Akcie Fórum Knižnica Linky Správy Web-mapa Zoznam

Uskutočnené akcie od 26.10. 2003 do 31.03. 2004

Lokalita:Senec-Guláška

Kedy:
sobota 24.01. 2004 o 11. hod.

Popis lokality:
– sladká voda, jazero – bývalé bágrovisko
Inštrukcie: – ponor pod ľadom
Fotogléria: Fotogaléria Guláška – Modrý domček – ponor pod ľadom, 24.01. 2004.
Aktuálny stav lokality: (24.01. 2004)
Počasie: mráz, slnečeno, slabý vietor
Teplota vzduchu: -3 °C
Teplota vody: 1 °C
Potápači: Peter, Vladko, Janko

Priebeh akcie:
Bolo nás sedem
Postretali sme sa už cestou na Gulášku, okrem Michala a Silvii, Tý nás už čakali pri Modrom domčeku. Guláška nás vítala svojou celou krásou, prekrásne počasie, priam ideálne v takomto ročnom období na ponor pod ľadom. Opäť sa zišla skupinka priaznivcov potápania, ktorí tomuto nádhernému športu fandia počas celého roka. Na báze sme sa stretli siedmi. Pri príchode na lokalitu, nás trochu prekvapilo, že nebolo zamrznuté celé jazero, len jeho predná časť.

Na lokalitu sme išli s veľkým cieľom, Valdko a Janko si išli odskúšať svoj prvý ponor pod ľadom. Doprovod im robil Peter. Po zistení stavu lokality (prístup, hrúbka ľadu) sme vysekali dieru, lepšie povedané vysekal ju náš Duracellko – Janko, asi za tri minúty. Človek to nestíhal ani fotiť. Od Petra sme si vypočuli brífing a prediskutovali sme istenie akcie a podrobný priebeh nie len potápačov počas ponoru, ale aj prácu suchozemcov. Keď bolo všetko absolútne jasné, ešte raz sme si to všetko zopakovali a začal sa skladať výstroj pre prvú skupinu – Peter, Vladko. Vladkovi sme neskutočnou vytrvalosťou pomáhali obliesť sa. Vyplatilo sa, navliekol na seba všetko čo sa dalo, aby mu nebola zima. Chlapci si na seba hodili výstroj a išli sme ich odprevadiť k otvoru v lade. Podali sme im lano, ktoré malo slúžiť na nácvik núdzového vytiahnutia a stratili sa nám pod ľadom v kryštálovo čistej vode. Viditeľnosť bola naozaj prekvapivá.

Čas ubiehal, my sme dávali pozor na lano. Keď potápači doplávali k bójke, tam ho priviazali a išli si popozerať atrakcie. Čas ponoru bol stanovený v jednom aj druhom prípade na 25 minútový strop. Plán bol taký, že keď sa vrátia k bóji, dajú nám signál O.K. dvoma miknutiami lanom, mi odpovieme a potom nám dajú signál na vitiahnutie. Pätnásť minút po zanorení prvej skupiny, sa išiel chystať na ponor Janko. Prešlo dvadsať minút, keď som zacítil nejasné dve trhnutia, tak som odpovedal. Nebolo dosť napnuté lano, ihneď som ho došponoval. Potom som opäť dal signál O.K., ale lano zostalo napnuté bez odozvy. Po pár pokusoch s niekoľko sekundovým odstupom ma napadlo, že si robia asi bezpečnostnú zastávku a tak som ostatným povedal, že im dáme ešte dve minúty. Po dvoch minútach sme po lane dostali signál troch miknutí a začali sme ťahať. Po minúte sa objavili v diere dvaja potápači. Všetkým nám odľahlo. Ešte nasledovala slovná komunikácia a pomohli sme im von z vody. Suchozemci mali plné ruky práce, pretože na pláne bol ďalší ponor. Najväčšia drina bola pomoc pri obliekaní a vyzliekaní suchého obleku.

