STUBA DIVERS STUBA DIVERS STUBA DIVERS STUBA DIVERS
OBČIANSKE ZDRUŽENIE
O nás Priatelia Správy Web-mapa Kolektív Kontakt Web STUBA DIVERS klub
Aktivity – Potápačský tábor 2008 – Copyright 2008 STUBA DIVERS Aký bol
tábor
2008?
Foto: © 2008 STUBA DIVERS, Kolektív
Potápačský tábor 2008


Príbeh    

Potápačský tábor 2008
                   v dňoch 14.–20. 07. 2008

STUBA DIVERS, pridané 07.09.2008
Po predchádzajúcich úspešných ročníkoch sme sa rozhodli pokračovať na prípravách ďalšieho, v poradí už siedmeho Potápačského tábora. Príprava prebiehala od januára 2008. Snažili sme sa využiť poznatky z predchádzajúcich táborov a vylepšiť všetky nedostatky, resp. aspoň tie, o ktorých sme vedeli. Do veľkej miery sa nám splnilo naše predsavzatie pripraviť program, v ktorom si každý „milovník vody“ našiel to svoje obľúbené.
 
 Pohľad na náš prístrešok „party stan“ Doprava na atraktívne miesta ponorov
odrážka  Pohľad na náš prístrešok „party stan“, ktorý nám poskytol útočisko pri prednáškach, jedení a pri zlom počasí.odrážka  Doprava na atraktívne miesta ponorov bola naozaj spoľahlivo zabezpečená po celej veľkej ploche jazera.


Po niekoľkých dlhých rokoch sa nám podarilo spojiť ľudí, ktorí, potápali, keď väčšina z nás ani nebola na tomto svete. Po siedmich rokoch, aj vďaka Potápačskému táboru, sme spojili ľudí všetkých vekových kategórií a podarilo sa nám pozrieť na potápanie od jeho zrodu – od samotného freedivingu až po technické potápanie. Počas tábora sme videli súčasne históriu a pokrok na jednom mieste. Nevynechali sme ani prvú pomoc ani vodnú záchranu. A tak sa tento ročník viedol v duchu bezpečnosti a ohľaduplnosti voči iným potápačom a k pokore pred samotnou vodou. Vytvorený bohatý program, ktorý sprevádzal každý deň tábora, nedovolil nikomu ani len na chvíľku váhať, či jeho rozhodnutie, prísť aj na tento ročník bolo správne. Jedinečnú atmosféru, si vychutnali hlavne každodenní účastníci. To, čo sme si odniesli, bol nie len príjemný pocit zo stretnutia ľudí s rovnakým záujmom, ale aj obohatenie z príhod a zážitkov iných ľudí zo sveta ticha a jeho objavovania.

Čo bolo nové pre účastníkov a pozvaných hostí?
Tento ročník priniesol usporiadateľom, účastníkom a prednášajúcim viacero príjemných výhod v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi. Jednou z nich bola aj nezávislosť na počasí. K dispozícii bol veľký „party stan“, pod ktorým sme mali zriadenú jedáleň a zároveň v čase prednášok poslucháreň. Ako jeden účastník povedal: „Máte tu peknú obývačku s výhľadom na vodu. Naozaj, veľmi pekné!“ Zároveň stan slúžil od polovičky týždňa aj ako priestor na malú expozíciu potápačského múzea. A nie len to. Pripravili sme pohodlné ubytovanie na chate na brehu Slnečných jazier v Senci, vhodné aj pre rodiny s deťmi. Ale je toho viac, čo malo premiéru.

