|
Foto: © 2006 STUBA DIVERS, Miroslav ZverkaPotápačský tábor 2006
Aktivity
Systematicky sa venujeme činnostiam s cieľom ochrany a podpory prírody, životného prostredia. K dosiahnutiu cieľov pripravujeme veľa aktivít. Počas roka realizujeme potápačský tábor, ktorý slúži pre rozvoj potápania. Pri každej našej činnosti je potrebné vyhotoviť foto a video dokumentáciu.
Preto uskutočňujeme aktivitu FOTO ŠKOLA s odborníkmi vo svojej oblasti pôsobenia (potápanie, speleo, outdoor). Zabezpečujeme odborné prednášky a semináre s témami našej činnosti.
Pripravujeme…
Aktivity
Prednášky
Prosíme záujemcov o akcie, aktivity, prednášky, aby nám dopredu nahlásili termíny, o ktoré majú záujem podľa vyššie uvedeného zoznamu. Podrobnosti získate aj na našej e-mail adrese: stubadivers@stubadivers.sk, poskytne vám ich aj kontaktná osoba: Miroslav Zverka, +421 902 852 502
Potápačský tábor
V roku 2002 sa po prvý raz zrealizovala veľmi dobrá myšlienka – Potápačský tábor, ktorý slúži pre zdokonaľovanie zručností a rozšírenie si vedomostí o potápaní medzi širokou verejnosťou. Vznikla z toho tradícia, v ktorej pokračujeme doteraz.
Máme za sebou už zopár ročníkov a našim každoročným cieľom je prekonať úspešnosť toho predchádzajúceho tábora. Okrem potápania, prebiehajú počas tábora aj podporné akcie ako napr. premietanie potápačských filmov, rôzne školenia (fotografovanie vo vode, freediving, prvá pomoc a podobne), relaxačné aktivity, ktoré vám navodia pohodu na duchu (kajaking, plávanie, windsurfing a ďalšie).
Po nočných ponoroch pri svite mesiaca, za príjemnej atmosféry, sa stretávame na sedeniach pri ohni, počas ktorých prebiehajú veľké diskusie o potápaní. A práve to je hlavná úloha tohto tábora, umožňuje vám komunikovať s potápačským okolím, kde skúsenejší odovzdávajú vedomosti menej skúseným.
Aktivity iné…
V nedávnej minulosti sa veľmi nešetrne zaobchádzalo s vodou, inak tomu nebolo ani na našom území. Ako sa časom vyvíjal priemysel, rástla spotreba vody, jej využiteľnosť a s tým aj narastalo znečistenie vody takmer po celom svete. Vodné zdroje boli desiatky rokov nekontrolovateľne znečisťované.
Teraz sa nám to začína vracať späť – z dôvodov umelého rozširovania korýt riek nastalo vysychanie aj tých najväčších riek, pre veľké znečistenie sa vodné prostredie stalo neobývateľným nielen pre množstvo rôznych živočíchov, ale aj pre človeka. Vodné zdroje sú veľakrát tak znečistené, že sa na úpravu pitnej, resp. úžitkovej vody vôbec nehodia.
Už len pre tieto fakty by si mal človek uvedomiť dôležitosť prítomnosti čistých prírodných vodných plôch s bohatým ekosystémom.
Čistenie vodných zdrojov
My sme si už dávno uvedomili dôležitosť vodných zdrojov a preto sa k nim správame s najväčšou úctou. Snažíme sa o navrátenie života do vyčistených vôd. Preto vykonávame čistenie vodných zdrojov na povrchu aj na dne. To, čo nám ponúka vodné prostredie, to sa snažíme chrániť a udržiavať. Vo vode sa správame ohľaduplne, to znamená, že sme pozorovateľmi krás, pritom sa ich však nechytáme.
To, čo rastie niekoľko desaťročí, to dokáže ľudská ruka zničiť jedným dotykom. Krásu a čaro chceme zachovať aj pre druhých.
Transport predmetov
Počas čistiacich prác je veľakrát potrebné vyzdvihovať ťažké predmety rôznych veľkostí a tvarov. Tento druh činnosti je namáhavý a preto si priebeh ponorov plánujeme s dostatočným predstihom, s najväčším možným rešpektom a s maximálnou mierou bezpečnosti.
S plánom ponoru sú oboznámení všetci účastníci s dostatočným časovým predstihom. Okrem čistenia vodných zdrojov zabezpečujeme aj umiestňovanie, stabilizovanie a ukotvenie rôznych atrakcií určených pre návštevníkov – potápačov v niektorých potápačských lokalitách, kde potápame.
Práce vo vode
Pri vykonávaní čistiacich alebo transportných prác sa nezaobídeme aj bez ďalších úkonov, ktoré si túto činnosť vyžadujú.
Rôzne druhy prác sa nám vyskytujú aj pri udržiavaní jednotlivých atrakcií, o ktoré sa staráme.
Medzi najčastejšie druhy prác patrí: – rezanie, viazanie, sekanie, kopanie, ukotvenie, meranie údajov, naťahovanie vodiacich pások po trasách medzi atrakciami, fotenie činností a ekosystému na dokumentáciu.
Pri výkone prác je nevyhnutná veľká miera bezpečnosti, ktorú zabezpečuje dôsledne naplánovaný a nacvičený priebeh ponoru.
Mapovanie lokalít, tvorba máp
Po vykonaní čistiacich a priebežných prác na obnovu ekosystému nasleduje príprava pre sprístupnenie lokality aj ostatným potápačom. V snahe zabezpečiť čo najväčšiu efektivitu času stráveného pod hladinou, vytvárame z nameraných údajov mapu samotnej lokality, ktorá je prístupná širokej verejnosti.
Vďaka nej sa môžu záujemcovia pripraviť vopred na ponor. Našou prvou úspešne z mapovanou lokalitou je mapa atrakcií Senec-Guláška, Modrý domček. Modrý domček je sídlom potápačského klubu Atol Senec.
Spolupráca
Spolupracovali sme s potápačskou školou PRO-DIVE, s. r. o., ktorá nám počas školení a cvičení zabezpečovala výstroj ako aj študijný materiál. Aj touto cestou im chceme vyjadriť svoju vďaku za vykonávane a poskytované služby.
Veľká vďaka patrí potápačskému klubu Atol Senec, ktorý nám poskytoval svoje priestory a služby na Guláške do roku 2009.
Pri čistení vodných zdrojov v okolí rieky Dunaj sme spolupracovali s Občianskym združením UMBRA, ktoré tieto akcie organizuje a ich pozvanie nás vždy poteší.
Ďakujeme za spoluprácu a pomoc okolitým domácim obyvateľom, rybárom. Bez ich pomoci by sa nám nepodarilo uskutočňovať spomínané aktivity.
Publikovanie
Z veľkých zážitkov, z tých najrôznejších aktivít, ktoré vykonávame, sa rodia skromné publikácie. Snažíme sa dokumentovať namerané údaje ako aj život vo vode a okolo nej.
Množstvo informácií nájdete v našich publikáciách alebo na našich stránkach.
Kolektív STUBA DIVERS
|
Ilustračné fotografie:
Potápačský tábor
Ekologické aktivity
Prednášky
|