Po chvíli bola pripravená aj druhá skupina. Pomohli sme im s výstrojom a s jej kontrolou pred zanorením. Podali sme im lano a zmizli nám pod ľadom. Tentokrát som si lano nepúšťal z ruky a mal som ho celý čas napnuté. Uvedomil som si, že signál môže prísť kedykoľvek, a rovnako aj to, že keď je lano nedostatočne napnuté, signál je veľmi nevýrazný. Kým prišiel signál O.K., stihli sme vyspovedať Vladimíra z jeho najsilnejších pocitov z nového zážitku. Po tom, ako sme ho „rozmrazili“, mu bolo aj do úsmevu. Zahrievali sme sa teplým čajom a čakali na signál s lanom v ruke. Všade na okolo bol absolútny kľud spojeným s prekrásnym počasím. Ideálny deň. Prišli dve silné trhnutia a ja som odpovedal. Lano opäť stuhlo a vedeli sme, že sú chlapci na bezpečnostnej zastávke. Potom prišli tri silné trhnutia a začal som ich ťahať. Tentokrát o niečo pomalšie ako to po prvý krát spravil Michal. Na núdzak to nevyzeralo, ale napadlo ma, že sa mohlo dole všeličo prihodiť a nechcel som aby stratili lano. Nám suchozemcom bolo pomalé ťahenie vytknuté v poponorovom brífingu. Hmm, ale na druhej strane, ďalší signál ťahaj sme nedostali, a keď som mal pocit, že niečo nie je pri začiatku ťahania v poriadku a preto som aj na chvíľu povolil lano, Janko mal naozaj problém s vyvážením a signál troch miknutí nebol daný rukou, ale omylom tromi kopmi plutvou od Janka. No, máme sa čo učiť. Inak chalanom sa lanovka ľúbila. Potápačov sme doslova „vytiahli“ na breh aj s výstrojom a začalo sa baliť, pri ustavičných otázkach od zvedavých suchozemcov.

Keď sa chalani prezliekli, dostali sme brífing a naukladali veci do áut. Pobrali sme sa na polievku, kde sme si ešte zhrnuli silné zážitky s poriadnou dávkou smiechu. Vysmiate tváre, hoci vonku nestúpla teplota nad -3 °C, jednoducho ďalší vydarený potápačský výlet. Veríme, že takých nás tento rok čaká ešte strašne veľa a že sa s nimi budeme môcť podeliť aj s ďalšími potápačmi.

Hodnotenie: Vyplatilo sa prísť. Akcie sa zúčastnili 3 potápači a 4 suchozemci. Oddych s priateľmi v prírode spojený s potápaním je naozaj neopísatelný silný zážitok, ktorý vo vás pretrvá minimálne do ďalšej akcii. Vydarená akcia.

Tu nájdete fotografie z akcie:


Lokalita: Zlaté piesky

Kedy:
nedeľa 11.01. 2004 o 11. hod.

Popis:
– sladká voda, jazero – bývalé bágrovisko
Inštrukcie: – ponor pod ľadom
Fotogléria: Fotogaléria Zlaté piesky – ponor pod ľadom, 11.01. 2004.
Aktuálny stav lokality: (11.01. 2004)
Počasie: odmek, slnečené
Teplota vzduchu: 4 °C
Potápači: Juraj, Peter, Vladko, Robo, Michal
Priebeh akcie:
Všade naokolo bolo niekoľko centimetrov snehu. Vďaka slniečku bol odmek, aspoň nám nebola zima. Janko, Bea, Miško vysekali dieru (trojuholník) do ľadu. Pri stretnutí všetkých prítomných na predponorovom brífingu sa rozdelili úlohy. Tie priradil Róbert a povedal aj základné inštrukcie o priebehu celej akcie. Vedúcou bola Beata, t.j. o všetkom musela vedieť. Prítomných bolo 5 potápačov. Do prvej skupiny patril Peter, Juraj a Vladko. Chlapci sa bez problémov zanorili, my sme zatial robili usilovne fotodokumentáciu. Absolútny časový strop bol stanovený na 40 minút, t.j. čas, kedy by ich išla hľadať druhá skupina tvorená Robom a Michalom. Chlapci sa v diere ukázali po 25 minútach po zanorení, takže žiadna záchranná akcia nebola nutná. Päť minút po ich vystúpení na breh išla do vody druhá skupina. My sme v rýchlosti vyspovedali potápačov. Vo vode bolo dostatok svetla, hoci na ľade bol sneh. Ľad bol asi 15 cm hrubý. Nevideli žiadne ryby, ale inak SUPER ponor. Po vynorení druhej skupiny sme spravili pár fotiek, zbalili výstroj a išli sme sa najesť.
Hodnotenie: Vyplatilo sa prísť. Akcie sa zúčastnilo 5 potápačov a 16 suchozemcov. Prekrásne počasie nám robilo výbornú náladu celý deň. Príjemný oddych po prvom pracovnom týždni v tomto roku. Vydarená akcia.

