Akcie Fórum Knižnica Linky Správy Web-mapa Zoznam


DOVOĽUJEME SI VÁS UPOZORNIŤ, ŽE OBČIANSKE ZDRUŽENIE ŠPORTOVÝCH A TECHNICKÝCH POTÁPAČOV NA SLOVENSKEJ TECHNICKEJ UNIVERZITE V BRATISLAVE - STUBA DIVERS MÁ ZAREGISTROVANÚ A FUNKČNÚ VLASTNÚ DOMÉNU

www.stubadivers.sk

 Archív našich akcií 2003, január-marec 2004
 

Najbližšia akcia – potápanie

Prosíme priaznivcov potápania, aby nám dopredu nahlásili dátumy, kedy chcú ísť potápať. Bližšie informácie získate, keď nám napíšete na e-mail: stubadivers@stubadivers.sk

Poskytnú vám ich aj kontaktné osoby:
Peťo: +421 905 598 325, Miro +421 902 852 502


Potápanie na českej vysočine – Borek 06.11.2004
Prekrásnu sobotu sme zažili pri našom výlete do Českej republiky. Rozhodli sme sa pre dobre známu lokalitu Borek, teda aspoň pre českých potápačov. Vzdialenosť 280 km sme prekonali v úctihodne krátkom čase a tak sme boli na lokalite o 11. hod. ako sme sa dohodli s našimi kamarátmi. Krásna príroda, výborná atmosféra, zaujímavé vodné prostredie, nádherný ponor, vraj teplá voda – podľa miestnych (11–9 ° C), fantastické posedenie v miestnej reštaurácii. To všetko sme stihli za jeden deň.
Foto.

Autor: Miro

Letný potápačský tábor 2004 v Senci.
Tu si možete pozrieť FOTO-dokumentáciu. Alebo si môžete pozrieť stránku našich prieteľov zo Zlína – Divestar, kde je tiež zopár informácií aj fotografií uverejnených.

Potápanie na Zlatých pieskoch 17.10.2004
V nedeľu 17.10.2004 sme boli potápať na Zlatých pieskoch. Trochu sme si oddýchli a ako sme sa mali, si pozrite tu
Fotografie.
Autor: Janka


Info z potápania v Rakúsku na Neufeldersee
V nedeľu 03.10.2004 sme boli na plánovanom výlete v Rakúsku – Info Neufeldersee. Akcia sa aj napriek premenlivému počasiu vydarila a vrátili sme sa spokojní. Škoda, že sme nepotápali v plnej sile, lebo skalní členovia skupiny neboli na 100 % zdraví. Ale o to nám ostatným pripravili kvalitnejšie zabezpečenie ponoru. Najlepšie sa má asi Michal, lebo jeho „supporťák“ mu nosí dvojičky až ku vode! Však si môžete zopár fotiek pozrieť tu: FOTO NeufelderSee.


Program Aware alebo ako to vyzeralo na Guláške pri Modrom domčeku cez 18. až 19. september
Pre tých, ktorí to ešte nevedia, tak gumový reef je už minulosťou a 125 pneumatík je odvezených na skládke odpadu. Pričinili sa o to hlavne naši členovia počas trvania akcie Plutva 2004. Fotodokumentáciu a stručný popis priebehu čistenia Gulášky Vám pripravíme na tomto mieste.
čítaj viac. Foto.

Autor: Miro


Pokus o Guinessov rekord
Východná pláž na Slnečných jazerách, 18.09.2004 – sobota, pekné, slnečné septembrové ráno. Na pláži sa akumuluje neobvykle veľký počet potápačov. Na prvý pohľad spoznávam asi v desatine prítomných ľudí známe tváre, známe logá a im prislúchajúci priebeh príprav na slovenský pokus o nový rekord. Potrebuje slovensko takýto rekord?
čítaj viac. Foto.

