STUBA DIVERS STUBA DIVERS STUBA DIVERS STUBA DIVERS
OBČIANSKE ZDRUŽENIE
O nás Priatelia Správy Web-mapa Kolektív Kontakt Web STUBA DIVERS klub
Akcie 2011 STUBA DIVERS – Copyright 2011 Miroslav Zverka Aké máme
nové
zážitky?
Foto: © 2011 STUBA DIVERS, Miroslav Zverka
Tréning v bazéne

Akcie v roku 2011

Niekedy je neuveriteľné, čo všetko sa nám podarí zažiť za tak krátku dobu. O pár týchto chvíľ sa s vami radi podelíme. Môžete aspoň trochu nahliadnuť do nášich spoločých zážitkov a prekvapení, ktoré nás stretli pri našich akciách.


Pridané:27.2.2012
Ekologický deň potápačov v športovom areáli AQUAREA, 29.10.2011
Pripravil: Miroslav Zverka, © STUBA DIVERS 2011
Korektúry: Oto Svrček

Šťastný zberateľ „pokladov“ s plným vrecom.
Foto: © 2011 Miroslav Zverka, STUBA DIVERS
Na fotografii: Šťastný zberateľ „pokladov“

Jeseň bola v najkrajších dňoch, plných farieb. V športovom areáli AQUAREA, ktorý sa nachádza pri štrkovisku Ostrov/Sziget medzi obcami Čierna Voda a Nové Osady, sa v sobotu 29.10.2011 hneď od skorých ranných hodín začali stretávať potápači. Pripravoval sa tu druhý ekologický deň organizovaný potápačmi v tomto mesiaci na Slovensku. Akcia, ktorá mala za cieľ vyčistiť lokalitu predovšetkým od odpadkov z vody a blízkeho okolia, začala oficiálne o 10.00 hod a prišlo ju podporiť 123 ľudí. Počas dňa sa zanorilo až 21 potápačov s cieľom zbierať odpadky.

Medzi návštevníkmi nechýbali ani legendy slovenského potápania, ako napr. dvojnásobný výherca v zbere odpadkov v Štrbskom plese Jozef Kovács z Atlantis Dive (v roku 2009 vyzdvihol z dna Štrbského plesa 34 kg a v roku 2011 až 39 kg smetia a jedinou ďalšou osobou, ktorej sa podarilo tiež 2 krát vyhrať spomínanú súťaž je Vladimír Páleš, taktiež z Atlantis Dive Bratislava). Najstarší prítomný potápač bol seničan Miroslav Person. Nechýbal ani Csukás Laci z Komárna. Potápačských klubov, podporujúcich svojou účasťou a pomocou túto akciu, bolo na mieste hneď niekoľko. Niektorí potápači prišli až z Maďarska či z Českej republiky. Stretnúť ste mohli veľkých prívržencov športov z klubu Piccard Senec, ktorí si neodpustili kúpanie v plavkách, veď voda mala na hladine 11 – 12 st. Celsia, alebo skupiny potápačov z maďarských klubov Blue deep club, Dobó Zoltán SSI inštruktor s jeho klubom, Krizsán András Scuba Instructor s členmi jeho klubu, Potápačský klub Debrecen, Berta László inštruktor s jeho klubom a nechýbala ani maďarská časť Lighthouse divecenter zastúpená Lencsés Csabom. V pracovnom nasadení bolo vidieť aj najväčšiu skupinu z prítomných potápačov, ktorí tento rok nechýbali ani na jednom potápačskom ekologickom dni na území Slovenska – skupinu STUBA DIVERS. Tento kolektív v počte 11 ľudí zabezpečoval počas akcie veľký vyhrievaný stan pre komfortné večerné sedenie a zábavu v teple. Ekologický deň podporili aj potápači zo Záhoria a Moravy. Akciu navštívili potápači z 15-tich rôznych potápačských skupín.

Prví odhodlaní odvážlivci vbehli do vody tesne pred obedom. Postupne sa začali na brehoch kopiť vrecia s nazbieranými odpadkami, ako aj to, čo sa do nich nezmestilo. Jednotlivé skupiny v priebehu poobedia vytiahli viac než 250 kg odpadu z dna bývalého štrkoviska, kde sa s ťažbou prestalo len nedávno v roku 2006. Na lokalite sa nachádza niekoľko ponorených atrakcií (napr. historické poľnohospodárske stroje), ktoré môžu celoročne obdivovať návštevníci areálu AQUAREA. Práve počas ekologického dňa sa podarilo zanoriť novú plošinu do hĺbky 30 m, čím sa opäť rozšírili možnosti pokročilých výcvikov na tejto lokalite. Pritom areál AQUAREA bude mať na prelome rokov 2011/2012 za sebou len prvý rok prevádzky. Voda tu vie byť aj veľmi zradná vďaka premenlivej viditeľnosti a nízkej teplote vody pri dne (dno je v hĺbke okolo 36 m, teplota vody pri dne pod 8 st. Celsia celoročne, viditeľnosť pri dne od 0,5 m do 4 m podľa obdobia). Vďaka tomu je lokalita vhodná aj na pokročilý výcvik. Početné množstvo veľkých šťúk, kaprov, jalcov ale i zubáčov a v prípade šťastia aj pekný úhor, dáva príležitosť potápačom zažiť krásne stretnutie s rybami počas každého ponoru. Na lokalite si nájde každý niečo, čo ho zaujme. Výhodou lokality je to, že je to jediný areál na Slovensku určený pre šport i potápačov, ktorý hravo pojme vyše 150 ľudí bez toho, aby ste mali pocit preplnenia. K dispozícii je bufet a plnenie fľašiek aj Nitroxom, funkčné Wifi pripojenie. Samozrejmosťou sú sociálne zariadenia. Areál je ideálny pre letné športy a vhodný celoročne pre potápačov, ako aj pre celoročných plavcov. Lokalita je rybárskym revírom 2-3110-1-1 patriacim pod MsO SRZ Galanta.

Pre potápačov zapojených do ekologického dňa bolo prekvapením, že hoci sa jedná iba o pomerne mladú lokalitu, nachádza sa pod vodnou hladinou pomerne veľa odpadu – prevažne PET fľašky a najrôznejšie umelé obaly od potravín, vrátane hliníkových fólií, alobalov a pod., našťastie prevažne staršieho dátumu. Dostali sa sem vďaka „rekreantom“ ešte z obdobia pred rokom 2010. Počas ponoru nie je problém nazbierať plné vrece odpadu v hĺbkach 3-14 m, hlavne na brehoch ďalej od areálu AQUAREA. Objaviť môžete miesta, kde sa nachádza niekoľko fliaš naraz, nie je problém nazbierať aj 5–8 ks na ploche 2 x 3 m. Nuž, teda ani počas tohto ekologického dňa sa nepodarilo vyzbierať všetko a tak tu ostáva práca aj pre ostaných, ktorý sa nemohli zúčastniť prvého ročníka ekologického dňa v areáli AQUAREA. „Každým vytiahnutým vrecom s nazbieraným smetím sa lokalita stáva čistejšou a pre všetkých lákavejšou!“ – zhodnotili svoju činnosť potápači na konci ekologického dňa.

Organizátor – prevádzkar AQUAREA – Imrich Tóth (Imi), všetkým prítomným účastníkom akcie a mediálnym partnerom, ktorí informovali o ekologickom dni, veľmi pekne ďakuje za podporu a aktívnu prácu, vďaka ktorej sa lokalita opäť viacej priblížila kvalitou a čistotou k naším predstavám.

Po skončení zbierania smetia boli účastníci pohostení gulášom a ponukou miestneho bufetu. Pohľad, ktorý sa pri tejto príležitosti ponúkal prítomnému nezaujatému návštevníkovi – toľko šťastných potápačských tvári pokope, sa u nás na jednom mieste len tak nevidí. Vo večerných hodinách pokračovali účastníci oslavou Imiho narodenín. Bolo to veľmi príjemné a zábavné vyvrcholenie akcie.

Veríme, že budúci rok sa nás vo vode stretne viacej. Športu zdar!