Tu nájdete fotografie z akcie:

Akcia bola zrušená vzhľadom na nepriaznivé počasie
Lokalita: Zlaté piesky

Kedy:
nedeľa 14.12. 2003 o 13. hod.

Popis:
– sladká voda, jazero – bývalé bágrovisko
Inštrukcie:
Aktuálny stav lokality: (14.12. 2003)
Počasie: po daždi, zamračené
Teplota vzduchu: 4 °C
Videli sme: Keďže sa silno rozpršalo, odvolala sa akcia, lebo sme sa báli, či sa budeme mať kde prezliesť – zabudli sme na prístrešky okolo pláže. Miesto je ideálne na potápanie práve v týchto mesiacoch, pretože sa tu nevyskytujú ľudia. V odľahlejších miestach je veľa smetí, ako vo vode tak na pláži. Prečo sa jazero nečistí v týchto mesiacoch, keď je pláž bez ľudí?
Inak veľmi príjemná atmosféra vychádzajúca z okolitej prírody. Počas peknej prechádzky sme si aspoň naplánovali ďalšie ponory a prednášky. V areáli Zlatých pieskov sme ukončili prechádzku návštevou reštaurácie Vodník.
Hodnotenie: Vyplatilo sa prísť. Je tu možnosť krásnej prechádzky v parku, v areáli pri pláži.

Tu nájdete fotografie z akcie:
Jesenné Zlaté piesky 14.12. 2003  – TIME: 14:51:35. Jesenné Zlaté piesky 14.12. 2003  – TIME: 14:51:46. Jesenné Zlaté piesky 14.12. 2003  – TIME: 14:54:04. Jesenné Zlaté piesky 14.12. 2003  – TIME: 14:57:01.


Lokalita: Zlaté piesky

Kedy:
nedeľa 07.12. 2003 o 12. hod.

Popis:
– sladká voda, jazero – bývalé bágrovisko
Inštrukcie: Fotogaléria Zlaté piesky, 07.12. 2003.
Priebeh akcie: (07.12. 2003)
Informácie sú od vedúceho potápača pokiaľ nie je uvedené inak.
Potápači: Peter, Vladimír
Suchozemci: Mary
Počasie: slniečko, slabý vietor
Teplota vzduchu: 4 °C
Teplota vody na hladine: 5 °C
Teplota vody na dne: 6 °C
Čas zanorenia: 13:00 hod.
Čas ponoru: 0:35'
Čas na dne: 0:25'
Čas bezpečnostnej zastávky: 0:05'
Maximálna hĺbka: 9,6 m
Priemerná hĺbka: 7 m
Viditeľnosť na dne: 5–7 m
Viditeľnosť priemerná: 7 m
Médium na dne: vzduch (21 % O2)
Deco-médium:
Fľaše: 1 x 15 l (220 bar)
Deco fľaše:
Deco profil:
Profil ponoru z počítača:
Popis ponoru: bez problémov, veľmi krásny
Videli sme: peknú flóru – 2 až 4-metrové rastliny, ryby:
Hodnotenie: Veľmi vydarený ponor, čistá voda, pekné ryby – aj keď málo… Oplatí sa ísť znovu.