Autor: Miro


Potápanie na Janky
Chceli sme osláviť meno Jana, ako sa patrí – potápaním. Fajn počasie, nikde nikoho, ideálne pre potápanie. Sumec si zobral kameru, že nech si niečo pekné nafilmuje a keď sa bude dať, tak aj pre nás sa ujde niekoľko minút záznamu.
Ihneď po zanorení bolo vidieť veľmi krásnu kulisu rastlín. Pochopiteľne sme sa pustili rovno cez ne. Všade plno malých rybiek. Hemžilo sa to tam ako v preplnenom akváriu. Po desiatich minútach mi sumec prikázal, aby som plával prvý. Keď sme boli pri cievke, niekto ma potiahol za plutvu – Sumec. Ukázal mi slučku voľne visiacu z jedného môjho navijáku. Skontroloval som Janku, dal som signál STOP! a začal som si prehadzovať navijáky zo zadného D-ringu na pravý. Pochopiteľne, bol to ten, na ktorý som siahol ako na posledný. Upravil som si naviják a vydali sme sa ďalej dohodnutým kurzom. Ani nie po dvoch minútach mi Sumec signalizuje STOJ! dvoma stisnutiami mojej ruky. Pozrel som na neho a mal ľavú ruku s tromi prstami na maske. Nechápal som tento signál a pohľadom som skontroloval Janku. Už si všimla, že stojíme a plávala okolo nás. Opäť som sa obzrel na Sumca, nechápal som ako môže niečo vidieť cez tie tri veľké prsty v rukaviciach, ktoré mal na maske. - Čo, dáme opac-opac, či čo? - pomyslel som si. Až keď si tvár natočil smerom za nás, videl som, že sa mu vyvliekol remeň z masky, a preto si prstami pridržiava masku. Ukázal som mu signál – Ideme hore. On nesúhlasil. Tak som siahol do ľavého vrecka pre backup masku a podal som mu ju. Sumec si vymenil masky. Potom si upravil remienok na svojej a výmenu sme zopakovali. Fajn skúsenosť. Pokračovali sme ďalej v našom zaujímavom ponore. Viditeľnosť 5–8 m, krásne počasie. Smerovali sme k nášmu cieľu…
Hlavné je, že sa ponor všetkým páčil a o tom to vlastne je. Janka sa nás potom pýtala, že to, čo sme robili dole, či to bolo dohodnuté. – Nie, nebolo, Janka. – Našťastie, my cvičíme aj takéto situácie, ale aj po tejto skúsenosti viem, že málo. Tak kedy ideme na to? Foto Miro, Foto Rišo.


Komjatice 2004
Dva týždne príprav. Dva týždne napätia. Dva týždne očákavaní a neistoty.
Tak presne takto to vyzerá pri príprave akcie, ktorou tentokrát bolo mapovanie novej lokality, prekrásneho štrkoviska umelo zarybňovaného, medzi slovenskými rybármi dobre známym. Našim cieľom 08.08.2004 bola veľmi žiadaná lokalita rybárov – Komjatice-štrkovisko.
Po príchode sme od miestnych rybárov už krajšie privítanie naozaj nemohli dostať. Privítala nás naša „spojka“ – rybár, s práve vyloveným Amurom. Nikto z nás nevidel doteraz tak veľkú sladkovodnú „rybku“, ako vravel rybár – tu je to bežné… čítaj viac. Foto.

Uskutočnené potápanie


V nedeľu
27.6.2004 vyrazili členovia Stuba Divers za potápaním opäť do Senca a rozložili tábor pri Modrom domčeku. Akcia sa vydarilia - FOTO.  Miro si prišiel na svoje nielen pod vodou ale čaroval aj za grilom. Korunu všetkému dala výborná zmrzilina cestou domov!

Nakoľko sa v našej skupine potápačov nachádza už slušný počet vyznávačov tejto činnosti, nechávame aj na časových možnostiach jej členov, aby si sami zvolili čas, lokalitu a partnerov na ponor. Tým chceme povedať, že keď nám dáte vedieť Váš dohodnutý a naplánovaný ponor, zverejníme ho aj pre daľších prípadných záujemcov. Na to nám úspešne slúži vytvorená podstránka - ZOZNAM.