Poznámka autora – Všimol som si, že niekoľko potápačov malo počas ponoru problém s preťaženým vrecom odpadu, ktoré ťahali so sebou. Odporúčam nájsť si na začiatku ponoru jednu–dve PET fľaše v dobrom stave a tie vo vreci používať ako kompenzátor. Plnenie fľašiek vzduchom sa robí najlepšie tak, že pred plnením fľašu stlačíte a potom ju naplníte vzduchom. Pomocou fliaš naplnených vzduchom si viete vyvážiť vrece s odpadom tak, ako potrebujete. V prípade, že už naplnenú PET fľašu vzduchom stlačíte, odpustíte vzduch, takže je tu možná aj spätná regulácia v prípade, že vrece bude príliš pozitívne. Pri správnom vyvážení okolo -0,5 až -1,5 kg vás nebude prevažovať na jednu stranu, či vás ťahať po hlave dole, ani vás nebude bolieť ruka. Pokiaľ natrafíte na PET fľaše naplnené so štrkom, je lepšie fľaše rozrezať a vysypať obsah – až prázdne a stlačené ich dávať do vreca. Potápačom odporúčam pribaliť si do svojej bežnej výbavy aj vrece vhodné k zberu odpadu. Ak by každá dvojica nazbierala pri každom ponore aspoň polovičku vreca, hneď by sme mali krajšie zábery z pod vodnej hladiny, na ktorých by nám pozadie za rybami netvoril obal z chipsov, či etikety z minerálok a pod. V prípade, že potrebujete vrece odložiť, je výhodné ho klipnúť dvojitou karabínou na D-ring (ľavý) – tam máte nad vrecom aj vizuálnu kontrolu. Takto prichytené vrece nezavadzia ani pri potápaní s jednou prídavnou fľašou. Hrdlo vreca je dobré opatriť si sťahovacím mechanizmom – stačí šnúra 1,5 mm priemeru.

Fotogaléria STUBA DIVERS: Eko deň AQUAREA 29.10.2011
Napísal: Miroslav Zverka, 30.10.2011


Pridané:11.10.2011
Ďalšia úspešná burza potápačskej techniky v Aronnax centre
Pripravil: Miroslav Zverka, © STUBA DIVERS 2011

Fotogaléria – ScubaBurza 2011 Aronnax
Foto: © 2011 Miroslav Zverka, STUBA DIVERS
Na fotografii: Krásne priestory pre účastníkov ScubaBurzy

V sobotu 8.10.2011 sa uskutočnila v Bratislave v potápačskom centre Aronnax, Líščie Nivy 21, ScubaBurza potápačskej techniky, pričom organizátorom je práve spomínané potápačské centrum Aronnax. Niekoľko desiatok potápačov zo širokého okolia využilo možnosť od 10.00 do 14.30 získať do svojho vybavenia to čo im chýbalo, alebo posunuli ďalším to, čo už sami nevyužívali.

Vynikajúca atmosféra pri množstve opekaných dobrôtok, ktoré tradične zabezpečuje Igor Sandtner, bola základom príjemného stretnutia potápačov z rôznych klubov aj provincií a za dobrovoľné 2 euríčka vynikajúce pohostenie určite stálo za to. Široké spektrum ponúkaných značiek od historických počiatkov československého potápania až po Halcyon uspokojilo všetkých prítomných.

Ako býva medzi potápačmi zvykom na podobných akciách, stretnutie nebolo iba o výmene materiálu ale prezentovali sa aj pripravované akcie, časopisy, nové webové stránky i posledné ukončené akcie. Vďaka tomuto výmennému informačne aj materiálovo bohatému stretnutiu si všetci prítomní doplnili informácie z potápačských aktivít v rôznych krajoch Slovenska i zahraničia, niektorí sa pochválili čo pripravujú a niektorí prezradili s čím sami nevládzu pohnúť, kde potrebujú pomôcť.

Fotogaléria: ScubaBurza

facebook Informácie z Aronnaxu na sieti facebook

Napísal: Miroslav Zverka


Pridané:27.12.2011
III. ročník Eko Dedinky, 1.10.2011
Pripravil: Miroslav Zverka, © STUBA DIVERS 2011
Korektúry: Oto Svrček
Fotogaléria – III. ročník Eko Dedinky
Foto: © 2011 Miroslav Zverka, STUBA DIVERS
Na fotografii: Niektorí účastníci III. roč. EKO Dedinky

Kolektív potápačov zo STUBA DIVERS využil príležitosť a zúčastnil sa počas krásnej slnečnej októbrovej soboty dňa 1.10.2011 už tretieho ekologického dňa v tomto roku, organizovaného potápačmi na území Slovenska. Akcia sa uskutočnila v malebnej obci, ležiacej v nádhernej prírode na brehoch vodnej nádrže Palcmanská Maša, ktorá leží v doline rieky Hnilec, pod južnými svahmi planiny Geravy a jej výbežku Gačovská skala. Obec Dedinky vznikla v roku 1933 zlúčením obcí Imrichovce a Štefanovce.
Akciu Eko Dedinky v Slovenskom raji už po tretí raz organizoval miestny potápačský klub PK Manta Spišská Nová Ves. Hlavným cieľom akcie je čistenie najväčšej vodnej nádrže v Slovenskom raji – Palcmanskej Maše. Spomínaná nádrž bola vytvorená na toku rieky Hnilec, v kotlinovom rozšírení údolia pod skalnatými zrázmi Geráv. Vodná nádrž je dôležitou súčasťou energetického systému. Voda z nej sa odvádza tunelom popod Dobšinský kopec do Dobšinej. Prečerpávacia vodná elektráreň Dobšiná je prvou väčšou prečerpávacou vodnou elektrárňou na území Slovenska. V prevádzke je už od roku 1953. Po rekonštrukcii v roku 2003 sa jej výkon zvýšil na 2 x 12 MW. Zaujímavosťou je, že voda je prevádzaná z povodia Hnilca do povodia Slanej. Stavba vodnej nádrže Palcmanská Maša sa ukončila v roku 1956, jej plocha je približne 85 ha. Na jej brehoch časom vyrástli ubytovacie, športové a rekreačné objekty. Priamo na jazere sú umiestnené zariadenia rybného hospodárstva.

Pri reštaurácii na pláži sa tesne pred deviatou začali schádzať už za prítomnosti členov PK Manta SNV potápači zo širokého okolia. Nechýbali potápači z Bratislavy, Prešova či Michaloviec. Napokon sa stretlo 47 účastníkov, pričom z kolektívu STUBA DIVERS prišlo 7 ľudí (z toho traja členovia Bohuš, Alenka, Miro). Pri príchode všetkých vítali preddekompresnými, zahrievajúcimi i odvahu dodávajúcimi nápojmi. Po zapísaní účastníkov rozdelil Jožko Chalupecký (predseda PK Manta) potápačov do skupín. Počas inštruktáže, pred veľkou mapou lokality a nastúpeným celým kolektívom účastníkov, určil presné úlohy pre jednotlivé skupiny ako vo vode, tak i na suchu. Táto inštruktáž bola najlepšia, akú som v Slovensku zažil počas Eko dňí za posledných 8 rokov (poznámka autora). Celkovo sa vytvorili štyri pracovné skupiny vo vode s 19-timi potápačmi. Ostatní zostali zbierať odpadky na brehu. Bolo nám jasne povedané, že kto neprinesie plné vrece, o guláši môže len snívať.

V čase začatia zberu odpadu začínal guláš naberať správnu arómu i farbu, preto sa každý snažil nazbierať plné vrece čo najrýchlejšie. Jednotlivé skupiny potápačov sa zanárali vo svojich určených rajónoch.

Po zanorení sme sa pustili do zbierania, veď bolo aj čo. Ale hneď od začiatku mi bolo jasné, že to nie je ani zďaleka také zlé, ako na predchádzajúcich lokalitách. Viditeľnosť vo vode sa pohybovala okolo 4 metrov a na hladine bolo príjemných 19 stupňov Celsia, 14 st. Celsia v 7-mich metroch len umocňovali dobrý pocit z ponoru. Vo vode sme nachádzali zvyšky PET fliaš, starých plechov, sklenených fliaš, káblov – jednoducho klasika. Vrecia sa plnili rýchlo. Najprv sme plávali v hlbšej časti okolo 6 m a potom naspäť v 2,5 m. Veľmi pekný bol vrak zachovalého dreveného rybárskeho člna. Z rýb sme v plytšej časti najčastejšie videli Hrebenačky obyčajné/Ježdík obecný (Gymnocephalus cernuus), hlbšie sme videli Ostrieže obyčajné/Okoun říční (Perca fluviatilis). Medzi kameňmi v plytkej časti do 3 metrov sa nachádzalo nespočetné množstvo živých Korýtok rybničných/Velevrub nadmutý (Unio tumidus), naozaj pekných rozmerov.