Lokalita: Zlaté piesky

Kedy:
nedeľa 9.11. 2003 o 19. hod.

Popis:
– sladká voda, jazero – bývalé bágrovisko
Inštrukcie:
Aktuálny stav lokality: (9.11. 2003)
Zanorenie: 20:00 hod.
Čas ponoru: 45 min
Teplota vzduchu: 4 °C
Teplota vody: 8 °C
Viditeľnosť: 4–6 m
Potápači: Peter, Janko, Miro
Suchozemci: Vladimír s rodinou
Počasie: rosa, hlma
Ponor: bez problémov, zohraný tím – Peťo, Janko, Miro
Videli sme: peknú flóru – 2 až 4-metrové rastliny, ryby: 2 zubáče – jeden výstavný kus, 1 pekný úhor
Hodnotenie: Veľmi vydarený ponor, čistá voda, pekné ryby – aj keď málo… Oplatí sa ísť znovu.


Lokalita: Zlaté piesky

Kedy:
štvrtok 6.11. 2003 o 17. hod.

Popis:
– sladká voda, jazero – bývalé bágrovisko
Inštrukcie:
– informácie u mňa e-mail: kundis@sjf.stuba.sk, mobil: 0905 598 325

Aktuálny stav lokality: (6.11. 2003)
Zanorenie: 20:04 hod.
Čas ponoru: 55 min
Teplota vzduchu: 8 °C
Teplota vody : 8 °C
Viditeľnosť: 4–6 m
Potápači: Michal, Peter
Suchozemci: Janko, Adam, Michalov otec
Počasie: zamračené, občas mrholenie
Ponor: bez problémov, super navigácia – po 55 min sme sa vynorili presne na mieste zanorenia
Videli sme: peknú flóru – 2 až 4-metrové rastliny, ryby: tolstolobiky (1 m a viac) – 3 ks, 4 zubáče , 1 veľký kapor, veľa malých kaprov aj ostriežov…
Hodnotenie: Veľmi vydarený ponor, čistá voda, pekné ryby… Oplatí sa ísť znovu.


Akcia bola zrušená vzhľadom na nepriaznivé počasie
Lokalita: Zlaté piesky

Kedy:
nedeľa 2.11. 2003 o 11. hod.

Popis:
– sladká voda, jazero – bývalé bágrovisko
Inštrukcie:
Aktuálny stav lokality: (2.11. 2003)
Teplota vody na hladine: ? °C
Viditeľnosť v 5-tich metroch: ? m
Teplota vody v 5-tich metroch: ? °C


Lokalita: Rusovské jazero – ČISTENIE

Kedy:
sobota 25.10. 2003 o 11. hod.

Popis:
– sladká voda, jazero – bývalé bágrovisko, ochranná zóna Dunaja
Inštrukcie: Fotogaléria – čistenie Rusovského jazera 25.10. 2003
Aktuálny stav lokality: (25.11. 2003)
Zanorenie: 12:15 hod.
Čas ponoru: 65 min
Teplota vzduchu: 8 °C
Teplota vody : 7 °C
Viditeľnosť: 4–6 m
Potápači: Michal, Janko, Miro, Peter, Adam, Michal
Suchozemci: všetci potápači, plus Michalov otec a ľudia so združenia UMBRA, Rybársky zväz, sem-tam okolo idúci
Počasie: chladné, na obed slniečko, bezvetrie
Ponor: Michal sa trochu popasoval so suchým oblekom, dosť veľa smetí – plechovky, PET fľaše a všeličo iné čo do vody nepatrí
Videli sme: skoro žiadne rastliny, fádne dno, ryby: skoro žiadne ryby, až na jedného obra – zubáča
Hodnotenie: Veľmi vydarený ponor, po nás čistá voda, radi sme pomohli pri čistení… Vďačne sa čistenia zúčastníme aj na budúce.

Tu nájdete PDF verziu popisu akcie „Čistenie Rusovského jazera“:
cis_rusov.pdf (671 KB, Screen 150 dpi sRGB)