Aká bola atmosféra na tábore? Splnili sa vaše očakávania a ciele?
Všetci veľmi dobre vieme, že jedlo je jeden zo základných bodov z predponorovej prípravy a preto sme mu venovali aj väčšiu pozornosť ako v minulých rokoch. Pestrá strava bola k dispozícii po celý deň a jej kvalita bola zabezpečená profesionálnym kuchárom. Prispela tak k dobrej nálade Niektorí ľudia využili tábor na spoločné stretnutie po dlhých rokoch. Ich vzájomné nadšenie bolo tak silné, že aj nás nezainteresovaných strhlo do potápačských diskusií. Prítomné množstvo potápačskej techniky v tak dlhom časovom úseku na jednom mieste a stretnutie ľudí, žijúcich pre potápanie spestrili špeciality pripravené kuchárom pri dlhých diskusiách a príjemných prednáškach, či pri pozeraní filmov. Presne takáto bola atmosféra na Potápačskom tábore. Silné dojmy dopĺňali pekné ponory. Voda k nám tento rok bola mimoriadne štedrá Videli sme toho viac, než na ktoromkoľvek predchádzajúcom tábore. Veľké množstvo rýb sa postaralo o naše zážitky.

Mysleli ste aj na ľudí, ktorí nepotápajú?
Áno, veď práve aj pre nich bola pripravená výstava historického potápačského výstroja, vodotesné púzdra pre fotoaparáty, história potápania v Tatrách a v Tornali. Príjemné prekvapenie bolo aj to, že sa im na mieste venoval skúsený potápač, ktorý ich zasväcoval do tajomstva sveta „ticha“. Nie jedna rozjasnená tvár bola pre nás najväčšou odmenou.

Zozbierané údaje
Počet dní 7
Počet návštevníkov 77
Počet aktívnych potápačov 29
Počet ponorov 73
Vydýchaný vzduch 98 000 litrov
Počet zanorení s PSCR 11
Počet prednášok 9
Počet dia prezentácií 1
Počet potápačských filmov 11
Zaznamenané čísla vypovedajú o skutočnom rozsahu aktivity.Priebeh Potápačského tábora 2008


Pondelok 14. 07. 2008
René Juráň – Satori PSCR (Passive Semi Closed Rebreather). Kto by zaváhal vyskúšať si SCR? Účastníci tábora určite nie. Vypočuli sme si teóriu o výmene plynov v SCR, pozreli sme sa na samotnú konštrukciu RB (Rebreather) a napokon sme si ho aj vyskúšali. Zmena nádychového odporu nám dala síce zabrať, ale na druhej strane, z takej blízky sme niektoré ryby ešte nevideli.

Utorok 15. 07. 2008
V tento deň sme sa bavili o všeobecnej Prvej pomoci. Koľký z nás si opakujú každoročne základy prvej pomoci a učia sa zmenám, ktoré odporúčajú svetové organizácie? Na pomoc nám prišiel Červený kríž. Zopakovali sme si základy, vybavenie lekárničky, základné typy ošetrení a postupy pri CPR. Praktický tréning CPR dal niektorým účastníkom zabrať.

Streda 16. 07. 2008
Keďže sme boli na potápačskom tábore, tak sme si povedali, že nám padne všetkým vhod, keď si precvičíme a zopakujeme aj vodnú záchranu. Navštívili nás páni Igor Baran a Róbert Korim – inštruktor PRO-Dive. Najprv sme si na suchu natrénovali zopár chmatov na uvoľnenie sa zo zovretia od topiaceho, potom sme si to aj prakticky nacvičovali vo vode. Večer nám R. Korim priblížil tri príbehy potápačských nehôd spolu s ich analýzou.

Štvrtok 17. 07. 2008
Na tento deň sme sa všetci veľmi tešili, pretože nás navštívil Peter Ferdinandy – potápač a súčasne zberateľ potápačskej histórie. Vyskytla sa nám príležitosť vidieť výstroj, ktorý sme ešte nikdy nevideli a možno už ani neuvidíme. Peter Ferdinandy svoju výstavu doplnil náučnými tabuľami, na ktorých boli fotografie s popismi. Priblížil nám popisom a prezentáciou potápanie v minulosti na lokalite Tornaľa (predtým Šafárikovo). Prezreli sme si popisy z potápania vo Vysokých Tatrách v 60. až 70-tich rokoch 20. stor. Výstava historického potápačského výstroja všetkým účastníkom veľmi emotívne dopĺňala správnu atmosféru potápačského tábora.