Približne 70-minútový ponor bol zavŕšený plným vrecom nazbieraného odpadu. Hneď ako sme sa stihli prezliecť, začal sa podávať guláš, doslova drevorubačské porcie. V bufete sa dalo objednať chladené pivečko alebo kofola, jednoducho paráda. Potom sa rozprúdila medzi účastníkmi diskusia o dianí okolo potápania na Slovensku a vo svete. Prebrali sme samotné akcie, príhody, pripravované aktivity. Rozlúčili sme sa v poobedných hodinách spoločnými fotografiami a množstvom kontaktov na nových priateľov potápačov. Boli sme milo prekvapení z prítomnosti potápačov zo širokého okolia. Končilo sa naozaj príjemné a veselé stretnutie, a už teraz sa tešíme na ďalší, v poradí už IV. ročník EKO Dedinky. Veríme, že táto lokalita ostane do nášho príchodu aspoň tak čistá, ako sme ju zanechali. Tešilo nás oveľa menšie znečistenie, ako na predchádzajúcich lokalitách počas ekologických dní.

Naša skupina sa rozhodla výborný guláš vytráviť pohybom – ako to u nás už býva zvykom. Vybehli sme teda na Geravy. Ako bonus sa dievčatám podarilo vidieť aj živého kamzíka na lesnej ceste, ale to je dlhý príbeh. Tak o tom až niekedy na budúce. Nedeľu sme venovali kontrole čistoty brehov Hornádu Slovenského raja počas turistickej prechádzky v okolí Čingova.

Fotogaléria PK MANTA SNV: www.diveportal.sk – III. ročník Eko Dedinky
Podrobná správa – PK MANTA SNV: Jozef Chalupecký – III. ročník Eko Dedinky
Fotogaléria STUBA DIVERS: III. ročník Eko Dedinky
Správy z histórie
PK MANTA SNV: Eko Dedinky – Palcmanská Maša

Napísal: Miroslav Zverka


Pridané:04.10.2011
Potápači s jaskyniarmi čistili ďalší znečistený lom – EKOPOTÁPAČ Rieka 2011
Pripravil: Miroslav Zverka, © STUBA DIVERS 2011

Fotogaléria – EKOPOTÁPAČ 2011 Rieka
Foto: © 2011 Miroslav Zverka, STUBA DIVERS
Na fotografii: Potápači z KŠP Hippocampus Martin na člne

Priblížil sa stred mesiaca september a tým ďalšia ekologická akcia na Slovensku spojená s vodou. V sobotu 17.9.2011 o 10.00 hod sa začala akcia EKOPOTÁPAČ 2011 Rieka, ktorú organizoval miestny potápačský klub KŠP Hippocampus Martin v zatopenom vápencovom lome pri Šútove s názvom Rieka. Kameňolom Rieka sa nachádza neďaleko obce Kraľovany. V teplých dňoch počas letných mesiacov je vodná plocha vyhľadávaným miestom pre rekreáciu a kúpanie.

Žiaľ, tak ako aj inde na Slovensku, v posledných rokoch narastá aj na tejto lokalite množstvo odpadu práve od narastajúceho počtu ľudí, ktorí prídu za oddychom. Cieľom akcie bolo vyčistiť čo najväčšiu plochu v okolí lomu, ako aj jeho zatopené dno. Práve kvôli tomu sa stretla ešte v ranných studených hodinách počas soboty skupinka miestnych potápačov, jaskyniarov a návštevníkov z iných klubov Slovenska, Čiech a Poľska. Už na začiatku pri príchode na lokalitu bolo vidieť pracovať kapacity slovenského potápania. Svatopluk Bumbala spúšťal na vodu člny, pomáhali mu mladší z klubu. Vyťahoval sa z auta kompresor, pripravovali sa vrecia na zbieranie, rozdávali sa rukavice, otvoril sa miestny bufet a chystali sa suroviny na guláš. Všetko nasvedčovalo tomu, že to bude výborne zabezpečená akcia.

O 10.00 hod. privítal účastníkov predseda klubu KŠP Hippocampus Martin – Peter Poláček, ktorý otvoril akciu EKOPOTÁPAČ 2011 Rieka príjemnými slovami na privítanie a inštruktážou k zbieraniu a triedeniu odpadu. Odpad sa triedil na plechovky, PET-fľaše a plasty, sklo a ostatný odpad. Pre zbierajúcich bolo neuveriteľné, aké veľké množstvo odpadu sa podarilo vyzbierať na tak malej ploche. Zápach z kysnúcich kôp smetia tesne pri vode pod každým väčším kameňom, rozfúkané smeti na brehoch lomu, obrovské množstvo porozbíjaných sklenených fľašiek od alkoholu, porozhadzované plechovky, odevy, nafukovačky, lyžičky, poháre, vrchnáky, ostatky jedál – s týmto všetkým sa museli popasovať dobrovoľní zberači pri septembrovom čistení. V tomto roku v lome Rieka to vôbec nebolo prvé čistenie. Je zarážajúce, že len predchádzajúci víkend v tomto „smetisku“ a zápachu šíriacom sa od každej väčšej kopy, bez problémov sa rekreovali ľudia. Čistiť prišli pomáhať aj náhodní okoloidúci. Nechýbala ani veľká skupina jaskyniarov s väčším počtom detí – Jaskyniarska skupina Aragonit zo Žiliny pod vedením Eduarda Piovarčiho a jaskyniarska skupina Veľká Fatra z Martina (jaskyniari pracovali veľmi intenzívne). Najväčšou skupinou boli potápači z Hippocampusu, ale našli sa aj potápači z iných klubov a dokonca aj krajín. Do vody sa zanorilo viac než 20 potápačov, ktorí intenzívne vyhľadávali a vynášali odpadky z vody. Majiteľ miestneho bufetu zabezpečil pre pracujúcich výborný guláš a možnosť občerstvenia. Možnosť posilnenia každý uvítal, pretože sa mohlo pokračovať v čistení a zbieraní smetí až do večerných hodín. Podarilo sa vyzbierať vyše 150 vriec odpadu. Objemovo sa to nezmestilo ani do veľkého kontajnera určeného pre smeti na túto akciu. Je naozaj zarážajúce, že ľudia nechávajú odpad a smeti tam, kde by práve mala byť najväčšia čistota – pri vode. „Ak to pôjde takto ďalej, tak za chvíľu sa nenájde pri lokalitách s vodou kúsok čistého miesta bez odpadkov!“ – skonštatovali účastníci ekologickej akcie EKOPOTÁPAČ 2011 na Rieke. Organizátor KŠP Hippocampus Martin ďakuje všetkým účastníkom aj náhodným okoloidúcim, ktorí sa zapojili do zbierania a pomoci túto lokalitu aspoň čiastočne zbaviť pozostatkov od nevychovaného ľudstva. Členovia klubu Hippocampus veria, že sa nabudúce budeme stretávať na čistej lokalite.

Nakoľko naša skupina sa zúčastňuje podobných akcií aj na iných lokalitách, dovolíme si biť na poplach. Treba s týmto problémom rastúceho znečisťovania niečo robiť, a to globálne na celom území Slovenska. Odpadu v posledných rokoch naozaj opäť pribúda na každej vodnej ploche – rieky, lomy, jazerá, nádrže, atď. Ak sa do takýchto lomov, akými je napr. Rieka, dostanú baktérie, len veľmi ťažko sa odtiaľ dostávajú preč, pričom je to dlhodobý a finančne náročný proces a nie vždy je to možné. Následky znečistenia sú dlhodobé. Ľudia pritom tieto vodné plochy využívajú na kúpanie sa. Veľakrát sa stáva, že miestni ľudia nechcú vidieť to čo majú vo svojom okolí a tvária sa, že problém žiaden nie je. Do problému treba zapojiť aj miestny úrad, miestne firmy a miestne obyvateľstvo, vlastníkov pozemkov, miestnu políciu. Je samozrejmé, že jedinec tu nič nedokáže. Treba spolupracovať a nájsť riešenia, ktoré zabezpečia čistotu v okolí, nevynímajúc čistotu vodných plôch.