Akcia potápanie 13.6.2004 Senec - Modrý domček
Konečne sa nám podarilo opäť dostať do vody. Okrem prvých ponorov Zuny a Martina na otvorenej vode v doprovode Hrdličky si prišli zatrénovať aj starí mazáci Peťo s Mirom. Svojho syna Miška zobral Vladko na prieskum lokality a hlásili vysoký počet rybieho osadenstva Gulášky a cistú vodu, tú sme žiaľ my nemali, lebo počet potápačov vo vode bol v nedeľu vysoký. Ďalšia dvojica Peťo s Lacim hlásila takisto mútnu vodu. Potešilo nás aj zabezpečenie zo strany suchozemcov.

Akcia čistenia Zlatých pieskov!!!
Dňa 16.5.2004 sme na požiadanie pomohli vyčistiť vodu na pláži Zlatých pieskov pred zahájením letnej sezóny. Akcie sa zúčastnilo 15 potápačov. Voda nás privítala konečne aj so svojimi obyvateľmi lebo sme počas ponoru videli množstvo rýb. Takisto aj flóra sa poriadne rozrástla a miestami sme si pripadali ako v pralese. Čistota vody žiaľ utrpela počas zbierania odpadkov a tak Vám fotky spod vody dnes neponúkneme.

Akcia čistenia Gulášky!!!
Dňa 24.4.2004 sme aj my pomohli dobrej veci. Napriek nepriaznivému počasiu sme vyčistili breh Gulášky od pozostatkov civilizácie. Naplnili sa odpadom dva veľké kontajnery. Bližšie informácie aj s foto-video dokumentáciou si možete prezrieť vo výpise akcií. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili z našej skupiny STUBA DIVERS.
 

Uskutočnené prednášky
Profesionálne odprednášaná vlastná osemročná prax so šitím suchých potápačských oblekov na mieru nám bola podaná dňa 12.05.2004 osobne tvorcom nového modelu Tuffy Jardom Suchoňom. Na konkrétnom obleku nám názorne boli ukázané výhody a nevýhody s ktorými sa pri výbere obleku ako potápači stretneme. Príjemná atmosféra doplnená diskusiou nás opäť zblížila.

Pripravujeme – prednášku

 

Uskutočnené potápanie
V nedeľu 18.4.2004 si Sumec s Petrom konečne vyskúšali svoje nové krídla na otvorenej vode lebo iba behanie po byte a v bazéne bolo pre nich už nedostatočným naplnením ich zvedavosti . Miro si bol potrénovať „sucháč“. Pri príchode na lokalitu sme stretli Ľuda a Igora. Ľuda nám bolo trochu ľúto, lebo ako jediný makal na úprave pozemku, my ostatný sme išli do vody. Po chvíli dorazil aj Peťo Kubička s kadetmi DIR. Nové krídla sa osvedčili a počas ponoru sme pochopili, že musíme ešte veľa trénovať. Miro predviedol tak otrasný výstup ako ešte nikdy, pritom stratil plutvu – no coment (samokritika). Treba učiť sa, trénovať, cvičiť a zas dokola. Čistota vody bola miestami – 2 m, inde okolo 6 m. Teplota vody 9° C.

Check dive uskutočnili Miro a Peťo na Zlatých pieskoch 09.04. 2004 zmapovaním lokality na prípravu Veľkonočného ponoru 11.04. 2004, na ktorý sa pridali Petr Anelt, Janko-Duracell a Vladko. Kvalitný tím suchozemcov tvorili Marcela, Mary, Katka a cyklospojka Majo. Škoda, že čistota vody nebola aspoň taká aké bolo príjemné počasie. Ponory prebehli bez problémov a skonštatovali sme mierny nárast aktivít rýb, ktoré už bolo občas vidieť.


