časť výstroja a všetko treba doladiť od začiatku. Ale o tom potápanie je, mať pod kontrolou naše vyváženie, vztlak, efektívny pohyb v danom prostredí a zabezpečiť pre seba a svoje okolie maximálny komfort s bezpečnosťou, pričom prostredie sa snažíme nechať v takom stave v akom sme ho našli. No ak nájdeme nejaký odpad, ktorý tam nepatrí, nezaškodí ak naň upozorníme, alebo ho vytiahneme von.

Inštruktori z našich vôd, verím, že uvažujete rovnako ako celý kolektív okolo webu STUBA DIVERS. Všetci vám za to veľmi pekne ďakujeme.

K napísaniu týchto pár riadkov ma viedol príspevok od potápača s menom: Rutger Thole na blogu bookyourdive.com.

pridané 31.12.2014Výzva o pomoc pre hľadanie historického potápačského výstroja

Zbierka historického potápačského výstroja – HDS CZ, Peter Ferdinandy
Foto: © 2011 HDS CZ, Peter Ferdinandy
Galéria zbierky je pravidelne aktualizovaná o nové prírastky.

Chceme vás poprosiť o pomoc pri vyhľadávaní historického potápačského výstroja pre muzeálne a archívne využitie. V prípade, že sa vo vašom okolí niekto chce zbaviť starého potápačského výstroja, alebo sami nájde doma nejaké staršie vybavenie prosím neváhajte a kontaktujte Petra Ferdinandyho, ktorý sa dlhé roky zaoberá budovaním zbierky s potápačským vybavením a všetkým čo s tým súvisí v rátane literatúry, fotoaparátov, kamier, kompresorov, člnov a iného vybavenia.

Kontakt: Peter Ferdinandy, e-mail: pf.peter@azet.sk, prípadne volajte na mobilný telefón: 0905 289 077.
Vďaka vašej reakcii obohatíte veľa mladých i starších nadšencov o históriu potápania a možno aj o množstvo vašich dobrodružstiev spojených s potápaním. www.hdsczech.cz
Kolektív z pátrania po histórii potápaniapridané 30.12.2014Pre priaznivcov foto a videodokumentácie
Barcelona Underwater Festival 2014–2015

Barcelona Underwater Festival 2014–2015
Foto: © 2014 Barcelona Underwater Festival

Najväčšia výstava o fotografovaní a videodokumentácii pod vodnou hladinou v histórii.
BCN UW Festival a Múzeum námorníctva v Barcelóne pripravili v období október 2014 až marec 2015 Výstavu s názvom „Podvodné Kamery: Výzva fotografovania pod vodou“, ktorú je aktuálne možné vidieť do apríla 2015 v múzeu v Barcelóne „Maritime Museum in Barcelona“.


pridané 29.10.2014Použitý a nový výstroj pre potápanie

Aký je voľný výstroj na potápanie: inzeraty.potapcskyportal.sk
Voľný výstroj na potápanie – inzeraty.potapacskyportal.sk
Voľný výstroj pre potápanie – inzeraty.potapacskyportal.sk

Potápačské vybavenie pre všetky typy potápania vrátane historických unikátov. Potápanie podľa vašich poredstáv.
 


Oblastná skupina Jána Majku

Zbyněk Valenta – predseda OSJM
Čítajte viacSpolečnost pro historii potápění HDS CZ

Jiří Lukeš – předseda HDS
Čítajte viacNový potápačský Hogarthian výstroj

Ak hľadáte nový výstroj pre potápanie, máte jedinečnú príležitosť vybrať si ho z bohatej ponuky! Potápačské vybavenie pre rekreačné, technické a jaskyniarske potápanie.


Zoznam DIR článkov od Špalka na weboch

Zdroj: Špalek, HOG-Spalek@seznam.cz
Čítajte viac

Ako bolo na GUE Fundamentals?

Kurz GUE Fundamentals Marec 2008

Členovia STUBA DIVERS a kurz GUE Fundamentals

Po dvoch rokoch príprav potápania úspešne absolvovali v dňoch 19.–23. 03. 2008 prvý potápačský výcvik GUE Fundamentals uskutočnený v Slovenskej republike, v Senci.
Čítajte viac
Nastaviť túto stránku ako vašu domácu!Tréningy na bazéne!!!

Vyskúšajte si hogarthian potápačský výstroj!

Ponúkame vám možnosť trénovania základnych druhov kopov, Basic five, Safety Drill, Valve Drill, Valve failture pod vedením GUE členov.

Bližšie informácie získate
na našej e-mail adrese:
stubadivers@stubadivers.skAkékoľvek pripomienky adresujte na e-mail stubadivers@stubadivers.sk

Ďakujeme
 
Počet prístupov: [CNW:Counter]   
od 26. 10. 2003
Contact: STUBA DIVERS
City: Bratislava ; Country: Slovak republic
Contact person: Miroslav Zverka
E-mail: stubadivers@stubadivers.sk ; Mobile: +421 902 852 502
© 2003–2018 STUBA DIVERS