Za STUBA DIVERS sa akcie EKOPOTÁPAČ 2011 na Rieke zúčastnili členovia: Bohumír Žember a Miroslav Zverka i bývala členka Daniela Bučová. Naša skupina ďakuje organizátorom za perfektne pripravenú a zabezpečenú akciu. Pomoc s člnmi pri transporte odpadu uľahčila a umožnila vyčistiť väčšinu plochy okolo lomu. Poďakovanie patrí aj miestnym podnikateľom, ktorí pochopili, že je nutné spolupracovať, podporiť i zabezpečiť čistotu životného prostredia pre rozvoj ďalšieho podnikania. Držíme im do budúcnosti palce, aby sa im darilo tento cieľ napĺňať a aby Rieka patrila medzi najčistejšie lokality na Slovensku.

Správa a fotogaléria Diveportal Hippocampus: www.diveportal.sk – EKOPOTÁPAČ Rieka 2011
Podrobná správa – Diveportal Hippocampus: Marcel Spiššák – EKOPOTÁPAČ Rieka 2011
Správa a fotogaléria KŠP Hippocampus: www.hippocampus.sk – EKOPOTÁPAČ Rieka 2011
Fotogaléria Aragonit a EKOPOTÁPAČ: Pár dní pred EKOPOTÁPAČ 2011
Fotogaléria Aragonit – zber odpadu: EKOPOTÁPAČ Rieka 2011
Fotogaléria Aragonit: Jaskyniarsky guláš Šútovo
Fotogaléria STUBA DIVERS: EKOPOTÁPAČ Rieka 2011
Správy z histórie
turiec.sme.sk: Kameňolom Rieka pri Šútove dnes čistili potápači
Twitter Informácie o KŠP Hippocampus na sieti Twitter

Napísal: Miroslav Zverka


Pridané:23.08.2011, 4. Medz. potápačský karneval 20.8.2011 Senec,
Nový rekord a prvá potápačská svadba na 4. Medzinárodnom potápačskom karnevale v Senci

Pripravil: Miroslav Zverka, © STUBA DIVERS 2011
Fotogaléria: 4. Medz. potápačský karneval v Senci
Foto: © 2011 LIGHTHOUSE DIVE CENTER, Peter Tóth
Na fotografii: 1. Potápápačská karnevalová svadba v rodine STUBA DIVERS

Počas 4. medzinárodného potápačského karnevalu v Senci, ktorý sa uskutočnil v sobotu 20.8.2011 na Slnečných jazerách – Juh, padol nový rekord v počte zanorených potápačov s karnevalovými maskami. Podarilo sa prekonať starý rekord z roku 2008, kde sa na jazere Guláška v Senci na tzv. polostrove, vtedy zanorilo 129 potápačov v karnevalových maskách.

Cez 4. ročník sa stretli tradične potápači z Čiech a Slovenska a tento rok nechýbali ani skupiny z Maďarska. Konečne krásne letné počasie pritiahlo potápačov na túto každoročne vydarenú akciu. Potápačom sa podarilo prekonať starý rekord a pomohla tomu aj prvá potápačská karnevalová svadba z rodiny STUBA DIVERS, svoje ÁNO nad hladinou i pod hladinou si na veky sľúbili Mária a Juraj. Skutočná svadba ich čaká len o mesiac neskôr. Svadobný obrad v karnevalových maskách vyburcoval potápačov a vznikol tak hojný svadobný pochod v karnevalových maskách.

Tohtoroční účastníci sa mohli tešiť výbornému pohosteniu a zabezpečeniu akcie. Počas dňa sa na brehoch južnej strany Slnečných jazier stretli priatelia potápači z rôznych klubov aby sa prišli zabaviť a priblížiť potápanie aj návštevníkom Slnečných jazier. Celý deň sa o dobrú náladu hudbou, mixovaním a moderovaním staral DJ Roberto „Matejka“. Na karnevalových prívržencov čakali prekvapenia – bohatý sprievodný program, ktorý tvorili súťaže (pitie piva na čas cez šnorchel, hľadanie ukrytých loptičiek v jazere, silová disciplína – hod potápačským opaskom), premietanie filmov a fotografií v potápačskom stane STUBA DIVERS) a celý karneval vrcholil poriadnou plážovou tanečnou party ako sa na leto a potápačov v Senci patrí. Výborne zvolená lokalita južnej strany Slnečných jazier umožňovala návštevníkom využiť všetky možnosti občerstvenia, zábavy a služieb, ktoré táto rekreačná oblasť ponúka. Hlavní organizátori Medzinárodného potápačského karnevalu LIGHTHOUSE DIVE CENTER, Potápačský klub Piccard Senec, AQUAREA – Čierna voda, niekoľko pomocných potápačských klubov ako napr., Kapr Divers, PINGUIN Krpáčovo, STUBA DIVERS, KUBI, Aronnax, Academia Aquatica i spoločnosti ako Organizácia Slovenské rekordy, Kofola a množstvo ďalších pripravili pre návštevníkov 4. ročníka potápačského karnevalu ozajstnú tropickú, karnevalovú, plážovú zábavu.

Počas karnevalu sa zanorilo 130 potápačov v karnevalových maskách. Taký je súčasný rekord v SR – presne 130 potápačských karnevalových masiek zanorených v jeden deň na jednej lokalite. Organizátori prevzali za svoju snahu aj odmenu v podobe – certifikátu o platnom rekorde. Uvidíme, či sa hneď v ďalšom ročníku podarí tento rekord prekonať alebo bude pár rokov odolávať ako ten z prvého ročníka.

Z nášho skalného kolektívu čítajúcich 47 ľudí prišlo na karneval až 28, čo je viac ako polovičná účasť. Ale všetci sme sa zhodli, že to stálo za to a už teraz sa tešíme na ďalší ročník a nové prekvapenia organizátorov i partnerov karnevalu. Piaty ročník sa uskutoční 25.8.2012 na jazere Čierna Voda v areáli AQUA rea.


TV Správy: SITA TV správy
Organizácia slovenské rekordy
www.potapacskykarneval.sk
Fotogaléria na www.potapacskykarneval.sk: Fotogaléria 4. Medz. potápačského karnevalu

Hľadáme najkrajšiu fotografiu zo 4. medzinárodného potápačského karnevalu v Senci zachytávajúcu potápačskú svadbu. Fotografie posielajte na e-mail: jiri@humpolik.eu
Fotogaléria karnevalu na www.stubadivers.sk: Fotogaléria 4. Medz. potápačský karneval
facebookInformácie o potápačskom karnevale v Senci na facebooku

Napísal: Miroslav Zverka


Pridané:25.07.2011
Pracovní setkání příznivců DIR, hogarthian, Sidemount a dalších…

Pracovní setkání příznivců DIR, hogarthian, Sidemount a dalších…
Foto: © 2011 Monika Tupta, STUBA DIVERS
Nedeľná zostava účastníkov 10. ročníka potápačského tábora (Tekies, STUBA DIVERS, DIR-CZ).

V letnom období v termíne 16.–24.7.2011 sa uskutočnil už 10. ročník stretnutia priateľov potápania (Potápačský tábor 2011), ktoré organizovalo občianske združenie STUBA DIVERS z Bratislavy na lokalite Guláška pri Senci. Aj 10. ročníka Potápačského tábora sa zúčastnili ako začiatočníci tak i veľmi pokročilí dlhoroční technickí potápači z ČR i Slovenska. Cieľom stretnutia je výmena informácii a odovzdávanie skúseností, samozrejme, ani počas posledného ročníka tomu nebolo inak. Výnimočná viditeľnosť počas stretnutia v tomto ročnom období, ktorá v niektorých dňoch dosiahla 8 m, zabezpečila nádherné pocity účastníkom počas potápania na stretnutí priateľov potápania. Niet sa preto čudovať, že medzi potápačmi každoročne narastá väčší záujem o toto stretnutie.

Ďakujeme všetkým účastníkom za príjemnú atmosféru a pomoc pri organizovaní každoročného pracovného stretnutia priaznivcom potápania na Slovensku. Tento rok prebehol už 10. ročník potápačského tábora. Výborná nálada, technika všetkého druhu, nadšení účastníci, výmena informácií a skúseností, krásna viditeľnosť, návšteva iných lokalít, ekologické aktivity, fyzická príprava i výborná kuchyňa – toto všetko navodilo tú pravú potápačskú atmosféru, ktorá ostane účastníkom ešte dlho na srdci.
STUBA DIVERS

Pracovní setkání příznivců DIR, hogarthian, Sidemount a dalších…
Foto: © 2011 Miroslav Zverka, STUBA DIVERS
Tábor začal a je v plnom prúde. Cvičíme, plávame, beháme, potápame 24 hodín nonstop.

