V sobotu ráno sme skúšali už zaužívané svoje postupy a pojmy obohatené o nové a presnejšie informácie. Precvičovala sa teória a „domáce úlohy“. Testovali sme parametre objektívov pre porovnanie od rôznych výrobcov na rovnakých ohniskových vzdialenostiach, pri rovnakých clonových číslach. Hľadali sme „najostrejšie“ clony na objektívoch a pozorovali sme vplyv clony na hĺbku ostrosti a difrakcie objektívu. Ďalšími získanými cennými informáciami pre začínajúceho fotografa bol prehľad statívov a ich použitie v teréne. O podvodných púzdrach alebo o rôznych typoch a použitiach bleskov, nám Karel povedal z vlastných skúseností to najpodstatnejšie. Počas kurzu bolo možné porovnať UW snímky na displeji notebooku a na fotopapieri z Fotolabu vo formáte 30 x 45 cm. Vysoká ostrosť dosiahnutá na fotografiách urobených z pod hladiny, doslova vyrážali dych. Na kompaktoch bolo zábavné používanie prednastavených variánt bielej farby. Napríklad prax v skúšaní pomerov clony a času uzávierky, skúšanie objektívov, ich presnosť a ostrosť pri rôznej vzdialenosti fotografovaných objektov, bola veľmi poučná.
Priebežne, počas teórie a cvičení, si každý zhotovil aj zopár súťažných fotografií. Nebola určená konkrétna téma ani zámer a tak sa aspoň prejavila každého osobná fantázia a šikovnosť s fotografovaným objektom.
V nedeľu sme spracovávali fotografie na počítačoch, upravovali farby, kontrast, jas, spôsob popisu fotiek, pracovali s RAW formátom a pod. Dorobili opravné snímky do súťaže a tešili sa na hlavnú výhru venovanú bratislavským obchodom s fotoaparátmi.
Posudzovala sa našťastie pre mňa nie len technická kvalita snímku, lebo ako jediný som mal svoj vlastný kompakt popri ich zrkadlovkách. Víťaznou fotografiou po sčítaní hodnotiacich bodov od každého zúčastneného, sa stala nanešťastie pre iných moja snímka labutí s pozadím „nad vodných“ domčekov zo Seneckého jazera. Fotografia bola urobená s požičaným kompaktom od Karla.
Zhrnutie poznatkov z kurzu: Vďaka nečakanému víťazstvu nad kolegami z kurzu, ktorí boli majiteľmi zrkadloviek (ja som bol vlastníkom kompaktu) a vďaka štedrej výhre nemôžem nič iné, len kurz Karla Gregora FOTO ŠKOLA odporučiť.
Táto súťaž potvrdila, že nie je dôležitý prístroj, ale výsledok. A opačne – technické nároky na prístroj sú dané konkrétnym cieľom použitia danej fotografie – internet, tlačové média, televízia atď.
Odporúčam moju cestu prechodom kurzu – naštudovať vopred nejednu knihu. Predíde sa tak obrovskému chaosu a zmätku z nových pojmov.
Myseľ je viac prichystaná na naviazanie nových vedomostí a ich rýchlejšie osvojenie v praxi. A pomohlo to, za tri dni sme sa naučili dosť veľa novej teórie, informácie ako pri nákupe nových vecí sa neopláca podľahnúť hneď prvému produktu alebo si otestovať fotografické príslušenstvo a ako nekúpiť jednostranne „výhodnú“ ponuku.
Bol to veľmi poučný víkend. Ďakujeme ochote Karla prísť na Senec a za jeho chuť učiť, aj keď nevedel do čoho ide, je to od neho pekné. Miestne podmienky a priebeh kurzu zabezpečil kolektív STUBA DIVERS. Osobne sa teším na pripravované tematické kurzy v teréne či pod vodou.
Fotogaléria: FOTO ŠKOLA s Karlom Gregorom, Senec 2009Reakcie od účastníkov
Ahoj
Som veľmi rád, že som sa mohol zúčastniť tejto školy pod vedením Karla Gregora. Nie len preto, že som si mohol porovnať jeho kurz s inými, ktoré som pred tým už absolvoval kvôli svojej profesii, ale aj preto, že sa stretla výborná partia ľudí vďaka čomu sme prežili príjemné chvíle pri výučbe fotografovania. Na FOTO ŠKOLE s Karlom Gregorom sa účastník dozvie pomerne veľa o technike, s ktorou pracuje a súvislostiach medzi technikou a okolnosťami konkrétnej situácie, v ktorej sa fotograf náhle ocitne, často krát ani netušiac ako. To je veľmi podstatné pre každého, kto chce dosahovať dobré výsledky pri fotení v najrôznejších podmienkach. Kurz je vhodný ako pre mierne pokročilých, tak veľmi pokročilých záujemcov o fotografovanie. Určite je absolvovanie tohto kurzu veľmi dobrá cesta pred UW FOTO ŠKOLOU, pretože tam už nie je priestor na zoznamovanie sa s technikou a vlastným aparátom. Milo ma prekvapila možnosť dohodnutia si individuálnych lekcií, podľa potreby účastníkov. A keďže len samotná teória nestačí, organizuje Karel Gregor aj sústredenia pre fotografov v prírode. Tam je dostatok času si všetko skúšať a trénovať. Príjemné – všetko pod jednou strechou. Teším sa na organizovanie ďalších úspešných a hlavne spoločných aktivít potrebných pre výučbu fotografovania. Pre záujemcov o FOTO ŠKOLU s Karlom Gregorom poskytujeme podrobnejšie informácie na e-mail adrese: stubadivers@stubadivers.sk Ďakujem Rasťovi a Kamilovi, že sme spoločne spravili krok vpred v spoznávaní ďalších oblastí potrebných k našej činnosti. Za šikovnú pomoc pri varení, ale aj za množstvo dobrých rád pri fotení ďakujeme Svatke. Veľkú podporu pri vybavovaní techniky a pomoc so zásobovaním nám poskytli Ivan s Bohušom, za čo im ďakujeme. Miroslav Zverka --------------------------------------------------------------------------------------------
Zdravím Vás
|
FOTO ŠKOLA s Gregorom
Akcie Akcie 2009 Akcie 2008 Akcie 2007 Krásnohorská jaskyňa Jaskyňa Mŕtvych Netopierov Informácie o FOTO ŠKOLE: Karel Gregor www.fotokurzy.eu Referencie na fotokurzy: Fotokurz v Malej Fatre Rady lektora: Kit pro krajinářskou fotografii Dôležité informácie: Foto kurzy a školenia Prolaika Podvodnipouzdra Akékoľvek pripomienky adresujte na e-mail: stubadivers@stubadivers.sk Ďakujeme
|