Piatok 18. 07. 2008
V programe sme mali fotenie rýb. Kto iný nám mohol o tom povedať viac ako Peter Áč, ktorý so sebou priviedol hosťa – pána Capaja staršieho. Pekná prednáška s peknými fotografiami a so zaujímavým výkladom. Po jej skončení nám bratia Fukatschovi priblížili potápanie na vrak trajektu Zenóbia, ktorý uskutočnili na jar 2008. Pomerne bohatý foto-video materiál doplnili svojím výkladom. Svojou návštevou nás poctil aj pán Toth z expedície v 80-tich rokoch okolo Afriky.

Sobota 19. 07. 2008
Poctila nás návšteva skupiny Slovak Freediving Team, návšteva Davida Čaniho a Martina Prachařa so svojim vyvinutým SCR TRES PRESIDENTES. A rovnako nás potešila aj účasť p. Šurániho z Olomouca v CZ. Kto mal silu a chuť vyskúšal si freediving na plošinu v 10 m. Ďalší si mohli vyskúšať SCR, s ktorým bol zážitok potápať. Vo večerných hodinách prebiehali silné diskusie o tom čo sme počas týždňa zažili.

Nedeľa 20. 07. 2008
Ráno sme sa snažili využiť posledné chvíle na pekný ponor. Na obed sme postupne začali baliť veci a s ľútosťou sme sa pobrali domov.


Poďakovanie účastníkom a prednášajúcim
Kolektív STUBA DIVERS ďakuje všetkým prednášajúcim, za to že ste nám bohato spestrili program a význam potápačského tábora, ktorý nie je len v potápaní, ale aj o výmene skúseností z histórie. A ako sme sa aj teraz presvedčili, nie je ani návštevnosťou ľudí ohraničený hranicami SR.

Veríme, že ste si ho obľúbili a že sa opäť o rok stretneme ešte vo väčšom počte a to nielen čo do počtu ľudí, výstroja, ale aj národností.

Snažili sme sa vám odovzdať lásku k tejto aktivite – k potápaniu. Tú, ktorá nás spája a pokúsili sme sa vám podať aj čo možno najväčší obsah našich vedomostí a skúseností pri praktických ponoroch vo vode Gulášky a pri vysvetľovaní súvislostí na jej brehoch. To je zmyslom Potápačského tábora, aby ste po ňom mali pocit, že ste sa niečo naučili. Je dôležité uvedomiť si, že treba premýšľať nad každou maličkosťou, ktorá vám vie spestriť ponor. A pamätajte si: „Vrak, jaskyňa, či jazero, tu budú aj o rok, nemáte sa kam ponáhľať!“

Tábor mohol prebiehať pri Modrom domčeku na brehoch Gulášky len vďaka spolupráci s Potápačským klubom Atol Senec, ktorý ochotne poskytol svoje priestory a vybavenie.

Ďakujeme vám, že ste nám ochotne venovali svoj voľný čas a veríme, že ste si odniesli iba príjemné pocity.

Tešíme sa z vašej účasti!


Kolektív STUBA DIVERS


Možnosť spolupráce!
Pokiaľ sa chcete podieľať na organizovaní ďalšieho pripravovaného ročníka, neváhajte nás kontaktovať na e-mail adrese: stubadivers@stubadivers.sk, kontaktná osoba: Miroslav Zverka.