Pracovní setkání příznivců DIR, hogarthian, Sidemount a dalších…
Foto: © 2011 Michal Magula, STUBA DIVERS
Kuchyňa beží na plné obrátky, špecialitky na dennom programe.

Pracovní setkání příznivců DIR, hogarthian, Sidemount a dalších…
Foto: © 2010 Martin Bielik, STUBA DIVERS
www.stubadivers.sk

Zdroj: STUBA DIVERS


Pridané:13.06.2011, SCUBACAM 10.–12.6.2011, 1. ročník súťažného festivalu filmov a fotografií z vodného prostredia
Pripravil: Miroslav Zverka, © STUBA DIVERS 2011
SCUBACAM, súťažný festival filmov a fotografií z vodného prostredia
Foto: © 2011 Miroslav Zverka, STUBA DIVERS, HDS CZ

V Bratislavskom Dome Kultúry Ružinov 10.-12.júna 2011 prebiehal 1. ročník súťažného festivalu filmov a fotografií z vodného prostredia s názvom SCUBACAM, pričom sprievodné akcie súvisiace s vodou a potápaním prebiehali v Bratislave už od 3.6.2011.

Súčasťou naozaj veľkej výstavy fotografií (vyše 400 záberov) bola aj expozícia historického potápačského výstroja zo zbierok R. Korima (Aronnax), ale aj Petra Ferdinandyho zo Spoločnosti pre históriu potápania ČR (HDS CZ). Medzi vystavovanými vodotesnými obalmi pre fotoaparáty nechýbali ani vodotesné hodinky vyrábané v ČSSR pod značkou PRIM, či potápačský komplet PL40, prípadne poľský SS 70, alebo ruský oblek G7, vďaka ktorým si mohli návštevníci predstaviť aké to muselo byť namáhavé obliekať sa do takýchto oblekov a fotografovať s technikou prístupnou v tej dobe minulej a pritom nedávnej, podaktorí účastníci festivalu sa ešte pamätali na tie časy...


SCUBACAM, súťažný festival filmov a fotografií z vodného prostredia
Foto: © 2011 Martin Ferák, SCUBACAM

V piatok o 16.00 prebehlo slávnostné otvorenie súťaže fotografií. Počas priebehu festivalu sa v priestoroch pohybovali samé známe mená z potápania. Návštevníci mohli stretnúť odborníkov na fotografiu akými nepochybne sú Peter Áč, Milan Capaj, Richard Jaroněk, alebo stretnúť sa s Ľudovítom Hanákom, ktorého život je zasvätený s filmovaním života pod hladinou. Súťažné kategórie tvorili: Film a video, pri farebnej fotografii (sladká voda, slaná voda, bazénová fotografia), kategória čiernobielej fotografie, a autorská séria z 10. záberov. Samotnú porotu tvorili uznávané osobnosti vo fotografovaní. Vysoká zahraničná účasť vystavovateľov a autorov filmov, ale aj vysoká kvalita vystavovaných súťažných fotografií dodávala punc tomuto festivalu. Najúspešnejšie diela z kategórií UW fotografia boli vystavené po ukončení festivalu v termíne 14.-28.6.2011 v dvorane slávy obchodného strediska v Polus City center Bratislava.

Cieľom festivalu je umožniť autorom podvodnej fotografie a tvorcom filmov z prostredia pod vodnou hladinou prezentovať svoju tvorbu. Zároveň festival plní význam kultúrno-spoločenského podujatia, ktoré približuje širokej verejnosti pohľad pod vodnú hladinu. Paralelne s festivalom sa uskutočnila séria podujatí SCUBADAYS 2011 (2. ročník – Prezentácia výstroja SCUBAPRO a SUBGEAR s možnosťou otestovania), zameraných na propagáciu potápania ako rekreačnej aktivity. V sobotu 4.6.2011 prebiehalo doobeda čistenie Štrkoveckého jazera v Ružinove a v nedeľu 5.6. 2011 prebiehalo potápanie v Rolandovej fontáne na Hlavnom námestí v Bratislave. V sobotu 11.6.2011 na Hviezdoslavovom a Rybnom námestí prebiehal deň vodníkov. Počas hlavného programu festivalu 10.–12.júna priamo vo vestibule DK Ružinov prebiehala prezentácia firiem zameraných na potápanie či techniku pre potápačov, medzi najvýznamnejšie patrili stánky Academia Aquatica, LIGHTHOUSE, Prolaika, podvodnipouzdra.cz. Široký záber podporných podujatí a vysoká úroveň festivalu v Bratislave bol už pri prvom ročníku atraktívnym lákadlom ako pre skúsených potápačov, tak aj pre laickú verejnosť.

Zdroj: Martin Ferák, Academia Aquatica
Sprievodné akcie: www.scubacam-festival.com
Program festivalu: www.scubacam-festival.com
Fotogaléria festivalu: Fotogaléria SCUBACAM 2011
Čítajte viac


Pridané:18.06.2011, Majstrovstvá SR v PP, RP, BF 4.–5.6.2011
Pripravil: Miroslav Zverka, © STUBA DIVERS 2011
Majstrovstvá SR v PP, RP, BF 4.–5.6.2011
Foto: © 2011 KŠP Tritón Šaľa
Na fotografii: ženský tím – štafety 4 x 200 m
Počas víkendu 4.–5.6.2011 sa uskutočnili v Šali Majstrovstvá SR v plutvovom plávaní. Niekoľko našich členov malo česť pomôcť s priebehom pretekov.
Tentokrát to boli medzinárodné majstrovstvá SR. Stretla sa kompletná plavecká špička SR (8 klubov) za účasti elity z Českej republiky (2 kluby: Terlicko a Zlín). Najväčšou ozdobou šampionátu bol aktuálny svetový rekordér a majster Európy z Kazane Ondrej Broda! Na republikový šampionát sa po zaplávaní limitov prebojovalo celkovo 164 plavcov, z toho 86 mužov a 78 žien.
2. kolo ligy mládeže v PP a RP v Šali
Plnenie fľašiek na RP 30.04.2011
Foto: © 2011 KŠP Tritón Šaľa
Na fotografii: Bohuš a Kamil pri plnení fľašiek na RP
Šťastie sme mali aj počas 2. kola ligy mládeže v PP a  RP v Šali, ktoré sa konalo 30.04.2011 a kde sme sa tiež zúčastnili. Preteky potvrdili tendenciu z minulého ročníka. O titul budú bojovať medzi sebou oba zvolenslé tímy.
2. kolo ligy mládeže v PP a  RP v Šali
Foto: © 2011 KŠP Tritón Šaľa
Na fotografii: Čakanie na štart

Napísal: Miroslav Zverka, Štefan Mika


Pridané:18.05.2011, Eko deň STUBA DIVERS, Guláška 14.5.2011
Pripravil: Miroslav Zverka, © STUBA DIVERS 2011
Korektúry: Oto Svrček
Eko deň STUBA DIVERS, Guláška 14.5.2011
Foto: © 2011 Miroslav Zverka 
Niektorí z dobrovoľných účastníkov Eko dňa na Guláške.
Fotogaléria – Eko deň STUBA DIVERS, Guláška 14.5.2011
Počas májovej soboty 14.5.2011 sa uskutočnil prvý ročník Ekologického dňa občianskeho združenia STUBA DIVERS na hlbokom jazere pri Senci. Táto lokalita je známa pod názvom Guláška. Členovia združenia nadviazali na dlhoročné skúsenosti s ekologickými aktivitami na vodných tokoch, ktoré začali pre skupinu práve na lokalite Guláška a siahajú do roku 2002. Od tej doby sa služobne najstarší členovia aktívne zapájali do zbierania odpadkov a vecí, ktoré do prírody a k vodným plochám nepatria.
Na lokalite Guláška boli každoročne účastníkmi aprílovej akcie Eko deň, a to od 2. ročníka (v roku 2002) až do roku 2009, ktorú organizoval bývalý klub Atol Senec pod vedením Ľuda Galoviča. Na spomínanej lokalite sa zúčastňovali aj akcií Aware – čisté vody, kedy počas Aware 18.-19.9.2004 sa im podarilo vyzdvihnúť z pod hladiny v zátoke pri Modrom domčeku veľké množstvo pneumatík – vtedy bola táto oblasť nazývaná Gumový reef.