V sobotu 3.4.2004 si boli potrénovať potápanie v suchom obleku Sumec s Vladkom. Čistota vody bola priemerná, jej teplota pomaly ale iste stúpa a v sobotu už mala 7°C. Nielen v okolí Modrého domčeka ale aj celej Gulášky sa dejú opäť aktivity s cieľom znemožniť prístup k vode, tak nebuďte prekvapení, keď sa tam vyberiete. V spolupráci s Ľudom Galovičom pripravujeme vytiahnutie všetkých pneumatík - gumový reef. Už plánuje konkrétne technické zabezpečenie a myslím si, že po transporte člna to bude ďaľšia zaujímavá potápačská akcia. Potápači dobrovoľníci sú vítaní! Na spiatočnj ceste sme sa konečne zastavili pri lokalite, ktorú taktiež plánujeme navštíviť.


Uskutočnené akcie

Lokalita: Zmapovanie lokality Komjatice-štrkovisko 08.08.04. 2004
Lokalita: Potápačský tábor-Guláška, 12–25.07. 2004
Lokalita: Guláška, víkend 24.–25.04. 2004 – čistenie Gulášky
Lokalita: Senec-Guláška, sobota 24.01. 2004 – pod ľadom
Lokalita: Senec-Guláška, štvrtok 15.01. 2004 – ponor pod ľadom
Lokalita: Zlaté piesky, nedeľa 11.01. 2004 o 11. hod. – pod ľadom
Lokalita: Senec-Guláška, 21.12. 2003 – vianočný stromček.
Lokalita: Zlaté piesky, nedeľa 14.12. 2003 o 13. hod.
Akcia bola zrušená vzhľadom na nepriaznivé počasie.
Ale aspoň sme sa stretli a strávili spolu 2 hod. na veľmi príjemnej prechádzke okolo jazera.
Lokalita: Zlaté piesky, nedeľa 7.12. 2003 o 12. hod.
Lokalita: Zlaté piesky, utorok 18.11. 2003 o 19. hod.
Lokalita: Zlaté piesky, nedeľa 9.11. 2003 o 19. hod.
Lokalita: Zlaté piesky, štvrtok 6.11. 2003 o 17. hod.
Lokalita: Zlaté piesky, nedeľa 2.11. 2003 o 11. hod.
Akcia bola zrušená vzhľadom na nepriaznivé počasie.
Lokalita: Rusovské jazero, sobota 25.10. 2003 o 11. hod. – čistenieUskutočnené prednášky

Hlavná téma: J. Suchoň – suché obleky, 12.05. 2004 o 17.00 hod.
Správny strih, šitie, výber suchých oblekov.
Hlavná téma: Róbert Korim 24.03. 2004 o 17.00 hod.
Riešenie krízových situácií pri potápaní.
Hlavná téma: Fukatschovci – Egypt, 17.02. 2004 o 17.00 hod.
Prekrásne potápanie v Egypte.
Hlavná téma: Peter Kubička 05.02. 2004 o 17.00 hod.
O bezpečnom potápaní v nebezpečnom prostredí – v jaskyniach.
Hlavná téma: Potápanie v Mexiku, 08.12. 2003 o 17.00 hod.
O potápaní v cenotoch prednášali bratia Palo a Juraj Fukatschovci.
Hlavná téma: Potápanie na nádych, uzly 24.11. 2003 o 17.00 hod.
Hlavná téma: Egypt – Vladimír Štefuca, 10.11. 2003 o 17.00 hod.
Hlavná téma: Spustenie web-stránok, 27.10. 2003 o 17.00 hod.
Informujte sa na adrese: stubadivers@stubadivers.sk Maska s trubicou – Oceanic Maska Prizm 2 – Oceanic Skladacia dýchacia trubica – Oceanic

     Pripomienky a nápady k stránke
     stubadivers@stubadivers.sk

     Počet prístupov: [CNW:Counter]   
     od 26.10. 2003

  Potápačská škola, s ktorou spolupracujeme: PRO-DIVE
  Články o športovom potápaní a medicíne: FreedivingDivemed
  Stránka o potápaní u susedov: Strany potápačské
  Niečo o technickom potápaní: TechdivingDIR-CZDIVE STAR
  Publikácie o potápaní: Potápanie
© 2003 Jupi