 
 Posedenie s priateľmi pri vyprávaní potápačských príbehov Potápači vyprávali príbehy z histórie, ktoré zažili
odrážka  Pri večernom sedení sa diskutovalo a vyprávali sa potápačské príbehy s vtipmi. Nezabudnuteľná atmosféra.odrážka  Našich drsných chlapov asi poznáte. Nenápadný síce neboli, ale inak boli príjemne spoločenský a každý sa pri nich zastavil.Reakcie od účastníkov tábora
Milí čitatelia!
Veľmi ma teší, že môžem opäť po roku napísať pár slov z mojich pocitov zažitých počas tábora. Veľa našich cieľov z organizácie aktivity Potápačský tábor sa nám podarilo pre vás pripraviť, ale hlavne sme splnili s pomocou prednášajúcich a našich hostí myšlienku Potápačského tábora – venovali sme sa od histórie freedivingu až po súčasnosť D.I.R. systému, skúsenejší odovzdávali vedomosti menej skúseným. Diskusie o potápaní a správnej životospráve vypĺňali chvíle medzi ponormi. Mimoriadne krásna voda, jednoducho sme si to užívali. Večer patril potápačským filmom a podarilo sa nám uvidieť aj pár premiérových. Nabitý program umožnil vytvorenie úžasnej atmosféry, medzi kolektívom tábora. Prítomnosť ľudí, ktorí potápali, keď ešte väčšina z nás nebola na svete iba rozšírila tému diskusií a doplnila naše zážitky.

Ale je čas pozerať dopredu. Veľmi nás teší narastajúci záujem medzi verejnosťou. Už teraz sa snažíme pre vás pripraviť plno nových prekvapení v ďalšom, v poradí ôsmom ročníku.

Miroslav Zverka
STUBA DIVERS

--------------------------------------------------------------------------------------------

Ahojte!
Letný Potápačský tábor STUBA DIVERS 2008 nebol mojím prvým táborom, na ktorom som sa v mene tejto organizácie zúčastnil. Bol však omnoho vylepšený a poučnejší voči predchádzajúcim, keďže staršie ročníky sa niesli viac-menej v duchu stretnutia sa pomerne komornej skupiny potápačov a následnom pomerne bezcieľnom potápaní.
Naj vylepšením tohtoročného tábora sa určite stal každodenný program počas celého jeho trvania. Zaujala pestrosť programu a predložené témy. Prednášali ľudia znalí problematiku. Obsadenie prednášajúcich bolo profesionálne. Toto sa taktiež podieľa na mojom kladnom hodnotení tábora. Aj mnohé technické vybavenie napr.: party stan, generátor na výrobu elektrickej energie a následne osvetlenie či premietacia zostava poslúžili výborne v horšom počasí alebo pri večerných rozhovoroch návštevníkov. Keby bol aj podvodný program taký nabitý ako ten nad-vodný, tábor by určite splnil a prekonal nielen moje očakávania.
Napriek všetkému sa organizátorom podarilo minimálne dvojnásobné zlepšenie voči minulým ročníkom a už teraz sa teším čo v budúcnosti nové prinesú…

Ing. Rastislav MorávekLokalita, na ktorej prebieha Potápačský tábor:
• Senec-Hlboké jazero (Guláška), Slovak republic
• Mapa umiestnenia tábora (v mapke označenie šípkou)
Popis z predchádzajúcich ročníkov:
• Popis – Potápačský tábor 2007
• Popis – Potápačský tábor 2006

Fotografie zo 7. ročníka Potápačského tábora:
• Fotografie – Potápačský tábor 2008Podielali sa na aktivite – Potápačský tábor 2008:

Potápačský klub Atol Senec      Rebreather Satori      Agama – potápačské vybavenie      Tres Presidentes      Slovakia Free Dive Team

PRO Dive – potápačská škola      Zabezpečenie party stanu – akáda s.r.o.     

Ilustračné fotografie:

Potápačský tábor 2008
Večerné premietanie Diskusie Pestré prednášky
Slovakia Free Dive Team Agama Výstava historického potápačského výstroja


Predchádzajúce ročníky:
Foto Tábor 2007
Foto Tábor 2006
Foto Tábor 2005
Foto Tábor 2004
Foto jesenný Tábor 2003
Foto Tábor 2003
Foto Tábor 2002Najdôležitejšie udalosti:
Pripravované akcie


Akékoľvek pripomienky adresujte na e-mail: stubadivers@stubadivers.sk

ĎakujemeContact: STUBA DIVERS
City: Bratislava ; Country: Slovak republic
Contact person: Miroslav Zverka
E-mail: stubadivers@stubadivers.sk ; Mobile: +421 902 852 502
© 2003–2018 STUBA DIVERS