Aktivity STUBA DIVERS so zbieraním nečistôt ale neostávajú iba pri Senci. Svojou činnosťou pomohli členovia združenia aj pri čistení veľkého rusovského jazera Candell na jeseň v roku 2003 v spolupráci so združením Umbra. Môžete ich vidieť pri každoročnom čistení riek – Hornád, Dunajec, Malý Dunaj a veľa ďalších, nie len na našom území. Počas roka zbierajú odpad v okolí jazier a čistia ich dno, v Bratislave hlavne: Zlaté piesky, Štrkovecké jazero, Draždiak. Počas roka navštevujú aj iné mestá a lokality, na ktorých prebiehajú ekologické programy. Zúčastňujú sa dobrovoľného sledovania stavu vyvieračiek na území SR. Zo svojich ekologických aktivít združenie STUBA DIVERS pripravuje publikácie, s cieľom informovať verejnosť o stave tokov a vodných plôch.

Zatiaľ poslednej aktivity, zameranej na čistenie lokality Guláška dňa 14.5.2011 pod názvom Ekologický deň STUBA DIVERS, sa zúčastnilo 22 ľudí, z toho 9 členov združenia a ostatní z kolektívu združenia. Žiaľ, v tento deň sa nepripojili k aktivite žiadne iné potápačské skupiny. Dôvodom je, že väčšina skupín robí vlastné ekologické dni v rôznych iných termínoch. Počas dňa sa podarilo na Ekologickom dni STUBA DIVERS vyzbierať 19 kg PET fľašiek, 49 kg sklenených fliaš, 11 kg rôznych plastov, 12 kg recyklovateľných plechoviek a 154 kg ostatného odpadu. Spolu vyzbierali 245 kg odpadu. Čistenie prebiehalo na dĺžke predstavujúcej len jednu štvrtinu z pobrežia jazera. Zbierali sa aj predmety z pod hladiny, ktoré nepatria na dno jazera. V priebehu prvých mesiacov na tejto lokalite vyzbierali členovia po brehoch jazera 113 kg odpadu, a teda počas roka 2011 to je k polovičke mája spolu 358 kg odpadu, ktorý zanechali návštevníci na brehoch Gulášky prevažne od konca leta 2010. Stále je to len o tom istom, že si ľudia nevedia so sebou zobrať smeti, ktoré vytvoria pri vode počas svojho rekreačného pobytu, radšej ich nechajú voľne pohodené v prírode.

Kolektív potápačov STUBA DIVERS už tradične spája Ekologické dni so športovými aktivitami a kolektívnymi činnosťami. Presne tak tomu bolo aj tento rok. Loptové hry – futbal a volejbal, samozrejme, nechýbali. Ranný beh okolo jazera a plávanie je na programe pri každej účasti členov na lokalite Guláška. Poobedné či večerné prechádzky okolo jazera, rozhovory s rybármi o ich úlovkoch, či stretnutia s potápačmi a inými športovcami – bez toho si túto lokalitu už ani nevedia predstaviť. Pre účastníkov Eko dňa bolo pripravené výborné pohostenie v podobe gulášu a domácich maškŕt. Nechýbalo ani príjemné kolektívne nočné posedenie pod oblohou plnou hviezd, spestrené množstvom napínavých a veselých príhod.

Združenie STUBA DIVERS ďakuje všetkým, ktorí pomohli hladkému priebehu prvého ročníka Eko dňa STUBA DIVERS na Guláške. Kolektív verí, že sa v budúcnosti počas Eko dňa bude môcť každý účastník viacej venovať športu, než zbieraniu odpadkov, ale to záleží hlavne od správania sa návštevníkov spomínanej lokality. Príchodom nových mladých ľudí očakávajú zmenu k lepšiemu, a to nie len pri Senci. Tak si to praje aj hlavný organizátor Eko dňa STUBA DIVERS na Guláške v r. 2011 – Ivan Dobry. Organizátori ďakujú všetkým účastníkom prvého ročníka Eko dňa za ich pomoc – vďaka nim kolektív dosiahol pekný výsledok korunovaný príjemným pocitom pri prechádzke okolo jazera. Tento deň, ktorý bol venovaný ekológii lokality, nebol v tomto roku posledný. Ďalšie ekologické aktivity sa pripravujú počas pracovného stretnutia potápačov na Guláške v termíne 16.–24.7.2011.

Tešíme sa Vašej pomoci!

Viac z Eko dňa uvidíte na fotografiách: Eko deň STUBA DIVERS, Guláška 14.5.2011

Napísal Miroslav Zverka


Pridané:24.03.2011, Výstava Boat Show 2011, Rybárstvo a voľný čas
Pripravil: Miroslav Zverka, © STUBA DIVERS 2011
V marci, v termíne 17.–20.3. 2011 sa v bratislavskej Inchebe konala už po 11. krát obľúbená medzinárodná výstava Motocykel. Súbežne s výstavou Motocykel sa konal aj 8. ročník medzinárodnej výstavy lodí Boat Show a prvý ročník výstavy bicyklov a príslušenstva Cyklo Show.

Pozrime sa bližšie na Výstavu Boat Show, ktorá síce nedosahuje takú úroveň ani rozsah ako len nedávno spomínané výstavy u nás na webe (Boot Tulln 2011, Boot Duesseldorf 2011), zato sa na slovenskej Boat show prezentujú slovenskí výrobcovia s kvalitnými výrobkami. Tento rok v hale B0. Krásne vybavené jachty s luxusným prevedením interiéru ako aj profesionálnym príslušenstvom – to je samozrejmosť dnešných modelov člnov, jácht a lodí. Výstavu Boat Show doplnila minivýstava Rybárstvo a voľný čas, a tento rok aj slovenský výrobca pracovných prieskumných miniponoriek, ktoré dodáva podľa požiadaviek zákazníkov firma VFTECH. Mal som možnosť odskúšať si riadenie modelu GNOM Baby. Je to kvalitné prevedenie ponorky s rozmermi 210 × 180 × 150 cm, len s 1,5 kg hmotnosťou, s použiteľnosťou do vzdialenosti 75 m (obmedzenie je dané iba dĺžkou použitého káblu a s hĺbkovým limitom 50 m – konkrétne u tohto modelu). Prenos video signálu je realizovaný prostredníctvom tenkého káblu, vo vode neutrálneho vztlaku, ktorý je vystužený tenkým kevlarovým lankom. Prídavné príslušenstvo ponorky tvorí hĺbkomer, laserový smerník, ďalšie svetlomety, prenosné kufríky, či okuliare pre pilota aby nebol rušený okolitým svetlom, prídavnými monitormi s kodekmi a zálohovacími diskami pre videosignál, na požiadanie aj iným doplnkovým vybavením. Firma INDEL-Partner Ltd. kompletizuje niekoľko typov miniponoriek GNOM ROV s najrôznejším zameraním. Dôležitý je fakt, že je to modulová stavebnica, takže jednotlivé modely je možné rozširovať či upravovať s vybavením podľa požiadaviek. Jednotlivé modely sa líšia veľkosťou, vybavou a odolnosťou voči okolitému tlaku. Niektoré modely pracujú aj v 300 m hĺbke.

Ale späť k výstave. Boat Show v Inchenbe je vďačným miestom pre ľudí, ktorí si môžu v Bratislave vybehnúť na relax počas víkendu, či už osamote alebo s celou rodinou. Na výstave bolo niekoľko stánkov s rybárskym vybavením do prírody. Jediné potápačské príslušenstvo ste mohli nájsť v stánku Imidjex, jednalo sa o značku SCUBAPRO. Inak pre potápačov je to nezaujímavá výstava. Iba že by ste si práve plánovali vybrať nejakú peknú jachtu, či čln.
Viac uvidíte na fotografiách Výstava Boat Show 2011, Rybárstvo a voľný čas.

Napísal Miroslav Zverka


Pridané:12.03.2011, Výstava v Rakúsku – Boot Tulln 2011
Pripravil: Miroslav Zverka, © STUBA DIVERS 2011
Korektúry: Oto Svrček

Rýchly čln Boot Tulln 2011
Foto: © 2011  Mário Braniša, Fotogaléria Boot Tulln 2011

Mário, kde a ktorej potápačskej výstavy si sa zúčastnil v poslednom období?
Zúčastnil som sa výstavy Boot Tulln 2011 v Rakúsku. Tento veľtrh sa organizuje každoročne pár týždňov po veľtrhu Boot Dusseldorf v Nemecku, i keď sa s ním nemôže rovnať čo do veľkosti a rozmanitosti. Pre nás je ale veľtrh zaujímavý najmä jeho dostupnosťou, cca.  120 km od Bratislavy, a možnosťou prezrieť si najväčšiu výstavu vodných športov a lodí v strednej a východnej Európe. V

Čím je táto výstava charakteristická, pre koho je určená, na akej ploche sa rozkladá?
Vnútorná výstavná plocha o rozlohe 25.000 m2 (9 hál), 7.000 parkovacích miest, viac ako 300 vystavovateľov a takmer 40.000 návštevníkov v tomto roku, to sú základné údaje o najväčšom a najmodernejšom výstavisku Dolného Rakúska. Veľtrh je zameraný predovšetkým na výstavu najrozmanitejších lodí a aktivít súvisiacich s vodným prostredím. V ôsmich z deviatich hál sa postupne, tematicky prezentujú pre návštevníkov vystavovatelia motorových člnov, pobrežných člnov, lodí strednej triedy, turistických lodí, motorov a doplnkov k nim, lodí spojených s vodnými športmi, ako sú rôzne typy kánoí, kajakov, skladacích člnov, veslíc, až po naozaj majestátne lode triedy Star, ako napríklad katamarány, trimarány, plachetnice a luxusné jachty. Tiež je to miesto prezentácií charterových spoločností, prístavov, škôl pre jachting a turistických kancelárií. Samozrejme, mňa najviac priťahovalo do haly č.8, kde sa všetko točí okolo potápania, potápačského vybavenia, príslušenstva, fotografovania pod vodou a prezentácií medzinárodných dive centier.

Koľkých ročníkov si sa tejto výstavy už zúčastnil? Nadchol Ťa tento rok, a čím?
Od roku 2005 sa nepravidelne zúčastňujem na veľtrhu, takže tento rok to bolo asi štvrtý krát. Tento ročník som si po prvý krát prešiel všetky haly a prezrel si veľkú časť výstavy. Musím povedať, že som bol trochu sklamaný práve potápačskou časťou podujatia. V porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi bolo menej vystavovateľov, orientácia bola najmä na rekreačných potápačov. Samozrejme že sa dalo nájsť aj niečo z oblasti technického potápania, ale veľmi málo. No na druhej strane som našiel vystavovateľa až z Holandska, ktorého poznám najmä z návštev jeho online obchodu na webe. Tu si každý potápač, či už rekreačný alebo technický, prišiel na svoje.

Aj si niečo nakupoval? Ponúkali vystavovatelia zľavy?
Ako som postupne prechádzal od rekreačného vnímania potápania k technickému, menil sa aj môj nákupný apetít. Tento rok som bol zvedavý na výber záložných svetiel pre technické potápanie. Drvivá časť vystavených produktov bola zameraná predovšetkým pre podvodné fotografovanie. Takže som napokon nič nekupoval. Na druhej strane môžem vrelo odporučiť Seastar Tauchsport, kde sa Vám prihovorí po slovensky dnes už neoddeliteľná súčasť tohto predajcu - Laco Czukasz, ktorý pre našinca vždy pripraví nejakú výstavnú zľavu. Ale aj tento vystavovateľ je orientovaný predovšetkým na rekreačný "mainstream". Dajú sa tu však zohnať aj zánovné veci, alebo second hand z potápačských škôl.

Vieš túto výstavu porovnať s niečím podobným u nás? Dosahujú výstavy u nás aspoň trochu podobnú úroveň?
Bohužiaľ, u nás výstava podobného druhu neexistuje, alebo aspoň o nej neviem. Lokálne sa organizujú síce burzy potápačského výstroja, stretnutia miestnych skupín potápačov či výstavy niekoľkých výrobcov - predajcov potápačskej techniky ako sprievodný program Techmeetingov, ale výstava spojená s predajom potápačskej techniky, hoci len okrajovo v súvislosti s výstavami typu dovoleniek alebo outdooru, u nás zatiaľ nie je.

Chystáš sa aj na budúci rok?
Keďže som pravidelne – nepravidelný účastník, a aj pre už spomenuté zameranie výstavy predovšetkým na lode a jachting, asi nie.

Akému typu potápačských návštevníkov (rekreačný, technický), by si túto výstavu odporučil?
Jednoznačne rekreačnému potápačovi a určite všetkým tým, ktorí v sebe stále nosia chlapčenský zápal a zanietenie pre lode, jachty a všetko čo súvisí s morom.

Mária Branišu sa pýtal Miroslav Zverka


Pridané:07.02.2011, Kondičné sústredenia na bazéne, zima 2010/2011
Pripravil: Miroslav Zverka, © STUBA DIVERS 2011
Korektúry: Oto Svrček

Kondičné sústredenia na bazéne – 26.02. 2011 Foto: © 2011 Miroslav Zverka
Kondičné sústredenia na bazéne – 26.02. 2011, Bohuš a Juraj

Na konci februára sme sa opäť stretli na bazéne. Trochu cvičenia a plávania, cibrenie techniky s potápačským „nádobíčkom“, posedenie s príjemnými ľuďmi počas občerstvenia v bufete, či vyberanie oblečenia v športovom obchode v areáli bazéna Duslo Šaľa. Asi tak by sa dali charakterizovať chvíle strávené počas skupinového tréningu. Pre mňa to malo ale ešte jedno veľké ponaučenie. Pred prvým zanorením sme s Mirkom rozoberali vhodnosť voľby neoprénového alebo suchého obleku na potápanie počas dovolenky. Jeden z jeho argumentov bol, že pri voľbe suchého obleku vidí nebezpečenstvo, v prípade, že si roztrhne manžetu. Zamietavo som mu to vyhovoril s tým, že si stačí zobrať so sebou náhradné manžety s lepidlom i potrebným doplnkovým vybavením k lepeniu manžiet a opráv na suchom obleku. Na otázku, či to nosím všade so sebou som mu vysvetlil, že väčšinou áno, aj keď som sa priznal že momentálne som si lepenie na bazén nebral, veď chodíme na bazény často a v poslednej dobe sa mi neprihodilo nič také, prečo by som to potreboval. Nuž, „Nekrič hop, kým nepreskočíš!“, tak znie jedno naše príslovie. Možno by som ho mohol doplniť s jedným potápačským – „Čo máš vo vreckách, to sa ráta.“ Čakalo nás prvé zanorenie, len pre zopakovanie si rutiny sme spravili, kompletnú predponorovú kontrolu GUE EDGE a zanorili sa. V piatej minúte pri ukazovaní modifikovaného S-drilu som s rukávovou manžetou na pravej ruke zavadil o skrutku z S-ka pásky na kanistry svetla. A bolo po mojom tréningu. Pravda je, že som mal čerstvo opravený oblek - vymenený zips, polepené diery v popraskanom lepe a pred ponorom som absolvoval krátku skúšku tesnosti na 5 minút, ktorá ukázala, že je všetko super utesnené. Teda bolo, kým som si úplne nerozdrapol manžetu. Neostávalo mi nič iné iba si manžetu vymeniť. Aj by som si ju  vymenil, ale nechal som si ju doma aj s lepením hoci som ju držal v ruke pri balení sa na bazén. Hmm, vtedy som si myslel, že to nebudem potrebovať. A hoci všetci, ktorí ma poznajú majú srandu v tom, že všetko nosím „dvakrát“, tak aj tento môj zážitok ma nevyvedie z presvedčenia, že pokiaľ si to chcem užiť, tak mi nič iné neostáva, len si nosiť náhradné veci k opravám. Na komplet nové duplicitné príslušenstvo nemám dostatok financií ba ani priestoru skladovať ho, či energiu to všetko prevlačovať. Nikdy netreba nič podceniť, buď potápaš, alebo nepotápaš.

Ďalšie bazénové tréningy:
Tréning na bazéne dňa 29.03.2009
Tréning na bazéne 28.02.2009
Tréning na bazéne dňa 10.01.2009

Kondičné sústredenia na bazéne – zima 2010/2011
Foto: © 2011 Miroslav Maca
Na fotografii Miro Zverka

Prešli iba tri týždne od posledného sústredenia v teplej vode a stretli sme sa opäť na bazéne v Šali. Tentoraz v počte až 11 potápačov a potápačiek z našej skupiny. Popri pravidelnom strečingu, keďže nás bolo tak veľa, sme sa zamerali na S-drill, Valve-drill, nácvik porúch ventilov a, samozrejme, na potápanie s viacerými prídavnými fľašami (1 až 3). Cvičenie s viacerými fľašami tvorili najmä procedúry preberania a odovzdávania fliaš, výmeny plynu a balenie stage bottles, rotácia fliaš. Nevynechali sme ani čistotu techniky prevedenia procedúr. Cvičenie bolo od minulého decembrového tréningu ťažšie tým, že na bazéne pribudlo vo vedľajších dráhach veľa krásnych mladých a hlavne vyšportovaných tiel. Niekedy krk bolel viacej ako ostatné časti tela. Ale môžeme s radosťou konštatovať, že sme opäť v spoločnosti príjemných a veselých ľudí z bazéna, ktorí nám vyšli vždy maximálne v ústrety, zažili nádherné sústredenie spojené s príjemným oddychom, ale hlavne s regeneráciou ducha i tela. Už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné sústredenie venované potápaniu a plávaniu.

 

Aj na začiatku zimy 2010/2011 využívame víkendy na realizovanie kondičných tréningov plávania a potápania na bazéne Duslo Šaľa. S tréningami cez túto zimu sme začali už v decembri 2010.

Hoci bolo tesne pred Vianocami, tak prvého sústredenia sa zúčastnilo 5 potápačov priamo z našej skupiny. Okrem kondičného plávania sme sa venovali kondičným ponorom. Medzi procedúrami prevládali hlavne nácviky a opakovania Valve drillu, práca s jednou, dvoma a troma prídavnými fľašami (stage bottles: S-80, 7 lit Al). Zameriavali sme sa na čistotu techniky vykonávaných procedúr a precíznosť vzájomnej kontroly. Sem-tam sme sa naschvál pokúšali pomýliť svojho partnera. Zisťovali sme tak, či dáva na nás naozaj pozor, či sa nepozerá našim smerom len náhodou a či v hlave nepremýšľa nad niečím úplne iným (ako napr. nad teplou večerou, či peknou babou v bikinách, čo pláva vo vedľajšej dráhe). Taktiež sme dbali na správne označenie fliaš a čistotu signálov pri komunikácii. O úprave detailov na výstroji ani nemusím hovoriť, podaktorí s tým strávili naozaj veľa času. Po troch dňoch poriadneho sústredenia nám bolo všetkým jasné, že si ho čoskoro zopakujeme, lebo ho potrebujeme ako soľ do polievky.
Kondičné sústredenia na bazéne – 17.12. 2010, vľavo Miro, vpravo Kamil
Foto: © 2010 Štefan Mika, KŠP Tritón Šaľa
Kondičné sústredenia na bazéne – 17.12. 2010, z ľava Miro, Kamil

Napísal Miroslav Zverka


Pridané:03.02.2011, Výstava v Nemecku – Boot Duesseldorf 2011
Pripravil: Miroslav Zverka, © STUBA DIVERS 2011
Korektúry: Oto Svrček

Bazén Boot Duesseldorf 2011
Foto: © 2011  Robo Jakubec, Fotogaléria Boot Duesseldorf 2011

Robo, viem, že ste sa spolu s Rišom zúčastnili významnej potápačskej výstavy v Nemecku. Skúste popísať čitateľom, pre koho je výstava Boot v Duesseldorfe určená?
Výstava Boot Duesseldorf je určená všetkým záujemcom o potápanie a vodné športy. Pokiaľ ide o potápačov, na svoje si prídu rekreační potápači, technickí, samozrejme aj predajcovia a cestovné agentúry, nevynechávajúc potápačské školy, centrá a výrobcov.

Akým pomerom – rekreačné ku technickému potápaniu – je výstava orientovaná?
Ak by sme mali porovnať orientáciu a obsah výstavy, tak osobne si myslím, že približne rovnako na oba smery. Nedá sa to ľahko porovnávať. Pravidelne na každom ročníku sú zastúpené obrovské komerčné firmy a školiace agentúry, ako aj menšie firmy zaoberajúce sa výhradne len technickým potápaním. Tento rok tam boli vo veľkej miere zastúpené aj štátne zložky - hasiči, záchranári a vojaci. Predstavovaná bola aj komplet história potápania.

Približne s akou veľkou výstavnou plochou má rátať návštevník ak sa tam rozhodne ísť pozrieť?
Plocha, na ktorej sa rozprestiera výstava, je naozaj na naše pomery obrovská. Tento rok, myslím, to bolo rozložené v piatich halách. V dvoch boli len lode, v ďalších dvoch boli prezentované vodné športy a jedna hala zastrešovala len tematiku potápania. Na porovnanie – jedna hala zodpovedala veľkosti celej Incheby v Bratislave (bez parkovacích plôch a hotela). Celé výstavisko je tak obrovské, že na presúvanie z parkoviska sú pristavené vnútorné autobusové linky.

Aké firmy tam môže návštevník nájsť, vrátane potápačských agentúr?
Firmy, ktoré sa reprezentovali, zastupovali pobočky z celého sveta. Len v skratke uvediem tie, ktoré som si zapamätal – Scubapro, Apeks, Suunto, Posseidon, Mares, Atomic, Halcyon, Aqualung, Dakor, Tusa, Cressi, Coltrisub, Cammaro, ďalej firmy vyrábajúce CCR prístroje, asi 5 firiem vyrábajúcich vodotesné obaly na kamery a fotoaparáty, potom firmy vyrábajúce potápačské počítače – firmy ako Liquision tam boli ďalšie štyri, aj firmy špecializujúce sa na výrobu oblekov – DUI, SANTI, Ursuit a pod. Nechýbali ani výrobcovia svetiel a skútrov + potápačské agentúry, aspoň ja som si všimol PADI, SSI, GUE, ISE, CMAS, TDI, poisťovňa DAN a veľa ďalších. Nebolo v našich silách všetko za krátky čas prejsť. Ale na výstave boli prezentované aj produkty od slovenského vývojára potápačského výstroja Petra Kubičku, známe pod značkou KUBI. Vystavované a prezentované boli v stánku SASdiving – Santidiving, pričom SASdiving je zastúpením KUBI ako aj Santi produktov pre nemecky hovoriace krajiny.

Čo vás najviac prekvapilo a ako dlho ste sa na výstave zdržali?
Veľmi nás upútali obrovské vodné nádrže, kde bolo možné vyskúšať jednotlivý výstroj. Zaujímavé boli aj prenosné barokomory, a prekvapil nás výber značiek, ktoré sme v živote nevideli a sú rovnako kvalitné ako tie všeobecne známe, ale výrobcovia nemajú dostatok financií na reklamu. Zaujímavé boli aj rôzne prednášky a workshopy. Na výstave sme sa zdržali dva dni a aj to bolo málo. A to sme svoj čas trávili iba v potápačskej hale, tak je to obrovské. Niekoho stretnete, niečo vás zaujme, pristavíte sa a čas neúprosne beží.

Stretli ste na výstave aj nejakých známych priateľov, kamarátov - potápačov?
Pochopiteľne, stretli sme aj známych priateľov. Ako prvého sme hneď oslovili Toma Karcha. Mal na starosti GUE stánok a osobne nás zoznámil s J. Jablonskim, s ktorým sme sa rozprávali o projektoch GUE a všeobecne o potápaní. Stretli sme aj Achima Schlöffela, s ním sme preberali možnosti urobenia si kurzu na PSCR (Passive Semi-Closed Rebreather). Myslím, že v Európe je to jeden z najkvalitnejších inštruktorov na PSC rebreathry.

Odporučili by ste návštevu výstavy Boot v Duesseldorfe aj potápačom zo SR a ČR?
Určite návštevu spomínanej výstavy odporúčame všetkým potápačom zo Slovenska a ČR, a to nie len kvôli biznisu, ale aj kvôli všeobecnému prehľadu a nadhľadu. Počas našej dvojdňovej prítomnosti na výstave sme za celú dobu nestretli nikoho zo Slovenska, čo neznamená, že tam nikto od nás nebol, ale je to spôsobené veľkou rozlohou, na ktorej sa výstava rozprestiera. Raz som v diaľke započul češtinu a zbadal som Radka Husáka.

Roba Jakubca sa pýtal Miroslav Zverka
Najdôležitejšie udalosti:
Najnovšie akcie

Pripravované akcie


Akékoľvek pripomienky adresujte na e-mail: stubadivers@stubadivers.sk

ĎakujemeContact: STUBA DIVERS
City: Bratislava ; Country: Slovak republic
Contact person: Miroslav Zverka
E-mail: stubadivers@stubadivers.sk ; Mobile: +421 902 852 502
© 2003–2018 STUBA DIVERS